Finlandia-palkinto

Suomen kirjallisuuspalkintojen ykkönen on kiistatta Finlandia-palkinto. Suomen Kirjasäätiön jakama tunnustus myönnetään Suomen kansalaiselle ansiokkaasta romaanista. Palkinto on kooltaan 30 000 euroa.

Ensimmäinen Finlandia jaettiin vuonna 1984. Kolmijäseninen raati valitsee vähintään kolme ja enintään kuusi ehdokasta. Vuodesta 1993 alkaen lopullisen voittajan on valinnut yksi henkilö, usein joku tunnettu henkilö tai kirjallisuuden toimija.

Vuoteen 1993 asti palkintoa myönnettiin myös tietokirjoille, siitä lähtien palkinnon on voinut voittaa vain romaani. Tietokirjoille on jaettu omaa Tieto-Finlandiaa. Lisäksi on lastenkirjoille jaettava Finlandia Junior, joka perustettiin vuonna 1997.

Finlandia-palkinnon voittajat

Finlandia-palkinnon ehdokkaat

  • 2016:  Tommi Kinnunen: Lopotti, Riku Korhonen:  Emme enää usko pahaan, Sirpa Kähkönen: Tankkien kesä, Emma Puikkonen: Eurooppalaiset unet, Peter Sandström: Laudatur
  • 2015: Selja Ahava: Taivaalta tippuvat asiat, Kari Hotakainen: Henkireikä, Pertti Lassila: Armain aika, Markku Pääskynen: Sielut, Panu Rajala: Intoilija
  • 2014: Heidi Jaatinen: Kaksi viatonta päivää, Olli Jalonen: Miehiä ja ihmisiä, Tommi Kinnunen: Neljäntienristeys, Anni Kytömäki: Kultarinta, Sirpa Kähkönen: Graniittimies
  • 2013: J-P Koskinen: Ystäväni Rasputin, Leena Krohn: Hotel Sapiens, Hannu Raittila: Terminaali, Asko Sahlberg: Herodes, Kjell Westö: Kangastus 38
  • 2012: Riikka Ala-Harja: Maihinnousu, Pirjo Hassinen: Popula, Heidi Köngäs: Dora, Dora, Aki Ollikainen: Nälkävuosi, Juha Seppälä: Mr. Smith
  • 2011: Eeva-Kaarina Aronen: Kallorumpu, Kristina Carlson: William N. päiväkirja, Laura Gustafsson: Huorasatu, Laila Hirvisaari: Minä, Katariina, Jenni Linturi: Isänmaan tähden
  • 2010: Joel Haahtela: Katoamispiste, Markus Nummi: Karkkipäivä, Riikka Pulkkinen: Totta, Alexandra Salmela: 27 eli kuolema tekee taiteilijan, Erik Wahlström: Kärpäsenkesyttäjä
  • 2009: Turkka Hautala: Salo, Kari Hotakainen: Ihmisen osa, Marko Kilpi: Kadotetut, Merete Mazzarella: Ingen saknad, ingen sorg, Tommi Melender: Ranskalainen ystävä
  • 2008: Olli Jalonen: 14 solmua Greenwichiin, Katri Lipson: Kosmonautti, Arne Nevanlinna: Marie, Pirkko Saisio: Kohtuuttomuus, Juha Seppälä: Paholaisen haarukka
  • 2007: Agneta Ara: Det har varit kallt i Madrid, Juha Itkonen: Kohti, Jari Järvelä: Romeo ja Julia, Sirpa Kähkönen: Lakanasiivet, Laura Lindstedt: Sakset
  • 2006: Kari Hotakainen: Huolimattomat, Markku Pääskynen: Vihan päivä, Taina Sampakoski: Ikoni, Petri Tamminen: Enon opetukset, Robert Åsbacka: Kring torget i Skoghall
  • 2005: Elina Hirvonen: Että hän muistaisi saman, Risto Isomäki: Sarasvatin hiekkaa, Tuomas Kyrö: Liitto, Pirkko Saisio: Voimattomuus, Anneli Toijala: Merten takaa tulleet
  • 2004: Pirjo Hassinen: Kuninkaanpuisto, Mikko Rimminen: Pussikaljaromaani, Asko Sahlberg: Tammilehto, Jari Tervo: Myyrä, Erik Wahlström: Den dansande prästen
  • 2003: Joel Haahtela: Elena, Juha Itkonen: Myöhempien aikojen pyhiä, Leena Lander: Käsky, Juha Ruusuvuori: Nokian nuoriso-ohjaaja, Lars Sund: Erikin kirja
  • 2002: Pirjo Hassinen: Jouluvaimo, Anu Kaipainen: Granaattiomena, Reko Lundán: Ilman suuria suruja, Harri Tapper: Pitkäsuisten suku, Kjell Westö: Lang
  • 2001: Sakari Issakainen: Espalmador, Daniel Katz: Laituri matkalla mereen, Ulla-Lena Lundberg: Marsipansoldaten / Marsipaanisotilas, Maria Peura: On rakkautes ääretön, Asko Sahlberg: Eksyneet
  • 2000: Sami Parkkinen: Teo, Jusa Peltoniemi: Jäähyväiset sukuromaanille, Pirkko Saisio: Vastavalo, Eeva Tikka: Lohikäärmekylpy, Kjell Westö: Vådan av att vara Skrake / Isän nimeen
  • 1999: Antti Hyry: Aitta, Jari Järvelä: Lentäjän poika, Veronica Pimenoff: Maa ilman vettä, Mikaela Sundström: Dessa himlar kring oss städs, Jari Tervo: Minun sukuni tarina
  • 1998: Riikka Ala-Harja: Tom Tom Tom, Mari Mörö: Kiltin yön lahjat, Hannu Raittila: Ei minulta mitään puutu, Pirkko Saisio: Pienin yhteinen jaettava, Harri Tapper: Missä kurkien aura on
  • 1997: Kari Hotakainen: Klassikko, Pirkko Lindberg: Candida, Hilkka Ravilo: Mesimarjani, pulmuni, pääskyni, Joni Skiftesvik: Yli tuulen ja sään, Lars Sund: Puodinpitäjän poika
  • 1996: Päivi Alasalmi: Vainola, Pirjo Hassinen: Voimanaiset, Kauko Röyhkä: Kaksi aurinkoa, Heimo Susi: Virkamatka, Antero Viinikainen: Aleksis Kivi ja Serbian prinsessa
  • 1995: Sisko Istanmäki: Liian paksu perhoseksi, Veronica Pimenoff: Risteilijät, Carola Sandbacka: Ellen Llewellyn, Jari Tervo: Pyhiksi yhteyteen, Maarit Verronen: Pimeästä maasta
  • 1994: Monika Fagerholm: Underbara kvinnor vid vatten, Jyrki Kiiskinen: Suomies, Leena Lander: Tulkoon myrsky, Paavo Rintala: Marian rakkaus, Jouko Turkka: Häpeä
  • 1993: Matti Yrjänä Joensuu: Harjunpää ja rakkauden nälkä, Anja Kauranen: Ihon aika, Paavo Rintala: Aika ja uni, Juha Ruusuvuori: Kaniikki Lupus, Maarit Verronen: Yksinäinen vuori
  • 1992: Tua Forsström: Parkerna, Pentti Holappa: Sormenjälkiä tyhjässä, Hannele Huovi: Matka Grönlannin halki, Jouni Inkala: Tässä sen reuna, Jarkko Laine: Maailman yksinäisin mies, Tytti Parras: Vieras, Eva Wein: Kulkue
  • 1991: Kari Aronpuro: Tasanko 967, Agneta Enckell: Falla, Leena Lander: Tummien perhosten koti, Paavo Rintala: Sarmatian Orfeus, Juha Seppälä: Super Market, Raija Siekkinen: Kuinka rakkaus syntyy, Lars Sund: Colorado Avenue
  • 1990: Tiina Kaila: Bruno, Leena Krohn: Umbra, Juha Seppälä: Hyppynaru, Joni Skiftesvik: Tuulenpesä, Eira Stenberg: Kuun puutarhat, Kjell Westö: Utslag, Benedict Zilliacus: Båten i vassen
  • 1989: Bo Carpelan: År som löv, Martin Enckell: GUD ALL-EN, Annika Idström: Kirjeitä Trinidadiin, Olli Jalonen: Johan ja Johan, Eeva Joenpelto: Ei ryppyä, ei tahraa, Leena Krohn: Rapina, Jarkko Laine: Oodi eiliselle sanomalehdelle, Ulla-Lena Lundberg: Leo, Ralf Nordgren: Det kluvna äpplet
  • 1988: Mikael Enckell: Till Saknadens lov, Martti Joenpolvi: Pronssikausi, Anita Konkka: Hullun taivaassa, Hannu Mäkelä: Vetsikko, Pepi Reinikainen: Hullu, ihana lintu – metsäkyyhky, Johannes Salminen: Minnet av Alexandria/Aleksandrian muisto, Kerttu-Kaarina Suosalmi: Ihana on Altyn-köl, Jaakko Syrjä: Kertomuksia radan varresta, Antti Tuuri: Uusi Jerusalem, Gösta Ågren: Jär
  • 1987: Pentti Holappa: Savun hajua, Sakari Issakainen: Paratiisissa ei soi Paganini, Christer Kihlman: Gerdt Bladhs undergång, Eila Kostamo: Mustarastas, Ulla-Lena Lundberg: Sand, Ralf Nordgren: Pianobärarna, Mirkka Rekola: Tuoreessa muistissa kevät, Hannu Salama: Amos ja saarelaiset, Juhani Syrjä: Omenatarha
  • 1986: Bo Carpelan: Axel, Antti Hyry: Kertomus, Christer Kihlman: På drift i förlustens landskap, Lassi Nummi: Matkalla niityn yli, Kirsti Paltto: Voijaa minun poroni, Juhani Peltonen: Iloisin suru, Esko Raento: Suru. Ystäväkirja, Eeva Tikka: Aurinkoratsastus, Antti Tuuri: Ameriikan raitti
  • 1985: Annika Idström: Veljeni Sebastian, Leena Krohn: Tainaron, Matti Kuusi: Ohituksia, Hannu Mäkelä: Unelma onnesta numero 5, Matti Pulkkinen: Romaanihenkilön kuolema, Hannu Salama: Finlandia-sarja, Göran Schildt: Moderna tider, Keijo Siekkinen: Äidin hauta, Caj Westerberg: Kirkas nimetön yö
  • 1984: Bo Carpelan: Marginalia till grekisk och romersk diktning, Paavo Haavikko: Pimeys, Veikko Huovinen: Puukansan tarina, Matti Yrjänä Joensuu: Harjunpää ja heimolaiset, Veronica Pimenoff: Loistava Helena, Teuvo Saavalainen: Ja poika vaikenee, Joni Skiftesvik: Pystyyn haudattu

Finlandia Juniorin voittajat

  • 2016: Juuli Niemi: Et kävele yksin
  • 2015: Nadja Sumanen: Rambo
  • 2014: Maria Turtschaninoff: Maresi
  • 2013: Kreetta Onkeli: Poika joka menetti muistinsa
  • 2012: Christel Rönns: Perin erikoinen muna
  • 2011: Vilja-Tuulia Huotarinen: Valoa, valoa, valoa
  • 2010: Siri Kolu: Me Rosvolat
  • 2009: Mari Kujanpää: Minä ja Muro
  • 2008: Esko-Pekka Tiitinen: Villapäät
  • 2007: Aino Havukainen ja Sami Toivonen: Tatun ja Patun Suomi
  • 2006: Timo Parvela: Keinulauta
  • 2005: Tuula Korolainen: Kuono kohti tähteä
  • 2004: Riitta Jalonen ja Kristiina Louhi: Tyttö ja naakkapuu
  • 2003: Arja Puikkonen: Haloo kuuleeko kaupunki
  • 2002: Raili Mikkanen: Ei ole minulle suvannot!
  • 2001: Kira Poutanen: Ihana meri
  • 2000: Tomi Kontio: Keväällä isä sai siivet
  • 1999: Kari Levola: Tahdon
  • 1998: Leena Laulajainen: Kultamarja ja metsän salaisuudet
  • 1997: Alexis Kouros: Gondwanan lapset

Finlandia Juniorin ehdokkaat

  • 2016: Katri Kirkkopelto: Piki, Lena Frölander-Ulf: Minä, Muru ja metsä, Sanna Isto: Maan alaiset, Siri Kolu: Kesän jälkeen kaikki on toisin, Seita Vuorela: Lumi
  • 2015: Siiri Enoranta: Surunhauras, lasinterävä, Tuula Kallioniemi: Pako, Elina Lappalainen: Nakki lautasella : Mistä ruoka tulee, Veera Salmi: Mauri ja vähä-älypuhelin, Mila Teräs: Hämärinkäinen
  • 2014: Saku Heinänen: Zaida ja lumienkelit, Iiro Küttner: Puiden tarinoita: Puuseppä, Jyri Paretskoi: Shell’s Angles ja Kalajoen hiekat, Ulf Stark: Min egen lilla liten, Mila Teräs: Olga Orava ja metsän salaisuus
  • 2013: Marja Björk: Poika, Ville Hytönen ja Matti Pikkujämsä: Hipinäaasi, apinahiisi, Jukka Laajarinne ja Timo Mänttäri: Isä vaihtaa vapaalle, Heli Laksonen ja Elina Warsta: Aapine, Ville Tietäväinen ja Aino Tietäväinen: Vain pahaa unta
  • 2012: Aleksi Delikouras: Nörtti : New Game, Aino Havukainen ja Sami Toivonen: Tatu ja Patu pihalla, Karo Hämäläinen ja Salla Savolainen: Hurraa Helsinki!, Essi Kummu ja Marika Maijala: Puhelias Elias, Venla Saalo: Kirkkaalla liekillä
  • 2011: Hannu Hirvonen ja Pia Sakki: Rakastunut krokotiili, Hannele Huovi ja Kristiina Louhi: Jättityttö ja Pirhonen, Eija Lappalainen ja Anne Leinonen: Routasisarukset, Sisko Latvus: Kaukana omalta maalta, Marjatta Levanto ja Julia Vuori: Taivaallinen suurperhe
  • 2010: Tapani Bagge: Maalla, Markus Majaluoma: Hulda kulta, luetaan iltasatu, Laura Lähteenmäki: Aleksandra Suuri, Anne Vasko: Jellona Suuri, Katarina von Numers-Ekman ja Christel Rönns: Konrad och Kornelia
  • 2009: Siiri Enoranta: Omenmean vallanhaltija, Antti Halme: Metalliveljet, Juba: Minerva: Jääkarhun sydän, Paula Noronen: Emilian päiväkirja : Supermarsu pelastaa silakat, Maria Turtschaninoff: Arra
  • 2008: Tove Appelgren ja Salla Savolainen: Vesta-Linnéas svartaste tanke, Tuula Kallioniemi: Karoliina ja noidutut tossut, Marja-Leena Lempinen: Punainen lumme, Annika Luther: Brev till världens ände, Laura Ruohonen ja Erika Kallasmaa: Yökyöpelit
  • 2007: Jukka Itkonen: Taikuri Into Kiemura, Hanna Marjut Mattila: Filmi poikki, Paula Moilanen ja Kirsi Haapamäki: Herttuan hovissa, Paula Noronen: Emilian päiväkirja – Supermarsu lentää Intiaan, Maria Vuorio ja Mika Launis: Orava ja pääskynen
  • 2006: Henrika Andersson: Emma Gloria och de Levande Varslarna, Anu Holopainen: Molemmin jaloin, Seita Parkkola: Viima, Sirpa Puskala: Kingi, Virpi Saarinen: Hämäränkoira
  • 2005: Katri Kirkkopelto ja Suna Vuori: Hirveää, parkaisi hirviö, Tuija Lehtinen: Mopo, Reetta Niemelä: Makkarapiruetti, Nora Schuurman: Auringonkukkatalvi, Maria Vuorio: Siitä ei kukaan tiedä
  • 2004: Annika Eräpuro: Fria ja Kuunainen, Tuula Kallioniemi: Nikolai Kärpäsen ihmeellinen talvi, Jukka Parkkinen: Sananjalkoja metsäpolulla, Jorma Ranivaara: Skeittaajan paluu, Marika Uskali: Hopeanorsu
  • 2003: Aino Havukainen ja Sami Toivonen: Tatu ja Patu Helsingissä, Hannele Huovi: Gepardi katsoo peiliin, Tuula Kallioniemi: Tule takaisin, pikku nalle, Jukka Laajarinne: Madonluvut, Stella Parland ja Linda Bondestam: Katastrofer och strofer om slummer och stoj
  • 2002: Jukka Itkonen: Käpälämäki, Liisa Kallio: Eläinten uintiretki, Reetta Niemelä ja Leena Lumme: Miljan kesä ja Miljan talvi, Seita Parkkola ja Niina Repo: Ruttolinna, Sari Peltoniemi: Kukka Kaalinen koulutiellä
  • 2001: Aleksi Bardy ja Ville Salomaa: Oskarin venekirja, Petra Heikkilä: Mikko Kettusen pupupöksyt, Seppo Laurell: Tervatassuisten laivakissojen tarina, Sinikka Nopola ja Tiina Nopola: Rauhallinen Erkki, Sari Peltoniemi: Hirvi
  • 2000: Iiro Küttner ja Christel Rönns: Taljantti, lempeä jättiläinen, Mirja Orvola ja Salla Savolainen: Elmeri, Jukka Parkkinen: Onnenpoika ja pelienkeli, Eija Timonen ja Maileena Kurkinen: Eläinten hovissa, Maria Vuorio: Kultaraha nurkan alla
  • 1999: Kaarina Helakisa ja Heli Hieta: Prinsessan siivet, Tuula Kallioniemi: Mörköjä ja sankareita, Tuula Korolainen ja Riitta Tulusto: Mansikkaheinä, Timo Parvela: Ansa ja Oiva, Maria Vuorio: Olen nähnyt sellaisen
  • 1998: Tarja Lapintie: Aavelaiva Esmeralda, Marjatta Levanto: Nykytaide suurin piirtein, Hanna-Marjut Marttila: Tulikirja, Arja ja Risto Tahvola: Pieni tekokuu, Taru ja Tarmo Väyrynen: Karri ja öiset valot
  • 1997: Kari Hotakainen: Ritva, Jukka Itkonen: Be & POP, Eppu Nuotio: Etsivätoimisto Jalka & Lamppu ja ihmeellinen tapaus, Jorma Ranivaara: Poisliitävä Anne Lee, Tarmo ja Taru Väyrynen: Kuningastie

Tieto-Finlandian voittajat

  • 2016: Mari Manninen: Yhden lapsen kansa
  • 2015: Tapio Tamminen: Kansankodin pimeämpi puoli
  • 2014: Mirkka Lappalainen: Pohjolan leijona: Kustaa II Adolf ja Suomi 1611–1632
  • 2013: Ville Kivimäki: Murtuneet mielet
  • 2012: Elina Lappalainen: Syötäväksi kasvatetut
  • 2011: Soili Stenroos, Teuvo Ahti, Katileena Lohtander ja Leena Myllys (toim.): Suomen jäkäläopas
  • 2010: Vesa Sirén: Suomalaiset kapellimestarit
  • 2009: Henrika Tandefelt: Borgå 1809 : Ceremoni och fest
  • 2008: Marjo T. Nurminen: Tiedon tyttäret
  • 2007: Peter von Bagh: Sininen laulu
  • 2006: Erkki Tuomioja: Häivähdys punaista
  • 2005: Sami Koski, Mika Rissanen, Juha Tahvanainen: Antiikin urheilu, Jari Leskinen, Antti Juutilainen: Antiikin urheilu
  • 2004: Elina Sana: Luovutetut : Suomen ihmisluovutukset Gestapolle
  • 2003: Antti Helanterä, Veli-Pekka Tynkkynen: Maantieteelle Venäjä ei voi mitään
  • 2002: Esko Valtaoja: Kotona maailmankaikkeudessa
  • 2001: Heikki Paunonen, Marjatta Paunonen: Tsennaaks Stadii, bonjaaks slangii
  • 2000: Anu Kantola et al.: Maailman tila ja Suomi
  • 1999: Kari Enqvist: Olemisen porteilla
  • 1998: Hannu Karttunen: Vanhin tiede : Tähtitiedettä kivikaudesta kuulentoihin
  • 1997: Fabian Dahlström, Erkki Salmenhaara, Mikko Heiniö: Suomen musiikin historia 1–4
  • 1996: Pekka Kivikäs: Kalliomaalaukset : muinainen kuva-arkistomme
  • 1995: Matti Sarmela: Suomen perinneatlas
  • 1994: Heikki Ylikangas: Tie Tampereelle
  • 1993: Erik Wahlström, Tapio Reinikainen, Eeva-Liisa Hallanoro: Ympäristön tila Suomessa
  • 1992: Jukka Salo, Mikko Pyhälä: Amazonia
  • 1991: Olli Marttila, Tari Haahtela, Hannu Aarnio, Pekka Ojalainen: Suomen päiväperhoset
  • 1990: Markku Löytönen (toim.): Matka-arkku : Suomalaisia tutkimusmatkailijoita
  • 1989: Erik Tawaststjerna: Jean Sibelius 1–5

Tieto-Finlandian ehdokkaat

  • 2016: Vesa Heikkinen ja Tapio Pajunen: Kansalaistaito, Heikki Aittokoski: Kuolemantanssi, Marjo Kaartinen, Hannu Salmi ja Marja Tuominen (toim.): Maamme – itsenäisen Suomen kulttuurihistoria, Harri Kalha: Rut Bryk : Elämän taide, Kimmo Ohtonen: Karhu : Voimaeläin
  • 2015: Sari Katajala-Peltomaa, Christian Kötzl ja Marjo Meriluoto-Jaakkola (toim.): Suomalaisten pyhiinvaellukset keskiajalla, Esa Koivuranta, Kati Pehkonen, Tuija Sorjanen ja Annina Vainio: Marimekko : Suuria kuvioita, Tiina Miettinen: Piikojen valtakunta, Marjo T. Nurminen: Maailma piirtyy kartalle, Helena Telkänranta: Millaista on olla eläin?
  • 2014: Minna Maijala: Herkkä, hellä, hehkuvainen Minna Canth, Hanna Nikkanen ja Antti Järvi: Karanteeni, Pekka Nykänen ja Merina Salminen: Operaatio Elop, Aila Ruoho ja Vuokko Ilola: Usko, toivo ja raskaus, Samuli Tiikkaja: Tulisaarna
  • 2013: Hanna Jensen: 940 päivää isäni muistina, Harri Kalha: Kokottien kultakausi, Teemu Keskisarja: Viipuri 1918, Rauli Partanen, Harri Paloheimo ja Heikki Waris: Suomi öljyn jälkeen, Matti Verkasalo, Jarkko-Juhani Henttonen ja Kai Arponen: Vapaalasku
  • 2012: Lilly Korpiola ja Hanna Nikkanen: Arabikevät, Anto Leikola: Norsusta nautilukseen, Arto Mustajoki: Kevyt kosketus venäjän kieleen, Jukka Tarkka: Karhun kainalossa, Björn Wahlroos: Markkinat ja demokratia
  • 2011: Raoul Johnsson et al: Kustaa III ja suuri merisota, Anna Keski-Rahkonen ja Minna Nalbantoglu: Unihiekkaa etsimässä, Mikko Porvali: Operaatio Hokki, Christer Pursiainen: Trotski, Bence Máté, Jari Peltomäki ja Markus Varesvuo: Lintukuvauksen käsikirja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *