Pimeänkynsi-kirjan kannessa on piirros teinipojasta synkkien kuusten keskellä. Poika katsoo pelästyneenä kohti lukijaa ja kuvan päällä menee neljä punaista kynnenjälkeä.

J. S. Meresmaa: Pimeänkynsi

Pimeänkynsi kertoo 13-vuotiaasta Aaposta, joka on muuttanut kaupungista Mustakolun kylään. Aapo asuu kylässä isänsä kanssa: vanhempien erottua isä halusi palata kotiseudulleen ja Aapo tuli mukana. Yhtenä päivänä Aapo häkeltyy, kun isän kauppaan tulee salaperäisen näköinen tyyppi, jolla on samannäköinen tatuointi kuin Aapon hiljattain kuolleella vaa... Lue koko vinkki »
Mantikoran kannessa on maalaus naisesta, joka kävelee öisellä märällä kadulla katulamppujen loisteessa poispäin katsojasta. Naisella on pitkät vaaleat hiukset, selässään isot siivet ja pitkä häntä.

Peter Bergting ja Maria Turtschaninoff: Mantikora

Lin isällä on uusi naisystävä, Nina. Harmi vain, että Nina on ilmiselvästi mantikora. Tiedättehän: leijonan ruumis, ihmisen kasvot, kolme riviä teräviä hampaita, syö ihmisiä. Nina selvästi suunnittelee syövänsä Lin ja pikkuveli Jonaksen, eikä isä huomaa yhtään mitään. Lin on toimittava, mutta mantikoran kukistamiseen tarvitaan yksisarvisen sarvi. M... Lue koko vinkki »