Suomen pyhä sota -kirjan kannessa on mustavalkoinen valokuva sotilaallisesta tilaisuudesta kirkolta näyttävässä rakennuksessa, jonka lattia on avoinna.

Jouni Tilli: Suomen pyhä sota : Papit jatkosodan julistajina

Kenttäpiispa Johannes Björklund (1888–1962) kuvaa teoksessaan Suomalaisten ristiretki, miten Suomen puolustusvoimat olivat isänmaan ja uskonnon asialla. "Meiltä riistetty isien hien ja veren pyhittämä maa on niiden toimesta nyt saatu takaisin ja Jumalan palvelemisen vapaus sille jälleen palautettu. Isänmaallisesti ja uskonnollisesti on rajojemme si... Lue koko vinkki »
Kiellettyjen kirjojen lukupiiri -kirjan kannessa keltapuseroinen nainen istuu pöydän takana. Hänen edessään on kirjapino ja yksi avoin kirja.

Kate Thompson: Kiellettyjen kirjojen lukupiiri

Kun huomasin Kate Thompsonin kirjan nimekkeen, Kiellettyjen kirjojen lukupiiri, ja luin takakannesta, että se sijoittuisi Jerseyn saarelle ja vuoteen 1943, ajatukseni lennähti heti toiseen saariston lukupiiriin, Mary Ann Shafferin ja Annie Barrowsin Kirjalliseen piiriin perunankuoripaistoksen ystäville (suomentanut Jaana Kapari-Jatta). Perunanku... Lue koko vinkki »
Tuomari ja hänen pyövelinsä -kirjan vihreässä kannessa on taiteellinen piirros kolmesta miehestä.

Friedrich Dürrenmatt: Tuomari ja hänen pyövelinsä

Rikoksen ensimmäinen todistaja on kyläpoliisi. Aluksi hän ajattelee, että rattiin nojaava mies on humalassa. Mutta tämä onkin murhattu. Papereista selviää, että mies on poliisiupseeri Bernistä. Kukaan ei tiedä, missä tehtävässä hän on syrjäisillä vuoristoseuduilla liikkunut. Murhatutkimuksia johtaa poliisikomisario Bärlach, joka ottaa apulaisekseen... Lue koko vinkki »
Terästä ja jäätä -kirjan kannessa on kaksi valokuvaa: kuva sukellusveneestä merellä ja kuva sukellusveneistä satamassa sotalaivan vieressä.

Lawrence Paterson: Terästä ja jäätä : Saksan sukellusvenesota Jäämerellä ja Mustallamerellä 1941–1945

Lawrence Patersonin kirja Terästä ja jäätä : Saksan sukellusvenesota Jäämerelle ja Mustallamerellä 1941–1945 kolahti minuun aikoinaan niin, että luin sen yhdeltä istumalta. Hieno kirja kertoo Saksan armottomasta sukellusvenesodasta Neuvostoliittoa kohtaan kaunistelemattomasti. Kirjassa kuvataan, miten Saksa ja sen merivoimat eivät antaneet helpo... Lue koko vinkki »
Sillinpyytäjän kannessa on yläreunassa sinisävyinen ilmavalokuva vanhoista tehdasrakennuksista. Alareunassa on vihreän ja sinisen sävyistä öljyvärimaalausta, jossa voi nähdä meren aaltoja.

Karoliina Niskanen: Sillinpyytäjä

Anni Blomqvist. Tove Jansson. Sally Salminen. Ulla-Lena Lundberg. Tähän saaristolaiskertojien hienoon joukkoon liittyy myös Karoliina Niskanen romaanillaan Sillinpyytäjä. Kirja kertoo Airolan perheen kolmen sukupolven tarinan kalastajakylä Röödilässä Rymättylässä vuodesta 1947 vuoteen 1994. Sotainvalidi Nestori Airola päätyy Kainuusta Rymättylää... Lue koko vinkki »
Itämereen upotetut kemialliset aseet -kirjan kannessa on valokuva aavasta merestä.

Paula Vanninen: Itämereen upotetut kemialliset aseet : Poissa silmistä, poissa mielestä?

Jessica Haapkylän hiljattain ilmestyneessä kirjassa Itämeri törmäsin hämmentävään tietoon: Itämereen on upotettu iso määrä kemiallisia aseita. En ole ainoa henkilö, jolle asia tulee yllätyksenä, sillä ongelma on ylipäätään huonosti tunnettu. Itämeri käsitteli aihetta osana isompaa kokonaisuutta, joten nälkä tietää asiasta enemmän jäi. Onneksi Paula... Lue koko vinkki »
Runollinen todellisuus -kirjan kannessa on Marie Laurencinin maalaus Nuoren naisen muotokuva (1923), joka kuvaa nuorta naista. Naisen iho on maalattu kalpeaksi ja aika piirteettömäksi.

Lotta Nylund (toim.): Runollinen todellisuus : 1920–1940-lukujen taidetta, muotia, muotoilua ja puutarhoja

Taidehistoriansa lukeneet tietävät miten tarina etenee: 1800-luvun lopun radikaalista impressionismista siirryttiin kubismiin, futurismiin ja lopulta abstraktiin ekspressionismiin. Taidehistoria on kuin kehitysoptimistinen kertomus väistämättömästä kehityskulusta, jossa avantgardistit vievät taidetta aina vain yksinkertaisempiin muotoihin matkalla ... Lue koko vinkki »
Custom Housen murhan kannessa on sodanaikaiselta propagandajulisteelta näyttävä piirros, jsosa pitkätakkisen ja hattupäisen hahmon siluetti osoittaa pistoolilla. Taustalla näkyy aurinko tai kuu ja sitä vasten rakennuksen ja sähköjohtojen siluetteja.

Mike Hollow: Custom Housen murha

Syyskuu 1940. Lontoo on kärsinyt pommituksista jo lähes kuukauden ja jälleen kerran yö tuo mukanaan lisää tuhoa. Custom Housessa huolestuneet asukkaat suuntaavat lähimpään pommisuojaan, kun varoitussireeni ulvoo. Väestönsuojia ei ole riittävästi, ja hallitus onkin ennen sotaa ilmoittanut, että paikallisviranomaisten pitää kustantaa pommisuojien... Lue koko vinkki »
Canning Townin murha -kirjan kannessa on sodanaikaista propagandajulistetta muistuttava piirros hattuun ja pitkään takkiin pukeutuneen miehen siluetista. Miehen takana on vaurioitunut tehdas ja valonheitinten valoja.

Mike Hollow: Canning Townin murha

Canning Townin murha, toinen suomennos Mike Hollow'lta, jatkaa Lontooseen sijoittuvaa historiallista Blitz-dekkarisarjaa. Hollow sai idean kirjan tarinalle todellisesta tapahtumasta, jossa lontoolainen mies tuomittiin joulukuussa 1939 kiristyksestä. Mies oli uhannut syyttää uhriaan vakoilusta Saksan hyväksi, jos tämä ei maksa hänelle. Eletään vu... Lue koko vinkki »
Uljanan kannessa on valkoisten koristekuvioiden keskellä piirros naisesta, jolla on auringonkukkia hiuksissaan.

Sofija Andruhovytš: Amadoka 2 : Uljana

Ukrainalaisen Sofija Andruhovytšin suurromaanin Amadoka ensimmäinen osa päättyi, kun Romana sai muistinmenetyksestä kärsivän Bohdaninsa sairaalasta kotiin. Teoksen toinen osa Uljana jatkaa samaa muistamisen ja muistojen teemaa kuin alkukin, mutta nyt vielä paljon järkyttävämmästä perspektiivistä. Vanhojen valokuvien kautta tarinan keskushenkilöksi ... Lue koko vinkki »
Kultaseni-kirjan kannessa on rakeinen kuva juhla-asuisesta naisesta. Nainen on kuvattu selkäpuolelta ja hän katsoo olkansa yli. Naisella on helminauha kaulassa ja isot, näyttävät korvakorut. Taustalla näkyy sumea pukuun pukeutunut mies.

Helena Dahlgren: Kultaseni

Lilian Craig työskentelee Lontoon radiotehtaalla. On sotavuosi 1943. Vapaa-aikana ihmiset yrittävät unohtaa sodan ja juhlivat kuin sotaa ei olisi. Lilian on muuttanut Lontooseen jo 16-vuotiaana köyhästä kaivostyöläisperheestä. Lontoossa hän on päässyt tekemään mallin töitä, ja näytellyt myös joissakin elokuvissa sivurooleja. Hänen paras ystävänsä e... Lue koko vinkki »
Katkera kaukopartio -kirjan kannessa on sota-aikaisia valokuvia: yläreunassa kaksi sotilasta kenttäradion parissa ja alareunassa metsässä kulkeva partio. Kannen yläosa on väritetty turkoosiksi, keskiosa seepianoranssiksi ja alaosa on harmaa.

Atso Haapanen: Katkera kaukopartio

Sotaromaani Katkera kaukopartio perustuu kaukopartio Matti 1:n kesällä 1944 tekemään partiokertomukseen ja Ilmavoimien tiedonantoihin. Tähän kaukopartioon kuului neljä miestä, alikersantit Suikkanen, Nuija ja Määttänen sekä upseerikokelas Rastas, joka myöhemmin sai partiopaikalleen tiedon upseeriksi nimittämisestä. Sodan aikana nämä nimittämiset pe... Lue koko vinkki »
Paljaan seinän kannessa on piirros lierihattuun ja trenssitakkiin pukeutuneesta naisesta, joka pitää kädessään revolveria. Naisen takana on iso keltainen ympyrä.

Elisabeth Sanxay Holding: Paljas seinä

Paljas seinä on tekijänsä, aiemmin suomentamattoman Elisabeth Sanxay Holdingin tunnetuin teos. Vähän toisen maailmansodan jälkeen ilmestyneessä romaanissa eletään sotavuosia kotirintamalla. Lucia Holley pyörittää taloutta, jossa on hänen kaksi teini-ikäistä lastaan, hänen iäkäs isänsä ja kotiapulainen. Lucian mies palvelee jossain Tyynellämerellä. ... Lue koko vinkki »
West Hamin murha -kirjan kannessa on piirros trenssitakkiin ja hattuun pukeutuneen ihmisen siluetista, taustallaan raunioituneita rakennuksia ja lentokoneita. Kannen typografia ja asettelu tuo mieleen sota-ajan "Keep calm and carry on" -propagandajulisteet.

Mike Hollow: West Hamin murha

Blitz tarkoittaa saksan kielessä salamaa, ja The Blitz on toisen maailmansodan vaihe, jolloin Saksa pommitti Lontoota 57 peräkkäistä päivää ja yötä. Blitz-dekkarisarja sijoittuu tälle ajanjaksolle, jolloin koko Lontoo oli sekaisin, ja silti rikoskomisario John Jago selvittelee rikoksia, joita tapahtuu sodan melskeissä. Ensimmäisten pommitusten a... Lue koko vinkki »
Sydänystäviä-kirjan kannessa on kuva 1940-luvun tyyliin pukeutuneesta naisesta vanhan auton sisällä.

Katarina Widholm: Sydänystäviä

Olipa tosi mukavaa saada Katarina Widholmin Betty-sarjan kolmas osa käsittelyyn! Ensimmäistä osaa ei ole täällä vinkattu, mutta kakkososa on ja se oli Sydän täynnä kaipausta. Widholm on kirjoittanut tämän Betty-sarjan neliosaiseksi ja ehkäpä se neljäs osa ilmestyy suomeksi sitten ensi vuonna. En ole mitenkään mielistynyt niin sanottuun "naisten ... Lue koko vinkki »
Sylvian kannessa on posterisoitu kuva Sylviasta.

Minna Rytisalo: Sylvia

Sylvia kertoo naisesta, joka tuli Suomeen Alankomaista. Sylvia Petronella Antoinette van der Moer ajautui Lappiin vuonna 1949 ja työskenteli siellä muun muassa kokkina. Vaikka hän ei ollut loppujen lopuksi Lapissa kauaakaan, niin hän kuitenkin rakastui Lappiin. Hänet muistetaan siellä edelleen Petronellana. Minna Rytisalo kuljettaa Sylviaa paika... Lue koko vinkki »
Summan teräsmyrskyn kannessa on lumipukuisia suomalaissotilaita vanhasta SA-valokuvasta, ja kuvan päälle on lisäilty luotien valojuovia, savua ja räjähdyksiä.

Kristian Kosonen: Summan teräsmyrsky

Summassa taisteltiin talvisodassa vuoden 1940 alussa raskaita taisteluja. Helmikuun alussa Neuvostoliitto aloitti suurhyökkäyksen, joka lopulta johti puolustuksen murtumiseen ja vetäytymiseen puolustamaan Viipuria. Pitkään Summassa kuitenkin kestettiin Neuvostoliiton tykistötulta, ilmavoimien hyökkäyksiä ja maavoimien rynnäköitä, ja helppoa läpimur... Lue koko vinkki »
Raiteet-kirjan kannessa on piirros höyryveturista, taskukellosta ja rautatiekiskoista.

Jari Järvelä: Raiteet

Odotan Jari Järvelän kirjoja aina innolla. Taaskaan ei tarvinnut pettyä. Raiteet on aivan upea kirja, joka ottaa lukijan heti raiteilleen. Kirja käsittelee mahtavalla tavalla rautateiden historiaa. Nykyihmisen näkökulmasta aika huvittavaakin on vaikkapa se, miten rautatietä vastustettiin. Sinänsä se on ymmärrettävää, koska ainahan kaikkea uutta on ... Lue koko vinkki »
Valkoinen susi -kirjan kannessa on lähikuva suden kasvoista ja silmistä, vanhanaikainen tehdasrakennus, Hitlerin ja Mannerheimin kasvot ja reunoilla liekkejä.

Antti Vihinen: Valkoinen susi

Olen ollut tyytyväisen vaikuttunut Antti Vihisen Vaaran värit -dekkarisarjasta. Kirjoissa on onnistuttu voisi sanoa melkein mahdottomassa tehtävässä: vuosien ja vuosikymmenten takainen menneisyys on sidottu uskottavasti osaksi nykypäivän tapahtumia. Ensimmäinen kirja Punainen prinsessa käsitteli Baader–Meinhof-terroristiryhmää ja toisessa osassa Si... Lue koko vinkki »