Mike Hollow: Canning Townin murha

Canning Townin murha -kirjan kannessa on sodanaikaista propagandajulistetta muistuttava piirros hattuun ja pitkään takkiin pukeutuneen miehen siluetista. Miehen takana on vaurioitunut tehdas ja valonheitinten valoja.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Canning Townin murha, toinen suomennos Mike Hollow’lta, jatkaa Lontooseen sijoittuvaa historiallista Blitz-dekkarisarjaa. Hollow sai idean kirjan tarinalle todellisesta tapahtumasta, jossa lontoolainen mies tuomittiin joulukuussa 1939 kiristyksestä. Mies oli uhannut syyttää uhriaan vakoilusta Saksan hyväksi, jos tämä ei maksa hänelle.

Eletään vuotta 1940 ja pommitukset jatkuvat Lontoossa. Kaupunki on pimennetty öisin, ja silloin myös rikolliset käyttävät hyväkseen pommitusten aiheuttamaa kaaosta. Ryöstelyt ja muut rikokset työllistävät myös rikoskomisario John Jagoa. Jago on juuri herännyt, kun poliisiasemalta Frank Tompkins soittaa hänelle ja ilmoittaa pommitetun talon raunioista löytyneestä naisen ruumiista.

Jago lähtee työparinsa rikoskonstaapeli Cradickin kanssa Canning Towniin, Tinto Roadille, jossa pommi on räjähtänyt ja tuhonnut taloja. Paikalla oleva konstaapeli kertoo Jagolle, että talon raivatuista jäänteistä on löytynyt nuoren naisen ruumis, joka ei heidän mielestään ole kuollut pommituksessa, vaan ruumis on siirretty raunioihin. Näyttää siltä, että nainen on kuristettu kuoliaaksi.

Jago saa selville, että uhri on Mary Watkins, joka työskenteli paikallisessa tehtaassa, jossa valmistetaan muun muassa transistoreja hallituksen salaisia tehtäviä varten. Jagon sinnikkyyden ansiosta tutkinnat tuottavat tulosta, ja alkaa selvitä, että useampi henkilö tehtaan työntekijöistä on syyllistynyt varkauksiin. Näiden varkauksien takia myös tehtaan johtaja pyytää apua Jagolta.

Jagon päivät kuluvat uhrin läheisiä ja tuttuja kuulustellessa ja mahdollisia naisen kuolemaan liittyviä johtolankoja etsiessä. Vakoilu ja mustanpörssin kauppa käyvät kuumana, ja jotenkin Maryn murha liittyy tapahtumaketjuun, jota Jago työparinsa kanssa tutkii. Vakoiluun osallistuvat tuntuvat olevan hyväuskoisia hölmöjä, jotka eivät edes ymmärrä, mihin heidät on houkuteltu.

Kuka varastaa vetyperoksidia tehtaalta ja miksi? Mihin häviää valtiolle tarkoitettuja putkia? Jago jatkaa kuulusteluja säntäillen ympäri Lontoota etsimässä johtolankoja niin Maryn murhalle kuin tehtaalla tapahtuneille varkauksillekin.

Canning Townin murha on viihdyttävää ja mukaansatempaavaa luettavaa, vaikka rikokset ovatkin selvillä ja kuulusteltaviakin on rajoitettu määrä. Ennen rikosten selviämistä epäilyjä on useita. Rikosvyyhtikin on paljon laajempi kuin miltä aluksi näyttää. Jagon selvitettävänä on murhan lisäksi niin petoksia, kavalluksia kuin syrjähyppyjen kierrekin.

Blitz-dekkarisarjan kolmas osa Custom Housen murha ilmestyy kesäkuussa 2026.

Soili Vuorenmaa

Olen työskennellyt koko ikäni viestinnän ja markkinoinnin parissa. Koulutukseltani olen Jyväskylän yliopiston viestintätieteellisestä valmistunut FM. Luen pääasiassa kotimaisia dekkareita 50–100 vuodessa, ja kirjoittelen niistä arvosteluja, aiemmin vain muutamalle sivustolle Facebookiin ja viiteryhmilleni, nyt pyrin kirjoittamaan kirjavinkkini tänne. Kaikki vinkit »

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 351 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...