National Book Award

National Book Award on yksi Yhdysvaltojen merkittävimmistä kirjallisuuspalkinnoista. Palkintoja jaetaan vuosittain parhaille amerikkalaisille kirjailijoille. Palkintoja jaetaan neljässä kategoriassa: fiktio, tietokirjallisuus, runot ja nuortenkirjallisuus. Lisäksi jaetaan elämäntyöpalkintoja kirjailijoille ja kirjallisuusihmisille.

Jokaiselle kategorialle on oma viisijäseninen asiantuntijaraatinsa, joka valitsee voittajat. Voittajat saavat palkinnoksi pronssipatsaan ja 10 000 dollaria. Palkintoa jakaa vuonna 1988 perustettu National Book Foundation, ensimmäiset palkinnot jaettiin kuitenkin jo vuonna 1950.

Fiktiosarjan voittajat

  • 2016: Colson Whitehead: Underground Railroad
  • 2015: Adam Johnson: Fortune Smiles: Stories
  • 2014: Phil Klay: Redeployment
  • 2013: James McBride: The Good Lord Bird
  • 2012: Louise Erdrich: The Round House
  • 2011: Jesmyn Ward: Salvage the Bones
  • 2010: Jaimy Gordon: Lord of Misrule
  • 2009: Colum McCann: Let the Great World Spin
  • 2008: Peter Matthiessen: Shadow Country
  • 2007: Denis Johnson: Tree of Smoke
  • 2006: Richard Powers: Muistin kaiku
  • 2005: William Vollmann: Europe Central
  • 2004: Lily Tuck: The News from Paraguay
  • 2003: Shirley Hazzard: The Great Fire
  • 2002: Julia Glass: Three Junes
  • 2001: Jonathan Franzen: Muutoksia
  • 2000: Susan Sontag: In America
  • 1999: Ha Jin: Waiting
  • 1998: Alice McDermott: Hurmaava mies
  • 1997: Charles Frazier: Päämääränä Cold Mountain
  • 1996: Andrea Barrett: Ship Fever and Other Stories
  • 1995: Philip Roth: Sabbath’s Theater
  • 1994: William Gaddis: A Frolic of His Own
  • 1993: E. Annie Proulx: Laivauutisia
  • 1992: Cormac McCarthy: All the Pretty Horses
  • 1991: Norman Rush: Mating
  • 1990: Charles Johnson: Middle Passage
  • 1989: John Casey: Spartina
  • 1988: Pete Dexter: Mies nimeltä Paris Trout
  • 1987: Larry Heinemann: Paco’s Story
  • 1986: E.L. Doctorow: Maailmannäyttely
  • 1985: Don DeLillo: Valkoinen kohina
  • 1984: Ellen Gilchrist: Paratiisin pilvinen reuna
  • 1983: Eudora Welty: The Collected Stories of Eudora Welty (pokkari)
  • 1983: Alice Walker: Häivähdys purppuraa (kovakantinen)
  • 1982: William Maxwell: So Long, See You Tomorrow (pokkari)
  • 1982: John Updike: Autokauppiaan unelmat (kovakantinen)
  • 1981: Wright Morris: Plains Song: For Female Voices (kovakantinen)
  • 1981: John Cheever: The Stories of John Cheever (suom. Mahdoton radio ja muita kertomuksia, Hyvästi, veljeni : kertomuksia) (pokkari)
  • 1980: William Styron: Sofien valinta (kovakantinen)
  • 1980: John Irving: Garpin maailma (pokkari)
  • 1979: Tim O’Brien: Going After Cacciato
  • 1978: Mary Lee Settle: Blood Tie
  • 1977: Wallace Stegner: The Spectator Bird
  • 1976: William Gaddis: J R
  • 1975: Thomas Williams: The Hair of Harold Roux
  • 1975: Robert Stone: Epäonnen soturit
  • 1974: Thomas Pynchon: Gravity’s Rainbow
  • 1974: Isaac Bashevis Singer: A Crown of Feathers and Other Stories
  • 1973: John Edward Williams: Augustus
  • 1973: John Barth: Chimera
  • 1972: Flannery O’Connor: Palava kehä
  • 1971: Saul Bellow: Mr Sammlerin planeetta
  • 1970: Joyce Carol Oates: them
  • 1969: Jerzy Kosinski: Askelia
  • 1968: Thornton Wilder: Kahdeksas päivä
  • 1967: Bernard Malamud: Tuomittu
  • 1966: Katherine Anne Porter: The Collected Stories of Katherine Anne Porter
  • 1965: Saul Bellow: Herzog
  • 1964: John Updike: The Centaur
  • 1963: J. F. Powers: Morte d’Urban
  • 1962: Walker Percy: The Moviegoer
  • 1961: Conrad Richter: The Waters of Kronos
  • 1960: Philip Roth: Hyvästi, Columbus
  • 1959: Bernard Malamud: The Magic Barrel
  • 1958: John Cheever: The Wapshot Chronicle
  • 1957: Wright Morris: The Field of Vision
  • 1956: John O’Hara: Kiihko ja kunnia
  • 1955: William Faulkner: A Fable
  • 1954: Saul Bellow: Augie Marchin kiemurat
  • 1953: Ralph Ellison: Näkymätön mies
  • 1952: James Jones: Täältä ikuisuuteen
  • 1951: William Faulkner: The Collected Stories of William Faulkner
  • 1950: Nelson Algren: Kultainen käsi

Fiktiosarjan finalistit:

  • 2016: Chris Bachelder: The Throwback Special, Paulette Jiles: News of the World, Karan Mahajan: The Association of Small Bombs, Jacqueline Woodson: Another Brooklyn
  • 2015: Karen Bender: Refund: Stories, Lauren Groff: Fates and Furies, Angela Flournoy: The Turner House, Hanya Yanagihara: A Little Life
  • 2014: Rabih Alameddine: An Unnecessary Woman, Anthony Doerr: Kaikki se valo jota emme näe, Emily St. John Mandel: Station Eleven, Marilynne Robinson: Lila
  • 2013: Rachel Kushner: The Flamethrowers, Jhumpa Lahiri: Tulvaniitty, Thomas Pynchon: Bleeding Edge, George Saunders: Joulukuun kymmenes
  • 2012: Junot Díaz: This Is How You Lose Her, Dave Eggers: A Hologram for the King, Ben Fountain: Billy Lynn’s Long Halftime Walk, Kevin Powers: The Yellow Birds
  • 2011: Andrew Krivak: The Sojourn, Téa Obreht: Tiikerin vaimo, Julie Otsuka: The Buddha in the Attic, Edith Pearlman: Binocular Vision,
  • 2010: Peter Carey: Parrot and Olivier in America, Nicole Krauss: Great House, Lionel Shriver: Jonnekin pois, Karen Tei Yamashita: I Hotel
  • 2009: Bonnie Jo Campbell: American Salvage, Daniyal Mueenuddin: In Other Rooms, Other Wonders, Jayne Anne Phillips: Kiuru ja termiitti, Marcel Theroux: Far North
  • 2008: Aleksandar Hemon: The Lazarus Project, Rachel Kushner: Telex from Cuba, Marilynne Robinson: Kotiin, Salvatore Scibona: The End
  • 2007: Mischa Berlinski: Fieldwork, Lydia Davis: Varieties of Disturbance, Joshua Ferris: Then We Came to the End, Jim Shepard: Like You’d Understand, Anyway
  • 2006: Mark Z. Danielewski: Only Revolutions, Ken Kalfus: A Disorder Peculiar to the Country, Dana Spiotta: Eat the Document, Jess Walter: The Zero
  • 2005: E.L. Doctorow: Marssi, Mary Gaitskill: Veronica, Christopher Sorrentino: Trance, Rene Steinke: Holy Skirts
  • 2004: Sarah Shun-lien Bynum: Madeleine is Sleeping, Christine Schutt: Florida, Joan Silber: Ideas of Heaven: A Ring of Stories, Kate Walbert: Our Kind
  • 2003: T.C. Boyle: Hatka City, Edward P. Jones: The Known World, Scott Spencer: A Ship Made of Paper, Marianne Wiggins: Evidence of Things Unseen: A Novel
  • 2002: Mark Costello: Big If, Adam Haslett: You Are Not a Stranger Here, Martha McPhee: Gorgeous Lies, Brad Watson: The Heaven of Mercury
  • 2001: Dan Chaon: Among the Missing, Jennifer Egan: Look at Me, Louise Erdrich: The Last Report on the Miracles at Little No Horse, Susan Straight: Highwire Moon
  • 2000: Charles Baxter: The Feast of Love, Alan Lightman: The Diagnosis, Joyce Carol Oates: Blondi, Francine Prose: Blue Angel
  • 1999: Andre Dubus III: House of Sand and Fog, Kent Haruf: Tasangon laulu, Patricia Henley: Hummingbird House, Jean Thompson: Who Do You Love,
  • 1998: Allegra Goodman: Kaaterskill Falls, Gayl Jones: The Healing, Robert Stone: Damascus Gate, Tom Wolfe: Täysi mies
  • 1997: Don DeLillo: Alamaailma, Diane Johnson: Divorce : Avioero ranskalaiseen tapaan, Ward Just: Echo House, Cynthia Ozick: The Puttermesser Papers
  • 1996: Ron Hansen: Atticus, Elizabeth McCracken: The Giant’s House, Steven Millhauser: Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer, Janet Peery: The River Beyond the World
  • 1995: Madison Smartt Bell: All Souls’ Rising, Edwidge Danticat: Krik? Krak!, Stephen Dixon: Interstate, Rosario Ferré: The House on the Lagoon
  • 1994: Ellen Currie: Moses Supposes, Richard Dooling: White Man’s Grave, Howard Norman: The Bird Artist, Grace Paley: The Collected Stories
  • 1993: Amy Bloom: Come to Me: Stories, Thom Jones: The Pugilist at Rest, Richard Powers: Operation Wandering Soul, Bob Shacochis: Swimming in the Volcano
  • 1992: Dorothy Allison: Bastard Out of Carolina, Cristina Garcia: Dreaming in Cuban, Edward P. Jones: Lost in the City, Robert Stone: Outerbridge Reach
  • 1991: Louis Begley: Wartime Lies, Stephen Dixon: Frog, Stanley Elkin: The MacGuffin, Sandra Scofield: Beyond Deserving
  • 1990: Felipe Alfau: Chromos, Elena Castedo: Paradise, Jessica Hagedorn: Dogeaters, Joyce Carol Oates: Because It Is Bitter, and Because It Is My Heart
  • 1989: E.L. Doctorow: Gangsterin oppipoika, Katherine Dunn: Petomaista rakkautta, Oscar Hijuelos: Mambo Kings : Rakkauden rytmit, Amy Tan: Ilon ja onnen tarinat,
  • 1988: Don DeLillo: Vaaka, Mary McGarry Morris: Vanished, J. F. Powers: Wheat That Springeth Green, Anne Tyler: Hengitysharjoituksia
  • 1987: Alice McDermott: That Night, Toni Morrison: Minun kansani, minun rakkaani, Howard Norman: Revontulet, Philip Roth: Käänteiselämää
  • 1986: Norman Rush: Whites, Peter Taylor: A Summons to Memphis
  • 1985: Ursula K. Le Guin: Always Coming Home, Hugh Nissenson: Maailmanpatsas
  • 1984: Alison Lurie: Ulkomaansuhteita, Philip Roth: Anatomian oppitunti
  • 1983 (pokkari): David Bradley: The Chaneysville Incident, Mary Gordon: Naisten kesken, Marilynne Robinson: Talonhaltijat, Robert Stone: Ennen aamunkoittoa,
  • 1983 (kovakantinen): Gail Godwin: Äiti ja kaksi tytärtä, Bobbie Ann Mason: Vaeltaja ja muita kertomuksia, Paul Theroux: Moskiittorannikko, Anne Tyler: Päivällinen Koti-ikävän ravintolassa
  • 1982 (pokkari): E.L. Doctorow: Kuikkajärvi, Shirley Hazzard: The Transit of Venus, Walker Percy: The Second Coming, Anne Tyler: Morgan’s Passing
  • 1982 (kovakantinen): Mark Helprin: Ellis Island and Other Stories, John Irving: Kaikki isäni hotellit, Robert Stone: Ennen aamunkoittoa, William Wharton: Isä
  • 1981 (pokkari): Thomas Flanagan: The Year of the French, Norman Mailer: Pyövelin laulu, Scott Spencer: Mieletön rakkaus, Herman Wouk: Sodan muisto
  • 1981 (kovakantinen): Shirley Hazzard: The Transit of Venus, William Maxwell: So Long, See You Tomorrow, Walker Percy: The Second Coming, Eudora Welty: The Collected Stories of Eudora Welty
  • 1980 (pokkari): Paul Bowles: Collected Stories, Gail Godwin: Violet Clay, John Updike: Too Far to Go, Marguerite Young: Miss MacIntosh: My Darling, Volumes 1 and 2
  • 1980 (kovakantinen): James Baldwin: Just Above My Head, Norman Mailer: Pyövelin laulu, Philip Roth: Haamukirjailija, Scott Spencer: Mieletön rakkaus
  • 1979: John Cheever: The Stories of John Cheever (suom. Mahdoton radio ja muita kertomuksia, Hyvästi, veljeni : kertomuksia), John Irving: Garpin maailma, Diane Johnson: Lying Low, David Plante: The Family,
  • 1978: Robert Coover: The Public Burning, Peter De Vries: Madder Music, James Alan McPherson: Elbow Room, John Sayles: Union Dues
  • 1977: Raymond Carver: Will You Please Be Quiet, Please?, MacDonald Harris: The Balloonist, Ursula K. Le Guin: Orsinian Tales, Cynthia Propper Seton: A Fine Romance
  • 1976: Saul Bellow: Humboldtin lahja, Hortense Calisher: The Collected Stories of Hortense Calisher, Johanna Kaplan: Other People’s Lives, Vladimir Nabokov: Tyrants Destroyed and Other Stories, Larry Woiwode: Beyond the Bedroom Wall
  • 1975: Donald Barthelme: Guilty Pleasures, Gail Godwin: The Odd Woman, Joseph Heller: Jotakin on tapahtunut, Toni Morrison: Sula, Vladimir Nabokov: Look at the Harlequins!, Grace Paley: Enormous Changes at the Last Minute, Philip Roth: Miehen muotokuva, Mark Smith: The Death of a Detective
  • 1974: Doris Betts: Beasts of the World and Other Stories, John Cheever: The World of Apples, Ellen Douglas: Apostles of Light, Stanley Elkin: Searches and Seizures, John Gardner: Nikkelivuori, John Leonard: Black Conceit, Thomas McGuane: Ninety-Two in the Shade, Wilfrid Sheed: People Will Always Be Kind, Gore Vidal: Burr, Joy Williams: State of Grace
  • 1973: Brock Brower: The Late Great Creature, Alan H. Friedman: Hermaphrodeity, Barry Hannah: Geronimo Rex, George V. Higgins: Eddien ystävät, R.M. Koster: The Prince, Vladimir Nabokov: Läpinäkyväisiä, Ishmael Reed: Mumbo Jumbo, Thomas Rogers: The Confessions of a Child of the Century, Isaac Bashevis Singer: Vihassa ja rakkaudessa, Eudora Welty: Optimistin tytär
  • 1972: Frederick Buechner: Lion Country, E.L. Doctorow: Danielin kirja, Stanley Elkin: The Dick Gibson Show, Tom McHale: Farragan’s Retreat, Joyce Carol Oates: Wonderland, Cynthia Ozick: The Pagan Rabbi and Other Stories, Walker Percy: Love in the Ruins, Earl Thompson: A Garden of Sand, John Updike: Amerikkalainen tarina
  • 1971: James Dickey: Syvä joki, Shirley Hazzard: The Bay of Noon, John Updike: Bech: A Book, Eudora Welty: Losing Battles
  • 1970: Leonard Gardner: Fat City, Leonard Michaels: Going Places, Jean Stafford: The Collected Stories of Jean Stafford, Kurt Vonnegut, Jr.: Teurastamo no 5
  • 1969: John Barth: Lost in the Funhouse, Frederick Exley: A Fan’s Notes, Joyce Carol Oates: Expensive People, Thomas Rogers: The Pursuit of Happiness
  • 1968: Norman Mailer: Why Are We in Vietnam?, Joyce Carol Oates: A Garden of Earthly Delights, Chaim Potok: The Chosen, William Styron: Confessions of Nat Turner
  • 1967: Louis Auchincloss: The Embezzler, Edwin O’Connor: All in the Family, Walker Percy: The Last Gentleman, Harry Petrakis: A Dream of Kings, Wilfrid Sheed: Office Politics
  • 1966: Jesse Hill Ford: The Liberation of Lord Byron Jones, Peter Matthiessen: At Play in the Fields of the Lord, James Merrill: The (Diblos) Notebook, Flannery O’Connor: Everything That Rises Must Converge, Harry Petrakis: Pericles on 31st Street
  • 1965: Louis Auchincloss: The Rector of Justin, John Hawkes: Second Skin, Richard E. Kim: The Martyred, Wallace Markfield: To an Early Grave, Vladimir Nabokov: The Defense, Isaac Bashevis Singer: Short Friday
  • 1964: Bernard Malamud: Idiots First, Mary McCarthy: The Group, Thomas Pynchon: V., Harvey Swados: The Will
  • 1963: Vladimir Nabokov: Pale Fire, Katherine Anne Porter: Ship of Fools, Dawn Powell: The Golden Spur, Clancy Sigal: Going Away, John Updike: Pigeon Feathers and Other Stories
  • 1962: Hortense Calisher: False Entry, George P. Elliott: Among the Dangs, Joseph Heller: Catch-22, Bernard Malamud: A New Life, William Maxwell: The Chateau, J.D. Salinger: Franny and Zooey, Isaac Bashevis Singer: The Spinoza of Market Street and Other Stories, Edward Lewis Wallant: The Pawnbroker, Joan Williams: The Morning and the Evening, Richard Yates: Revolutionary Road
  • 1961: Louis Auchincloss: The House of Five Talents, Kay Boyle: Generation Without Farewell, John Hersey: The Child Buyer, John Knowles: A Separate Peace, Harper Lee: To Kill a Mockingbird, Wright Morris: Ceremony in Lone Tree, Flannery O’Connor: The Violent Bear It Away, Elizabeth Spencer: The Light in the Piazza and Other Italian Tales, Francis Steegmuller: The Christening Party, John Updike: Rabbit, Run, Mildred Walker: The Body of a Young Man
  • 1960: Louis Auchincloss: Pursuit of the Prodigal, Hamilton Basso: The Light Infantry Ball, Saul Bellow: Henderson the Rain King, Evan S. Connell, Jr.: Mrs. Bridge, William Faulkner: The Mansion, Mark Harris: Wake Up, Stupid, John Hersey: The War Lover, H.L. Humes: Men Die, Shirley Jackson: The Haunting of Hill House, Elizabeth Janeway: The Third Choice, James Jones: The Pistol, Warren Miller: The Cool World, James Purdy: Malcolm, Leo Rosten: The Return of H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N (2nd of two short story collections; see 1937), John Updike: The Poorhouse Fair, Robert Penn Warren: The Cave, Morris West: The Devil’s Advocate
  • 1959: J.P. Donleavy: The Ginger Man, William Humphrey: Home from the Hill, Vladimir Nabokov: Lolita, John O’Hara: From the Terrace, J.R. Salamanca: The Lost Country, Anya Seton: The Winthrop Woman, Robert Traver: Anatomy of a Murder
  • 1958: James Agee: A Death in the Family, James Gould Cozzens: By Love Possessed, Mark Harris: Something About a Soldier, Andrew Lytle: The Velvet Horn, Bernard Malamud: The Assistant, Wright Morris: Love Among the Cannibals, Vladimir Nabokov: Pnin, Ayn Rand: Atlas Shrugged, Nancy Wilson Ross: The Return of Lady Brace, May Sarton: The Birth of a Grandfather
  • 1957: Nelson Algren: A Walk on the Wild Side, James Baldwin: Giovanni’s Room, Saul Bellow: Seize the Day, B.J. Chute: Greenwillow, A.B. Guthrie: These Thousand Years, John Hersey: A Single Pebble, John Hunt: Generations of Men, Edwin O’Connor: The Last Hurrah, J.F. Powers: The Presence of Grace, Elizabeth Spencer: The Voice at the Back Door, James Thurber: Further Fables for Our Time
  • 1956: Paul Bowles: The Spider’s House, Shirley Ann Grau: The Black Prince, and Other Stories, MacKinlay Kantor: Andersonville, Flannery O’Connor: A Good Man is Hard to Find, May Sarton: Faithful Are the Wounds, Robert Penn Warren: Band of Angels, Eudora Welty: The Bride of the Innisfallen, Herman Wouk: Marjorie Morningstar
  • 1955: Harriette Arnow: The Dollmaker, Hamilton Basso: The View from Pompey’s Head, Davis Grubb: The Night of the Hunter, Randall Jarrell: Pictures from an Institution, Milton Lott: The Last Hunt, Frederick Manfred: Lord Grizzly, William March: The Bad Seed, Wright Morris: The Huge Season, Frank Rooney: The Courts of Memory, John Steinbeck: Sweet Thursday
  • 1954: Ei finalisteja.
  • 1953: Isabel Bolton: Many Mansions, H.L. Davis: Winds of Morning, Thomas Gallagher: The Gathering Darkness, Ernest Hemingway: The Old Man and the Sea, Carl Jonas: Jefferson Selleck, Peter Martin: The Landsman, May Sarton: A Shower of Summer Days, Jean Stafford: The Catherine Wheel, John Steinbeck: East of Eden, William Carlos Williams: The Build-Up
  • 1952: James Agee: The Morning Watch, Truman Capote: The Grass Harp, William Faulkner: Requiem for a Nun, Caroline Gordon: The Strange Children, Thomas Mann: The Holy Sinner, John P. Marquand: Melville Goodwin USA, J.D. Salinger: The Catcher in the Rye, William Styron: Lie Down in Darkness, Jessamyn West: The Witch Diggers, Herman Wouk: The Caine Mutiny
  • 1951: Ei finalisteja.
  • 1950: Ei finalisteja.

William Weaverin käännös Italo Calvinon Kosmokomiikasta voitti nyt jo lakkautetun käännössarjan vuonna 1969.

Medal of Distinguished Contribution to American Letters -elämäntyöpalkinnon saaneista Kirjavinkeissä esiintyvät:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *