Hiiru on hauska pieni hiiri, jonka tavallista, mutta mukavaa hiirilapsen elämää olemme saaneet seurata jo yhdentoista kirjan verran. Meidän perheessämme Hiirulla on oma erityinen paikkansa, onhan Pikku hiiri -sarja melko lailla esikoisemme ikäinen ja näin ollen kulkenut perheemme lukuhetkissä jo kohta kymmenen vuoden ajan. Jotain tästä kertonee se, että kesällä kymmenen vuotta täyttävä esikoinen innostuu yhä edelleen uusista Hiiruista, vaikka lukumaku muuten on tietysti jo toisenlainen.
Hauskana yhteensattumana mainittakoon myös se, että kun Riikka Jäntti muutama vuosi sitten aloitti toisen, hieman vanhemmille lukijoille suunnatun Hiirusta koululaisena kertovan sarjan, oli esikoisemme juuri aloittamassa omaa koulunkäyntiään. Myös tähän Hiiru-sarjaan kannattaa muuten tutustua. Se on mainiota lukemista pikkukoululaisille.
Pikku Hiiri lentää kertoo Hiirun ensimmäisestä lentomatkasta. Hiirua tietysti jännittää – ja kuinka ollakaan, samanaikaisesti myös meidän perheessämme kuopus odottaa jännittyneenä lähestyvää ensimmäistä lentomatkaansa. Muista Pikku hiiri -kirjoista poiketen tässä ei teemansa vuoksi ehdi tapahtua kovinkaan paljon, vaan tarina on lähinnä kuvaus siitä, mitä lentomatkan aikana tapahtuu. Se alkaa taksin tilaamisesta aamulla kello viisi ja päättyy siihen, kun Hiiru ja äiti pääsevät perille kohteeseen. Väliin mahtuvat kaikki olennaiset lentomatkaan sisältyvät asiat ja näin ollen se sopii hyvin luettavaksi juuri meidänlaiseemme hetkeen, kun tuleva hiukan jännittää. Pientä takapakkiakin tosin tulee, kun Hiirun korvat menevät lukkoon, mutta tästäkin selvitään lopulta keskustelemalla asiasta ja miettimällä siihen ratkaisuja.
Paras Pikku hiiri -kirja tämä ei ole, mutta mukavaa, että myös tämä sarja on saanut tauon jälkeen jatkoa – välissä on ilmestynyt kolme edellä mainitun Hiiru-sarjan kirjaa. Varmasti löytyy myös paljon pieniä lentokonefaneja, joille juuri tämä kirja on se ykkönen.







