Arthur C. Clarke -palkinto

Arthur C. Clarke -palkinto on brittiläinen kirjallisuuspalkinto, joka myönnetään edellisen vuoden parhaalle Isossa-Britanniassa julkaistulle science fiction -kirjalle. Palkinto sai alkunsa Arthur C. Clarken lahjoituksesta ja ensimmäisen kerran se myönnettiin 1987.

Palkinnonsaajan valitsee raati, jossa on jäseniä British Science Fiction Associationista, Science Fiction Foundationista ja kolmannesta organisaatiosta, joka on tällä hetkellä SF Crowsnest.

Palkinnon arvo on kulloisenkin vuoden vuosiluku puntina.

Palkintoa ei pidä sekoittaa avaruusasioissa kunnostautuneille briteille myönnettävään Sir Arthur Clarke -palkintoon.

Arthur C. Clarke -palkinnon voittajat:

  • 2016: Adrian Tchaikovsky: Children of Time
  • 2015: Emily St. John Mandel: Station Eleven
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Justice
  • 2013: Chris Beckett: Dark Eden
  • 2012: Jane Rogers: The Testament of Jessie Lamb
  • 2011: Lauren Beukes: Zoo City
  • 2010: China Miéville: Toiset
  • 2009: Ian R. MacLeod: Song of Time
  • 2008: Richard Morgan: Musta mies
  • 2007: M. John Harrison: Nova Swing
  • 2006: Geoff Ryman: Air
  • 2005: China Miéville: Iron Council
  • 2004: Neal Stephenson: Quicksilver
  • 2003: Christopher Priest: The Separation
  • 2002: Gwyneth Jones: Bold as Love
  • 2001: China Miéville: Perdido Street Station
  • 2000: Bruce Sterling: Distraction
  • 1999: Tricia Sullivan: Dreaming in Smoke
  • 1998: Mary Doria Russell: The Sparrow
  • 1997: Amitav Ghosh: The Calcutta Chromosome
  • 1996: Paul J. McAuley: Fairyland
  • 1995: Pat Cadigan: Fools
  • 1994: Jeff Noon: Vurt
  • 1993: Marge Piercy: Body of Glass
  • 1992: Pat Cadigan: Synners
  • 1991: Colin Greenland: Take Back Plenty
  • 1990: Geoff Ryman: The Child Garden
  • 1989: Rachel Pollack: Unquenchable Fire
  • 1988: George Turner: The Sea and Summer
  • 1987: Margaret Atwood: Orjattaresi

Arthur C. Clarke -lyhytlistatut:

  • 2016: Becky Chambers: The Long Way to a Small Angry Planet,
    Dave Hutchinson: Europe at Midnight, Nnedi Okorafor: The Book of Phoenix, Iain Pears: Arcadia,J.P. Smythe: Way Down Dark
  • 2015: M.R. Carey: The Girl With All The Gifts, Michel Faber: The Book Of Strange New Things, Dave Hutchinson: Europe In Autumn, Emmi Itäranta: Teemestarin kirja, Claire North: The First Fifteen Lives Of Harry August
  • 2014: Kameron Hurley: God’s War, Phillip Mann: The Disestablishment of Paradise, Ramez Naam: Nexus, Christopher Priest: The Adjacent, James Smythe: The Machine
  • 2013: Kim Stanley Robinson: 2312, Nick Harkaway: Angelmaker, Peter Heller: The Dog Stars, Ken MacLeod: Intrusion, Adrian Barnes: Nod
  • 2012: Greg Bear: Hull Zero Three, Drew Magary: The End Specialist, China Miéville: Embassytown, Charles Stross: Rule 34, Sheri S. Tepper: The Waters Rising
  • 2011: Patrick Ness: Monsters of Men, Ian McDonald: The Dervish House, Richard Powers: Suopeus, Tim Powers: Declare, Tricia Sullivan: Lightborn
  • 2010: Gwyneth Jones: Spirit, Adam Roberts: Yellow Blue Tibia, Kim Stanley Robinson: Galileo’s Dream, Marcel Theroux: Far North, Chris Wooding: Retribution Falls
  • 2009: Paul McAuley: The Quiet War, Alastair Reynolds: Aurinkojen huone, Neal Stephenson: Anathem, Sheri S. Tepper: The Margarets, Mark Wernham: Martin Martin’s on the Other Side
  • 2008: Stephen Baxter: The H-Bomb Girl, Matthew de Abaitua: The Red Men, Sarah Hall: The Carhullan Army, Steven Hall: Haiteksti, Ken MacLeod: The Execution Channel,
  • 2007: Jon Courtenay Grimwood: End of the World Blues, Lydia Millet: Oh Pure and Radiant Heart, Jan Morris: Hav, Adam Roberts: Gradisil, Brian Stableford: Streaking
  • 2006: Kazuo Ishiguro: Ole luonani aina, Ken MacLeod: Learning The World, Alastair Reynolds: Jäänpuskijat, Charles Stross: Accelerando, Liz Williams: Banner Of Souls
  • 2005: Ian McDonald: River of Gods, David Mitchell: Pilvikartasto, Richard Morgan: Market Forces, Audrey Niffenegger: Aikamatkustajan vaimo, Neal Stephenson: The System of the World
  • 2004: Stephen Baxter: Coalescent, Greg Bear: Darwin’s Children, William Gibson: Hahmontunnistus, Gwyneth Jones: Midnight Lamp, Tricia Sullivan: Maul
  • 2003: David Brin: Kil’n People, M. John Harrison: Valo, China Miéville: The Scar, Elizabeth Moon: Speed of Dark, Kim Stanley Robinson: The Years of Rice and Salt
  • 2002: Jon Courtenay Grimwood: Pashazade, Peter F. Hamilton: Fallen Dragon, Paul J. McAuley: The Secret of Life, Justina Robson: Mappa Mundi, Connie Willis: Passage
  • 2001: Octavia E. Butler: Parable of the Talents, Mary Gentle: Ash: A Secret History, Ken MacLeod: Cosmonaut Keep, Alastair Reynolds: Ilmestysten avaruus, Adam Roberts: Salt
  • 2000: Stephen Baxter: Manifold: Time, Kathleen Ann Goonan: The Bones of Time, Justina Robson: Silver Screen, Neal Stephenson: Cryptonomicon, Vernor Vinge: A Deepness in the Sky
  • 1999: John Barnes: Earth Made Of Glass, Peter Delacorte: Time On My Hands, Ken MacLeod: The Cassini Division, Christopher Priest: The Extremes, Alison Sinclair: Cavalcade
  • 1998: Stephen Baxter: Titan, Elizabeth Hand: Glimmering, James Lovegrove: Days, Jeff Noon: Nymphomation, Sheri S. Tepper: The Family Tree
  • 1997: Stephen Baxter: Voyage, Jack McDevitt: Engines of God, Kim Stanley Robinson: Blue Mars, Sheri S. Tepper: Gibbon’s Decline and Fall, N. Lee Wood: Looking for the Mahdi
  • 1996: Ken MacLeod: Tähtijaosto, Patricia Anthony: Happy Policeman, Stephen Baxter: The Time Ships, Christopher Priest: The Prestige, Neal Stephenson: The Diamond Age
  • 1995: John Barnes: Mother of Storms, Gwyneth Jones: North Wind, Paul J. McAuley: Pasquale’s Angel, James Morrow: Towing Jehovah, Kristine Kathryn Rusch: Alien Influences
  • 1994: John Barnes: A Million Open Doors, Nicola Griffith: Ammonite, Neal Stephenson: Snow Crash, Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter, David Zindell: The Broken God
  • 1993: Kim Stanley Robinson: Red Mars, Ian McDonald: Hearts, Hands and Voices, Richard Paul Russo: Destroying Angel, Michael Swanwick: Stations of the Tide, Sue Thomas: Correspondence, Lisa Tuttle: Lost Futures, Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Paul J. McAuley: Eternal Light, Stephen Baxter: Raft, Gwyneth Jones: White Queen, Richard Paul Russo: Subterranean Gallery, Dan Simmons: The Hyperion Cantos
  • 1991: Mary Gentle: Rats & Gargoyles, Iain M. Banks: Aseiden käyttö, Misha Nogha: Red Spider, White Web, K.W. Jeter: Farewell Horizontal, Pat Murphy: The City, Not Long After
  • 1990: Jonathan Carroll: A Child Across the Sky, Lisa Goldstein: A Mask for the General, Ian McDonald: Desolation Road, Paul Park: Soldiers of Paradise, Mike Resnick: Ivory, David Zindell: Neverness
  • 1989: Brian Stableford: Empire of Fear, Michael Bishop: Philip K. Dick is Dead, Alas, Richard Grant: Rumours of Spring, Gwyneth Jones: Kairos, Lucius Shepard: Life During Wartime, Ian Watson: Whores of Babylon
  • 1988: Stanislaw Lem: Fiasco, Michael Bishop: Ancient of Days, John Crowley: Aegypt, Ken Grimwood: Replay, Keith Roberts: Gráinne, H.F. Saint: Memoirs of an Invisible Man
  • 1987: Bob Shaw: The Ragged Astronauts, Greg Bear: Eon, Samuel R. Delany: Stars in my Pocket like Grains of Sand, Gwyneth Jones: Escape Plans, Kim Stanley Robinson: The Memory of Whiteness, Josephine Saxton: Queen of the States, Lucius Shepard: Green Eyes

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *