Nebula

Nebula-palkintoa jakaa Science Fiction and Fantasy Writers of America. Nebuloita jaetaan viidessä eri kategoriassa: romaani, pienoisromaani (“novella”), pitkänovelli (“novelette”), novelli (“short story”) ja käsikirjoitus.

Palkinnon voittajan äänestävät SFWA:n jäsenet. Ehdokkaat valitaan jäsenten suositusten perusteella ja ensimmäisen äänestyskierroksen perusteella ehdokkaat karsitaan viiteen. Erityinen raati voi tarvittaessa lisätä listalle kuudennen ehdokkaan, jos kokee jonkun erityisen hienon teoksen jääneen unholaan. Näistä ehdokkaista SFWA:n jäsenet äänestävät lopullisen voittajan.

Ehdokkuus ei perustu tiukasti julkaisuvuoteen, vaan teosta voi ehdottaa listoille vuoden ajan sen julkaisemisesta. Periaatteessa siis kukin teos voi olla ehdolla julkaisuvuotenaan ja sitä seuraavana vuotena.

Lisätietoja löytyy palkinnon kotisivulta.

Nebulan romaaniromaanisarjan voittajat

  • 2016: Naomi Novik: Uprooted
  • 2015: Jeff VanderMeer: Hävitys
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Justice
  • 2013: Kim Stanley Robinson: 2312
  • 2012: Jo Walton: Among Others
  • 2011: Connie Willis: Blackout/All Clear
  • 2010: Paolo Bacigalupi: The Windup Girl
  • 2009: Ursula K. Le Guin: Muistamisen taito
  • 2008: Michael Chabon: The Yiddish Policemen’s Union
  • 2007: Jack McDevitt: Seeker
  • 2006: Joe Haldeman: Camouflage
  • 2005: Lois McMaster Bujold: Paladin of Souls
  • 2004: Elizabeth Moon: The Speed of Dark
  • 2003: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat
  • 2002: Catherine Asaro: The Quantum Rose
  • 2001: Greg Bear: Darwinin radio
  • 2000: Octavia E. Butler: Parable of the Talents
  • 1999: Joe Haldeman: Forever Peace
  • 1998: Vonda N. McIntyre: The Moon and the Sun
  • 1997: Nicola Griffith: Slow River
  • 1996: Robert J. Sawyer: The Terminal Experiment
  • 1995: Greg Bear: Moving Mars
  • 1994: Kim Stanley Robinson: Red Mars
  • 1993: Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Michael Swanwick: Stations of the Tide
  • 1991: Ursula K. Le Guin: Tehanu
  • 1990: Elizabeth Ann Scarborough: The Healer’s War
  • 1989: Lois McMaster Bujold: Falling Free
  • 1988: Pat Murphy: The Falling Woman
  • 1987: Orson Scott Card: Kuolleiden puolustaja
  • 1986: Orson Scott Card: Ender
  • 1985: William Gibson: Neurovelho
  • 1984: David Brin: Tähtisumu täyttyy
  • 1983: Michael Bishop: No Enemy But Time
  • 1982: Gene Wolfe: The Claw of the Conciliator
  • 1981: Gregory Benford: Timescape
  • 1980: Arthur C. Clarke: Paratiisin suihkulähteet
  • 1979: Vonda N. McIntyre: Unikäärme
  • 1978: Frederik Pohl: Portti
  • 1977: Frederik Pohl: Plusmies
  • 1976: Joe Haldeman: Loputon sota
  • 1975: Ursula K. Le Guin: Osattomien planeetta
  • 1974: Arthur C. Clarke: Uhka avaruudesta
  • 1973: Isaac Asimov: Itse jumalat
  • 1972: Robert Silverberg: A Time of Changes
  • 1971: Larry Niven: Rengasmaailma
  • 1970: Ursula K. Le Guin: Pimeyden vasen käsi
  • 1969: Alexei Panshin: Rite of Passage
  • 1968: Samuel R. Delany: The Einstein Intersection
  • 1967: Samuel R. Delany: Babel-17, Daniel Keyes: Kukkia Algernonille
  • 1966: Frank Herbert: Dyyni

Nebulan romaanisarjan ehdokkaat:

  • 2016: Ann Leckie: Ancillary Mercy, Lawrence M. Schoen Barsk: The Elephants’ Graveyard, N. K. Jemisin: The Fifth Season, Ken Liu: The Grace of Kings, Charles E. Gannon: Raising Caine, Fran Wilde: Updraft
  • 2015: Katherine Addison: The Goblin Emperor, Charles E. Gannon: Trial by Fire, Ann Leckie: Ancillary Sword, Cixin Liu: The Three-Body Problem, Jack McDevitt: Coming Home
  • 2014: Karen Joy Fowler: We Are All Completely Beside Ourselves, Neil Gaiman: The Ocean at the End of the Lane, Charles E. Gannon: Fire with Fire, Nicola Griffith: Hild, Linda Nagata: The Red: First Light, Sofia Samatar: A Stranger in Olondria, Helene Wecker: The Golem and the Jinni
  • 2013: Saladin Ahmed: Throne of the Crescent Moon, Tina Connolly: Ironskin, N. K. Jemisin: The Killing Moon, Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl, Mary Robinette Kowal: Glamour in Glass
  • 2012: China Miéville: Embassytown, Jack McDevitt: Firebird, Kameron Hurley: God’s War, Genevieve Valenti: Mechanique: A Tale of Circus Tresaulti, N.K. Jemisin: The Kingdom of Gods
  • 2011: M. K. Hobson: The Native Star, N. K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms, Mary Robinette Kowal: Shades of Milk and Honey, Jack McDevitt: Echo, Nnedi Okorafor: Who Fears Death
  • 2010: Christopher Barzak: The Love We Share Without Knowing, Laura Anne Gilman: Flesh and Fire, China Miéville: Toiset, Cherie Priest: Boneshaker, Jeff VanderMeer: Finch
  • 2009: Cory Doctorow: Little Brother, Jack McDevitt: Cauldron, Ian McDonald: Brasyl, Terry Pratchett: Making Money, David J. Schwartz: Superpowers
  • 2008: Jack McDevitt: Odyssey, Joe Haldeman: The Accidental Time Machine, Nalo Hopkinson: The New Moon’s Arms, Tobias S. Buckell: Ragamuffin
  • 2007: Ellen Kushner: The Privilege of the Sword, Jeffrey Ford: The Girl in the Glass, Jo Walton: Farthing, Richard Bowes: From the Files of the Time Rangers, Wil McCarthy: To Crush the Moon
  • 2006: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr. Norrell, Jack McDevitt: Polaris, Terry Pratchett: Posti kulkee, Geoff Ryman: Air, John C. Wright: Orphans of Chaos
  • 2005: Cory Doctorow: Down and Out in the Magic Kingdom, Jack McDevitt: Omega, David Mitchell: Pilvikartasto, Sean Stewart: Perfect Circle, Gene Wolfe: The Knight
  • 2004: Lois McMaster Bujold: Diplomatic Immunity, Carol Emshwiller: The Mount, Kathleen Ann Goonan: Light Music, Nalo Hopkinson: The Salt Roads, Jack McDevitt: Chindi
  • 2003: Kelley Eskridge: Solitaire, Ursula K. Le Guin: Toinen tuuli, Robert A. Metzger: Picoverse, China Miéville: Perdido Street Station, Michael Swanwick: Bones of the Earth
  • 2002: Jeffrey Carver: Eternity’s End, Geoffrey A. Landis: Mars Crossing, George R. R. Martin: Miekkamyrsky, Wil McCarthy: The Collapsium, Patricia A. McKillip: The Tower at Stony Wood, Tim Powers: Declare, Connie Willis: Passage
  • 2001: Lois McMaster Bujold: A Civil Campaign, Kathleen Ann Goonan: Crescent City Rhapsody, Nalo Hopkinson: Midnight Robber, Jack McDevitt: Infinity Beach, Charles de Lint: Forests of the Heart
  • 2000: Ken MacLeod: The Cassini Division, George R. R. Martin: Kuninkaiden koitos, Maureen F. McHugh: Mission Child, Sean Stewart: Matkijalintu, Vernor Vinge: A Deepness in the Sky
  • 1999: Catherine Asaro: The Last Hawk, Jack McDevitt: Moonfall, Harry Turtledove: How Few Remain, Martha Wells: Death of the Necromancer, Connie Willis: To Say Nothing of the Dog
  • 1998: Lois McMaster Bujold: Memory, Kate Elliott: King’s Dragon, George R. R. Martin: Valtaistuinpeli, Jack McDevitt: Ancient Shores, Walter Jon Williams: City on Fire, Connie Willis: Bellwether
  • 1997: Nina Kiriki Hoffman: The Silent Strength of Stones, Patricia A. McKillip: Winter Rose, Tim Powers: Expiration Date, Robert J. Sawyer: Starplex, Neal Stephenson: Diamond Age
  • 1996: John Barnes: Mother of Storms, Nancy Kress: Beggars and Choosers, Paul Park: Celestis, Walter Jon Williams: Metropolitan, Gene Wolfe: Calde of the Long Sun
  • 1995: Octavia E. Butler: Parable of the Sower, Jonathan Lethem: Musiikkiuutisia, James K. Morrow: Towing Jehovah, Rachel Pollack: Temporary Agency, Kim Stanley Robinson: Green Mars, Roger Zelazny: A Night in the Lonesome October
  • 1994: Kevin J. Anderson and Doug Beason: Assemblers of Infinity, Algis Budrys: Hard Landing, Nancy Kress: Beggars in Spain, Gene Wolfe: Nightside the Long Sun
  • 1993: John Barnes: A Million Open Doors, Karen Joy Fowler: Sarah Canary, Maureen F. McHugh: China Mountain Zhang, Vernor Vinge: A Fire Upon the Deep, Jane Yolen: Briar Rose
  • 1992: John Barnes: Orbital Resonance, Lois McMaster Bujold: Barrayar, Emma Bull: Bone Dance, Pat Cadigan: Synners, Bruce Sterling and William Gibson: Difference Engine
  • 1991: Valerie Martin: Mary Reilly, James K. Morrow: Only Begotten Daughter, Dan Simmons: Hyperionin tuho, John E. Stith: Redshift Rendezvous, Jane Yolen: White Jenna
  • 1990: Poul Anderson: The Boat of a Million Years, Orson Scott Card: Oppipoika Alvin, John Kessel: Good News From Outer Space, Mike Resnick: Ivory: A Legend of Past and Future, Jane Yolen: Sister Light, Sister Dark
  • 1989: Lewis Shiner: Deserted Cities of the Heart, George Turner: Drowning Towers, Gregory Benford: Great Sky River, William Gibson: Mona Lisa Overdrive, Orson Scott Card: Punainen profeetta, Gene Wolfe: The Urth of the New Sun
  • 1988: Greg Bear: The Forge of God, Gene Wolfe: Soldier of the Mist, David Brin: The Uplift War, Avram Davidson: Vergil in Averno, George Alec Effinger: Kun painovoima pettää
  • 1987: William Gibson: Kreivi nolla, Gene Wolfe: Free Live Free, Margaret Atwood: Orjattaresi, Leigh Kennedy: The Journal of Nicholas the American, James K. Morrow: This is the Way the World Ends
  • 1986: Greg Bear: Veren musiikkia, Tim Powers: Dinner at Deviant’s Palace, Brian Aldiss: Helliconian talvi, David Brin: The Postman, Barry N. Malzberg: The Remaking of Sigmund Freud, Bruce Sterling: Schismatrix
  • 1985: Lewis Shiner: Frontera, Larry Niven: The Integral Trees, Robert A. Heinlein: Tuomiopäivän komedia, Jack Dann: The Man Who Melted, Kim Stanley Robinson: The Wild Shore
  • 1984: Gregory Benford: Against Infinity, Gene Wolfe: The Citadel of the Autarch, Jack Vance: Lyonesse, R. A. MacAvoy: Tea with the Black Dragon, Norman Spinrad: The Void Captain’s Tale
  • 1983: Isaac Asimov: Säätiö veitsen terällä, Robert A. Heinlein: Friday, Brian Aldiss: Helliconian kevät, Gene Wolfe: The Sword of the Lictor, Philip K. Dick: Timothy Archerin sielunvaellus
  • 1982: John Crowley: Little, Big, Julian May: The Many-Colored Land, A. A. Attanasio: Radix, Russell Hoban: Riddley Walker, Suzy McKee Charnas: The Vampire Tapestry
  • 1981: Frederik Pohl: Beyond the Blue Event Horizon, Walter Tevis: Mockingbird, Robert Stallman: The Orphan, Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer, Joan D. Vinge: The Snow Queen
  • 1980: Frederik Pohl: Jem, Kate Wilhelm: Juniper Time, Thomas M. Disch: On Wings of Song, Richard Cowper: The Road to Corlay, John Varley: Titan
  • 1979: Tom Reamy: Blind Voices, C. J. Cherryh: The Faded Sun: Kesrith, Gore Vidal: Kalki, Gardner Dozois: Strangers
  • 1978: Terry Carr: Cirque, Gregory Benford: In the Ocean of Night, David Gerrold: Moonstar Odyssey, Richard A. Lupoff: Sword of Demon
  • 1977: Larry Niven and Jerry Pournelle: Inferno, Marta Randall: Islands, Robert Silverberg: Shadrach in the Furnace, Samuel R. Delany: Triton, Kate Wilhelm: Where Late the Sweet Birds Sang
  • 1976: Arthur Byron Cover: Autumn Angels, Tanith Lee: The Birthgrave, Alfred Bester: The Computer Connection, Samuel R. Delany: Dhalgren, Roger Zelazny: Doorways in the Sand, Ian Watson: The Embedding, Vonda N. McIntyre: The Exile Waiting, Joanna Russ: Naisten planeetta, Michael Bishop: A Funeral for the Eyes of Fire, Barry N. Malzberg: Guernica Night, Marion Zimmer Bradley: The Heritage of Hastur, Italo Calvino: Näkymättömät kaupungit, Poul Anderson: A Midsummer Tempest, Katherine MacLean: The Missing Man, Larry Niven and Jerry Pournelle: The Mote in God’s Eye, E. L. Doctorow: Ragtime, Robert Silverberg: The Stochastic Man
  • 1975: Thomas M. Disch: 334, Philip K. Dick: Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi, T. J. Bass: The Godwhale
  • 1974: Thomas Pynchon: Gravity’s Rainbow, David Gerrold: The Man Who Folded Himself, Poul Anderson: The People of the Wind, Robert A. Heinlein: Time Enough for Love
  • 1973: Robert Silverberg: The Book of Skulls, Robert Silverberg: Dying Inside, Norman Spinrad: Rautainen unelma, John Brunner: The Sheep Look Up, George Alec Effinger: What Entropy Means to Me, David Gerrold: When HARLIE Was One
  • 1972: Poul Anderson: The Byworlder, R. A. Lafferty: The Devil is Dead, T. J. Bass: Half Past Human, Ursula K. Le Guin: Taivaan työkalu, Kate Wilhelm: Margaret and I
  • 1971: Joanna Russ: And Chaos Died, R. A. Lafferty: Fourth Mansions, David G. Compton: The Steel Crocodile, Robert Silverberg: Tower of Glass, Wilson Tucker: The Year of the Quiet Sun
  • 1970: Norman Spinrad: Bug Jack Barron, Roger Zelazny: Isle of the Dead, John Brunner: The Jagged Orbit, Kurt Vonnegut: Teurastamo no 5, Robert Silverberg: Up the Line
  • 1969: James Blish: Black Easter, Philip K. Dick: Palkkionmetsästäjä, Robert Silverberg: The Masks of Time, R. A. Lafferty: Past Master, Joanna Russ: Picnic on Paradise, John Brunner: Stand on Zanzibar
  • 1968: Piers Anthony: Chthon, Hayden Howard: The Eskimo Invasion, Roger Zelazny: Lord of Light, Robert Silverberg: Thorns
  • 1967: Robert A. Heinlein: Kuu on julma
  • 1966: Clifford D. Simak: All Flesh is Grass, Theodore L. Thomas and Kate Wilhelm: The Clone, Philip K. Dick: Tohtori Veriraha, James White: The Escape Orbit, Thomas M. Disch: The Genocides, William S. Burroughs: Nova Express, Keith Laumer: A Plague of Demons, Avram Davidson: Rogue Dragon, G. C. Edmondson: The Ship That Sailed the Time Stream, Poul Anderson: The Star Fox, Philip K. Dick: Palmer Eldritch, kolmesti merkitty mies

Seuraavat kirjailijat ovat saaneet elämäntyöstä jaettavan Damon Knight Memorial Grand Master -arvonimen:

  • Robert Heinlein (1975)
  • Jack Williamson (1976)
  • Clifford Simak (1977)
  • L. Sprague de Camp (1979)
  • Fritz Leiber (1981)
  • Andre Norton (1984)
  • Arthur C. Clarke (1986)
  • Isaac Asimov (1987)
  • Alfred Bester (1988)
  • Ray Bradbury (1989)
  • Lester del Rey (1991)
  • Frederik Pohl (1993)
  • Damon Knight (1995)
  • A. E. van Vogt (1996)
  • Jack Vance (1997)
  • Poul Anderson (1998)
  • Hal Clement (1999)
  • Brian W. Aldiss (2000)
  • Philip José Farmer (2001)
  • Ursula K. Le Guin (2003)
  • Robert Silverberg (2004)
  • Anne McCaffrey (2005)
  • Harlan Ellison (2006)
  • James Gunn (2007)
  • Michael Moorcock (2008)
  • Harry Harrison (2009)
  • Joe Haldeman (2010)
  • Connie Willis (2012)
  • Gene Wolfe (2013)
  • Samuel R. Delany (2014)
  • Larry Niven (2015)
  • C. J. Cherryh (2016)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *