Pieni korealainen keramiikkapaja -kirjan kannessa on piirros keramiikkapajan pöydästä. Pöydällä on paljon erilaisia mukeja, kuppeja ja vaaseja. Pöydän vieressä on tuoli, jolla istuu mustavalkoinen kissa. Taustalla on hyllyjä, joilla on lisää kuppeja ja lautasia. Taustalla on ikkuna, josta näkyy kadulle, jossa sataa lunta.

Yeon Somin: Pieni korealainen keramiikkapaja

Kolmikymppinen tv-käsikirjoittaja Jeongmin vuokraa asunnon idyllisestä Kastanjanpiikkikylästä Soulin lähistöltä toiveikkaana. Hän ei kuitenkaan kestä enää työtään vaan irtisanoutuu ja eristäytyy aiemmin niin lupaavan kotoisalta vaikuttaneeseen kotiinsa. Olo on ankea: “Hän tunsi eksyneensä kolmikymppisyyden labyrinttiin, muttei silti tuntenut epätoi... Lue koko vinkki »
Lauantaitanssit

Marja-Leena Tiainen: Lauantaitanssit

Varmaa, vakaata menoa, tuumailen itsekseni ja jatkan lukemista tuumaillen: tämän selkeämmin ei voi kirjoittaa elämän jokapäiväisestä menosta. Siinä on konstailut kaukana kun Marja-Leena Tiainen (s. 1951) kirjoittaa kotiäidin pyrkimyksestä oman tahdon tielle. Ei aviomies paha eikä väkivaltainen ole, mutta hänen pillinsä mukaan on elämä eletty ja ... Lue koko vinkki »