Nebula-ehdokkaat 2011 julkistettu

Nebula-kirjallisuuspalkinnon ehdokkaat vuodelle 2011 on julkistettu. Ehdolla ovat romaanisarjassa:

  • Among Others, Jo Walton (Tor)
  • Embassytown, China Miéville (Macmillan UK; Del Rey; Subterranean Press)
  • Firebird, Jack McDevitt (Ace Books)
  • God’s War, Kameron Hurley (Night Shade Books)
  • Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine (Prime Books)
  • The Kingdom of Gods, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Pienoisromaanit:
  • ”Kiss Me Twice,” Mary Robinette Kowal (Asimov’s Science Fiction, June 2011)
  • ”Silently and Very Fast,” Catherynne M. Valente (WFSA Press; Clarkesworld Magazine, October 2011)
  • ”The Ice Owl,” Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, November/December 2011)
  • ”The Man Who Bridged the Mist,” Kij Johnson (Asimov’s Science Fiction, October/November 2011)
  • ”The Man Who Ended History: A Documentary,” Ken Liu (Panverse Three, Panverse Publishing)
  • ”With Unclean Hands,” Adam-Troy Castro (Analog Science Fiction and Fact, November 2011)
Pitkänovellit:
  • ”Fields of Gold,” Rachel Swirsky (Eclipse 4, Night Shade Books)
  • ”Ray of Light,” Brad R. Torgersen (Analog Science Fiction and Fact, December 2011)
  • ”Sauerkraut Station,” Ferrett Steinmetz (Giganotosaurus, November 2011)
  • ”Six Months, Three Days,” Charlie Jane Anders (Tor.com, June 2011)
  • ”The Migratory Pattern of Dancers,” Katherine Sparrow (Giganotosaurus, July 2011)
  • ”The Old Equations,” Jake Kerr (Lightspeed Magazine, July 2011)
  • ”What We Found,” Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, September/October 2011)

Novellit:

  • ”Her Husband’s Hands,” Adam-Troy Castro (Lightspeed Magazine, October 2011)
  • ”Mama, We are Zhenya, Your Son,” Tom Crosshill (Lightspeed Magazine, April 2011)
  • ”Movement,” Nancy Fulda (Asimov’s Science Fiction, March 2011)
  • ”Shipbirth,” Aliette de Bodard (Asimov’s Science Fiction, February 2011)
  • ”The Axiom of Choice,” David W. Goldman (New Haven Review, Winter 2011)
  • ”The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees,” E. Lily Yu (Clarkesworld Magazine, April 2011)
  • ”The Paper Menagerie,” Ken Liu (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, March/April 2011)

Parhaan nuortenkirjan Andre Norton -palkinto:

  • Akata Witch, Nnedi Okorafor (Viking Juvenile)
  • Chime, Franny Billingsley (Dial Books; Bloomsbury)
  • Daughter of Smoke and Bone, Laini Taylor (Little, Brown Books for Young Readers; Hodder & Stoughton)
  • Everybody Sees the Ants, A.S. King (Little, Brown Books for Young Readers)
  • The Boy at the End of the World, Greg van Eekhout (Bloomsbury Children’s Books)
  • The Freedom Maze, Delia Sherman (Big Mouth House)
  • The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow Books)
  • Ultraviolet, R.J. Anderson (Orchard Books; Carolrhoda Books)

Ray Bradbury Award -palkinto parhaasta elokuvasta tai TV-sarjasta:

  • Attack the Block, Joe Cornish (writer/director) (Optimum Releasing; Screen Gems)
  • Captain America: The First Avenger, Christopher Markus, Stephen McFeely (writers), Joe Johnston (director) (Paramount)
  • Doctor Who: “The Doctor’s Wife,” Neil Gaiman (writer), Richard Clark (director) (BBC Wales)
  • Hugo, John Logan (writer), Martin Scorsese (director) (Paramount)
  • Midnight in Paris, Woody Allen (writer/director) (Sony)
  • Source Code, Ben Ripley (writer), Duncan Jones (director) (Summit)
  • Kohtalon valvojat, George Nolfi (writer/director) (Universal)

Ehdokasasettelun ovat tehneet SFWA:n eli Science Fiction & Fantasy Writers of American jäsenet eli ammatikseen scifiä ja fantasiaa kirjoittavat.

Voittajat julkistetaan Nebula-viikonlopussa 17.-20.5.2012. Connie Willisille myönnetään tilaisuudessa Damon Knight Memorial -elämäntyöpalkinto.

Ehdokaslista SFWA:n sivuilla.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *