Tässä kuvakirjassa kirjan lukija päättää itse tarinan. Tämä on toteutettu niin, että jokaisella aukeamalla tarinaan liitetään yksi uusi elementti, kuten jokin tieto päähenkilöstä tai vastoinkäyminen mitä hän kokee. Kirjassa on 60 eri vaihtoehtoa, joten tarina saattaa muuttua paljonkin.
Sadun päähenkilönä voi olla vaikkapa hirveän harmistunut hiiri tai taikoja tekevä kenguru. Valinnat ovat varsin mielikuvituksellisia ja ne on esitetty hauskasti.
Pieni ongelma kirjassa on, että valinnat eivät seuraa läheskään aina aukeamalta toiselle. Esimerkiksi kun yksi kirjan valinnoista on ollut toivoa kiiltäviä hattuja kaikille, seuraavalla aukeamalla lukija olettaisi näkevänsä hatut.
Tällaisten kuvakirjojen suurimpana etuna on mielikuvituksen harjoittaminen. Lukija pääsee keksimään tarinoita vaihtoehtojen tarjotessa ehdotuksia siitä, miten juoni voisi jatkua. Samalla kirjaa voi lukea useasti, kuljettaen suosikkihahmon uusiin seikkailuihin. Luonnollisesti kirjassa on myös enemmän uudelleenlukuarvoa kuin tavallisessa lastenkirjassa.
Kerro oma satu on oiva lastenkirja. Se on omiaan auttamaan mielikuvituksen kehityksessä ja kannustaa lasta miettimään erilaisia seikkailuja. Kirjan tekijät Adam ja Charlotte Guillain ovat julkaisseet jo satoja lastenkirjoja. Suomeksi niitä on käännetty kuusi.






