World Fantasy Award

World Fantasy Award myönnetään fantasian huipuille. Palkinnonsaajat valitsee raati, jonka kokoonpano vaihtelee vuosittain. Raati valitsee myös ehdokasjoukon, joskin World Fantasy Conventionin kävijät äänestävät listalle kaksi ehdokasta. Tämän vuoksi World Fantasy Awardin voittajissa nähdään sellaisia kirjoja, jotka eivät Nebulan ja Hugon yleisöäänestyksissä pärjäisi. Pitkänovellisarjassa ehdokkaaksi on päässyt muun muassa Leena Krohnin Tainaron.

World Fantasy Awardin näkökulmasta fantasia on melko laaja käsite, ja voittajien ja ehdokkaiden joukossa on esimerkiksi paljon kauhukirjallisuutta. Stephen Kingillä on esimerkiksi useita ehdokkuuksia. Täydelliset voittaja- ja ehdokaslistat löytää palkinnon kotisivuilta tai Wikipediasta. Wikipedian listaus on selkeämpi.

World Fantasy Award -voittajat

  • 2016: Anna Smaill: The Chimes
  • 2015: David Mitchell: The Bone Clocks
  • 2014: Sofia Samatar: A Stranger in Olondria
  • 2013: G. Willow Wilson: Alif the Unseen
  • 2012: Lavie Tidhar: Osama
  • 2011: Nnedi Okorafor: Who Fears Death
  • 2010: China Miéville: Toiset
  • 2009: Jeffrey Ford: The Shadow Year, Margo Lanagan: Tender Morsels
  • 2008: Guy Gavriel Kay: Ysabel
  • 2007: Gene Wolfe: Soldier of Sidon
  • 2006: Haruki Murakami: Kafka rannalla
  • 2005: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell
  • 2004: Jo Walton: Tooth and Claw
  • 2003: Graham Joyce: The Facts of Life, Patricia A. McKillip: Unohdettu Ombria
  • 2002: Ursula K. Le Guin: Toinen tuuli
  • 2001: Tim Powers: Declare, Sean Stewart: Galveston
  • 2000: Martin Scott: Thraxas
  • 1999: Louise Erdrich: The Antelope Wife
  • 1998: Jeffrey Ford: The Physiognomy
  • 1997: Rachel Pollack: Godmother Night
  • 1996: Christopher Priest: The Prestige
  • 1995: James Morrow: Towing Jehovah
  • 1994: Lewis Shiner: Glimpses
  • 1993: Tim Powers: Last Call
  • 1992: Robert R. McCammon: Boy’s Life
  • 1991: James Morrow: Only Begotten Daughter, Ellen Kushner: Thomas Riiminiekka
  • 1990: Jack Vance: Lyonesse: Madouc
  • 1989: Peter Straub: Koko
  • 1988: Ken Grimwood: Replay
  • 1987: Patrick Suskind: Parfyymi
  • 1986: Dan Simmons: Kalin laulu
  • 1985: Robert Holdstock: Alkumetsä, Barry Hughart: Bridge of Birds
  • 1984: John M. Ford: The Dragon Waiting
  • 1983: Michael Shea: Nifft the Lean
  • 1982: John Crowley: Little, Big
  • 1981: Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer
  • 1980: Elizabeth A. Lynn: Watchtower
  • 1979: Michael Moorcock: Gloriana
  • 1978: Fritz Leiber: Our Lady of Darkness
  • 1977: William Kotzwinkle: Doctor Rat
  • 1976: Richard Matheson: Bid Time Return
  • 1975: Patricia A. McKillip: The Forgotten Beasts of Eld

World Fantasy -ehdokkaat:

  • 2016: N. K. Jemisin: The Fifth Season, Naomi Novik: Uprooted, K. J. Parker: Savages, Kazuo Ishiguro: The Buried Giant, Paul Tremblay: A Head Full of Ghosts
  • 2015: Jeff VanderMeer: Area X: The Southern Reach Trilogy, Robert Jackson Bennett: City of Stairs, Katherine Addison: The Goblin Emperor, Jo Walton: My Real Children
  • 2014: Richard Bowes: Dust Devil on a Quiet Street, Marie Brennan: A Natural History of Dragons: A Memoir by Lady Trent, Neil Gaiman: The Ocean at the End of the Lane, Helene Wecker: The Golem and the Jinni, Gene Wolfe: The Land Across
  • 2013: N. K. Jemisin: The Killing Moon, Graham Joyce: Some Kind of Fairy Tale, Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl, Anna Tambour: Crandolin
  • 2012: Christopher Buehlman: Those Across the River, Stephen King: 22.11.63, George R.R. Martin: A Dance with Dragons, Jo Walton: Among Others
  • 2011: Lauren Beukes: Zoo City, N. K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms, Graham Joyce: The Silent Land, Guy Gavriel Kay: Under Heaven, Karen Lord: Redemption in Indigo
  • 2010: James Enge: Blood of Ambrose, Caitlín R. Kiernan: The Red Tree, Jeff VanderMeer: Finch, Kit Whitfield: In Great Waters
  • 2009: Kage Baker: The House of the Stag, Neil Gaiman: Hautausmaan poika, Daryl Gregory: Pandemonium
  • 2008: Emma Bull: Territory, John Marks: Fangland, Will Shetterly: Gospel of the Knife, Michael Marshall Smith: The Servants
  • 2007: Stephen King: Liseyn tarina, Ellen Kushner: The Privilege of the Sword, Scott Lynch: Locke Lamoran valheet, Catherynne M. Valente: The Orphan’s Tales: In the Night Garden
  • 2006: Hal Duncan: Vellum, Bret Easton Ellis: Lunar Park, Graham Joyce: The Limits of Enchantment, Patricia A. McKillip: Od Magic, Paul Park: A Princess of Roumania
  • 2005: Stephen R. Donaldson: The Runes of the Earth, China Miéville: Iron Council, Sean Stewart: Perfect Circle, Gene Wolfe: The Wizard Knight
  • 2004: K.J. Bishop: The Etched City, Kij Johnson: Fudoki, Ian R. MacLeod: The Light Ages, Jeff VanderMeer: Veniss Underground
  • 2003: Jeffrey Ford: The Portrait of Mrs. Charbuque, Gregory Frost: Fitcher’s Brides, China Miéville: The Scar
  • 2002: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat, Jay Russell: Brown Harvest, Lois McMaster Bujold: The Curse of Chalion, Ray Bradbury: From the Dust Returned, Charles de Lint: The Onion Girl, Jonathan Carroll: The Wooden Sea
  • 2001: Paula Volsky: The Grand Ellipse, Philip Pullman: Maaginen kaukoputki, Guy Gavriel Kay: Lord of Emperors, China Miéville: Perdido Street Station
  • 2000: Peter S. Beagle: Tamsin, James P. Blaylock: The Rainy Season, Steven Erikson: Gardens of the Moon, Terence M. Green: A Witness To Life, Nina Kiriki Hoffman: A Red Heart of Memories
  • 1999: Charles de Lint: Someplace to Be Flying, Guy Gavriel Kay: Sailing to Sarantium, Sean Stewart: Matkijalintu, Thomas Sullivan: The Martyring
  • 1998: Charles de Lint: Trader, Harvey Jacobs: American Goliath, Patrick O’Leary: The Gift, Eric S. Nylund: Dry Water
  • 1997: Terence M. Green: Shadow of Ashland, William Kotzwinkle: The Bear Went Over the Mountain, Marc Laidlaw: The 37th Mandala, George R. R. Martin: Valtaistuinpeli, Jennifer Roberson & Kate Elliott: The Golden Key, Melanie Rawn, Mark Sumner: Devil’s Tower
  • 1996: James P. Blaylock: All the Bells on Earth, Vikram Chandra: Red Earth and Pouring Rain, Nina Kiriki Hoffman: The Silent Strength of Stones, Graham Joyce: Requiem, Tim Powers: Expiration Date
  • 1995: Michael Bishop: Brittle Innings, Jonathan Carroll: From The Teeth of Angels, John Crowley: Love & Sleep, Elizabeth Hand: Waking the Moon, Brooke Stevens: The Circus of the Earth and the Air
  • 1994: Peter S. Beagle: The Innkeeper’s Song, Poppy Z. Brite: Drawing Blood, Kathe Koja: Skin, Peter Straub: The Throat, Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter, Judith Tarr: Lord of the Two Lands
  • 1993: Kim Newman: Anno Dracula, Geoff Ryman: Was, Steve Szilagyi: Photographing Fairies, Jane Yolen: Briar Rose
  • 1992: A.A. Attanasio: Hunting the Ghost Dancer, James P. Blaylock: The Paper Grail, Emma Bull: Bone Dance, Jonathan Carroll: Outside the Dog Museum, Charles de Lint: The Little Country
  • 1991: Guy Gavriel Kay: Tigana, Valerie Martin: Mary Reilly, Terry Pratchett & Neil Gaiman: Hyviä enteitä
  • 1990: Jonathan Carroll: A Child Across the Sky, Charles L. Grant: In a Dark Dream, Tim Powers: The Stress of Her Regard, Dan Simmons: Carrion Comfort, Gene Wolfe: Soldier of Arete
  • 1989: James P. Blaylock: The Last Coin, Jonathan Carroll: Sleeping in Flame, Robert Cormier: Fade, Thomas Harris: Uhrilampaat, Joe R. Lansdale: The Drive-In
  • 1988: Clive Barker: Weaveworld, Orson Scott Card: Seitsemännen pojan seitsemäs poika, John Crowley: AEgypt, Stephen King: Piina, Robert R. McCammon: Swan Song, Tim Powers: On Stranger Tides
  • 1987: Terry Bisson: Talking Man, Charles L. Grant: The Pet, Stephen King: Se, Dean R. Koontz: Vieraat, Margaret Mahy: The Tricksters, Gene Wolfe: Soldier of the Mist, Edgar Fong: Portrait of Callum McKendrick As A Young African Boy
  • 1986: Clive Barker: The Damnation Game, Peter Carey: Illywhacker, Lisa Goldstein: The Dream Years, Paul Hazel: Winterking, Anne Rice: Veren vangit
  • 1985: Diana Wynne Jones: Kyylän kyydissä, Stephen King & Peter Straub: Talismaani, T. E. D. Klein: The Ceremonies
  • 1984: Stephen King: Uinu, uinu lemmikkini, Manuel Mujica Láinez: The Wandering Unicorn, R. A. MacAvoy: Tea with the Black Dragon, George R. R. Martin: The Armageddon Rag, Jack Vance: Lyonesse
  • 1983: Charles L. Grant: The Nestling, George R. R. Martin: Fevre Dream, Thomas Tessier: Phantom, Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1982: Ramsey Campbell: The Nameless, Michael Moorcock: Maailmantuskan soturi, D. M. Thomas: The White Hotel, Gene Wolfe: The Claw of the Conciliator
  • 1981: Parke Godwin: Firelord, Stephen King: Usva, Peter Straub: Shadowland, Chelsea Quinn Yarbro: Ariosto
  • 1980: Charles L. Grant: The Last Call of Mourning, Elizabeth A. Lynn: The Dancers of Arun, Patricia A. McKillip: Harpist in the Wind, Patricia Wrightson: The Dark Bright Water, Chelsea Quinn Yarbro: The Palace
  • 1979: Les Daniels: The Black Castle, Charles L. Grant: The Sound of Midnight, Stephen King: Tukikohta, Tanith Lee: Night’s Master
  • 1978: Stephen R. Donaldson: The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever, Charles L. Grant: The Hour of the Oxrun Dead
  • 1977: Ramsey Campbell: The Doll Who Ate His Mother, Gordon R. Dickson: The Dragon and the George, Michael Moorcock: The Sailor on the Seas of Fate, John Steinbeck: The Acts of King Arthur and His Noble Knights, Karl Edward Wagner: Dark Crusade
  • 1976: Stephen King: Painajainen
  • 1975: Poul Anderson: A Midsummer Tempest, H. Warner Munn: Merlin’s Ring

Muut kuin romaanisarja

Seuraavat kirjailijat ovat saaneet World Fantasy Award for Life Achievement -elämäntyöpalkinnon:

  • 1975: Robert Bloch
  • 1976: Fritz Leiber
  • 1977: Ray Bradbury
  • 1978: Frank Belknap Long
  • 1979: Jorge Luis Borges
  • 1980: Manly Wade Wellman
  • 1981: C.L. Moore
  • 1982: Italo Calvino
  • 1983: Roald Dahl
  • 1984: L. Sprague de Camp, E. Hoffman Price, Jack Vance, Donald Wandrei, Richard Matheson
  • 1985: Theodore Sturgeon
  • 1986: Avram Davidson
  • 1987: Jack Finney
  • 1988: Everett F. Bleiler
  • 1989: Evangeline Walton
  • 1990: R.A. Lafferty
  • 1991: Ray Russell
  • 1992: Edd Cartier
  • 1993: Harlan Ellison
  • 1994: Jack Williamson
  • 1995: Ursula K. Le Guin
  • 1996: Gene Wolfe
  • 1997: Madeleine L’Engle
  • 1998: Edward L. Ferman, Andre Norton
  • 1999: Hugh B. Cave
  • 2000: Marion Zimmer Bradley, Michael Moorcock
  • 2001: Frank Frazetta, Philip José Farmer
  • 2002: Forrest J. Ackerman, George H. Scithers
  • 2003: Lloyd Alexander, Donald M. Grant
  • 2004: Stephen King, Gahan Wilson
  • 2005: Tom Doherty, Carol Emshwiller
  • 2006: John Crowley, Stephen Fabian
  • 2007: Betty Ballantine, Diane Wynne Jones
  • 2008: Leo ja Diane Dillon, Patricia A. McKillip
  • 2009: Ellen Asher, Jane Yolen
  • 2010: Brian Lumley, Terry Pratchett, Peter Straub
  • 2011: Peter S. Beagle, Angélica Gorodischer
  • 2012: Alan Garner, George R.R. Martin
  • 2013: Susan Cooper, Tanith Lee
  • 2014: Ellen Datlow, Chelsea Quinn Yarbro
  • 2015: Ramsey Campbell, Sheri Tepper
  • 2016: David G. Hartwell, Andrzej Sapkowski

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *