Paula Noronen ja Kati Närhi: Yökoulu

Yökoulu ja kaamea kosto -kirjan kannessa on uhkaava jättiläishämähäkki pelottelemassa tavallista lasta yökoululaisten katsellessa sivusta.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Kirjoittaja Paula Norosen ja kuvittaja Kati Närhen Yökoulu-sarja sai alkunsa WSOY:n Lukupalat-sarjan osana vuonna 2016. Kaksi ensimmäistä osaa ilmestyivät tämän sarjan alla, minkä jälkeen sarja vaihtoi Tammelle. Tähän mennessä Yökoulu-kirjoja on ilmestynyt jo 16 ja seuraava on tulossa taas syksyllä 2026, eli kauhujuttujen ystäville luettavaa riittää runsaasti. Kirjat on suunnattu vasta lukemaan oppineille lapsille ja ne ovat runsaasti kuvitettuja, isotekstisiä tarinoita.

Yökoulu eli Kauhulan ala-aste on hirviöiden koulu, jossa koulua käydään tietysti öisin. Alusta asti sarjan päähahmoina ovat toimineet zombie Paavo ja vampyyri Martta, molemmat 180-vuotiaita eli ihmisten iässä 7-vuotiaita. Myös jotenkin kalamainen opettaja Kammonen on pysynyt alusta asti mukana. Sarjan edetessä koululaisjoukko on laajentunut ja vakionaamoina nähdään Lauri Luuranko, näkymätön poika Oskari Olematon, jättiläiskäpy Pihla Käpy, ihmiskissa Misse Leinonen ja monia muita.

Luin tätä arviota varten seitsemän sarjan kirjaa. Kaikissa Noronen harrastaa enemmän tai vähemmän hauskoja ja kammottavia sanaleikkejä ja asioiden kääntämistä hirviömäisiksi. Jutut onnistuvat parhaimmillaan hymähdyttämään aikuisiakin ja matospagetit, itkevät nakit ja muut ruokalan herkut toimivat epäilemättä kohdeyleisöön hyvin.

– Ja nyt on verikokeen aika. Penaalit pois ja laastarit esille!
– Eikä, Paavo purnasi. – Miksi meillä on niin usein pistokokeita?

Kirjojen juonet ovat enimmäkseen reippaasti läpi juostuja ja hyvin yksinkertaisia. Enempää ei tietysti noin 50–60-sivuisilta runsaasti kuvitetuilta, isotekstisiltä lastenkirjoilta parane odottaakaan. Osa juonista tuntuu silti vähän kiiruhdetuilta. Tarinoissa on monenlaista: otokseeni mahtui niin yökoululaisia kiusaavia tavallisia koululaisia, laimeiden klassikkohirviöiden rohkaisemista, lintsaamisen käsittelyä, sovittelua hankalien naapureiden kanssa ja kadonneen opettajan korvannut kummallinen sijainen.

Yökoulut ovat sinänsä tasalaatuista tavaraa: kun kirjan avaa, tietää varsin hyvin mitä saa. Se lienee tällaisessa sarjakirjassa merkittävä arvo sinänsä. Suuria yllätyksiä ei ole luvassa. Tämän setin kummallisin heikkous löytyi Yökoulu ja noidutut tossut -kirjasta, jonka pahis, Lumikin serkku Lemukki, kertoo olleensa pienenä “limainen kuin räkä ja ruskea kuin kakka”, ja tämä ilmaisu kohotuttaa kyllä kulmia: tämä on ilmeisesti vain valkoisille lapsille kirjoitettu kirja.

Kati Närhen kuvitus on tärkeä osa kirjoja. Kuvissa on vähän lisävitsejä ja ne ovat mukavan värikkäitä ja hilpeitä. Kuvitus on selvästi tärkeä osa sarjaa ja onkin ilo havaita, että kuvittaja on pysynyt koko matkan samana. Päätön meno saa mukavasti lisäkierroksia kuvituksesta. Siinä mennään vahvasti huumori edellä, kauhuaiheistaan huolimatta Yökoulut ovat ensisijaisesti hauskoja eivätkä pelottavia, vaikka jännät jutut voivat pienemmille lukijoille vähän hurjia ollakin.

Arvio perustuu seuraaviin kirjoihin: Yökoulu ja kadonnut opettaja, Yökoulu ja kauheat naapurit, Yökoulu ja noidutut tossut, Yökoulu ja karmiva luokkaretki, Yökoulu ja pelottava peli, Yökoulu ja paha pulpetti ja Yökoulu ja kaamea kosto

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Näkökulmia lasten- ja nuortenkirjoihin – Tilaa Onnimanni-lehti! (Kuvassa seitsemän Onnimanni-lehteä.)

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 361 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...