Äkkää ja tökkää -lastenkirjasarja kehittää lapsen havaintokykyä. Lukijalle annetaan yksinkertaisia tehtäviä, kuten löytää kuvasta koira, jolla on täpliä tai etsiä kuvasta alpakka. Sarjassa on ilmestynyt aiemmin yhdeksän muuta osaa.
Lemmikit esittelee jokaisella aukeamalla yhden lemmikkilajin. Omat sivunsa saavat muun muassa koirat, kissat, jyrsijät, kanit, kalat ja linnut. Loppupuolella kirja siirtää huomionsa erilaisiin ympäristöihin, joissa eläimiä esiintyy, kuten lemmikkikauppaan tai maatilaan. Kirjasta löytyy myös tunnistusopas, jossa esitellään kaikki kirjassa esiintyvät eläimet.
Kirjan tehtävät ovat varsin yksinkertaisia ja helppoja. Sen vuoksi se soveltuu parhaiten hyvin nuorille lapsille. Vaikka sivulla ei ole kovin paljon tehtäviä, aikuisen lukijan on helppo keksiä lisää haettavia, sillä yksityiskohtia on tarpeeksi.
Lemmikit on aiheena varmasti monen lapsen mieleen. Erilaisista eläimistä löytyy helposti juteltavaa ja samalla lasten eläintuntemuskin paranee.
Riku Ounaslehdon kuvitus on hyvin selkeää. Hahmot on kuvattu pääsääntöisesti sivulta ja etsittävät asiat ovat selkeästi esillä. Kuvissa on meneillään paljon asioita, mutta ne ovat silti rakenteeltaan selkeitä. Niin eläimet kuin ihmisetkin on kuvattu iloisina.
Äkkää ja tökkää : Lemmikit on hauska etsintäkirja. Se sopii erityisesti ensimmäiseksi etsintäkirjaksi ja niille lapsille, jotka pitävät erityisesti eläimistä.







