Ursula Mursu: Hengitysvaikeuksia

Hengitysvaikeuksia-kirjan pinkissä kannessa on piirros varvassandaaleissa olevista jaloista ja lattialle pudonneesta karkkipussista, josta on levinnyt karkkeja ympäriinsä. Lattialla on myös tamponi. Kuva on sumea.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Äidillä on tärkeää sanottavaa yhdeksäsluokkalaiselle Liinalle. Asia koskee kesälomaa: äidin neljän viikon kesäloma vietettäisiin koti-Jyväskylän sijasta tyhjentämässä mummon taloa Alavudella. Siellä ei voi yöpyä, joten majoitus on asuntovaunuparkissa Keskisen kyläkaupalla.

Jyväskylään jää poikaystävä Vili, mutta Liina ei reagoi niin kuin pitäisi: “Pitäisi varmaan olla murheen murtama kun joudun kesäksi pois kaupungista ja kauas Vilistä, mutta / mä olen salaa vähän huojentunut.” Paikan päällä käy ilmi, että mummon talo on niin homeinen, ettei Liina voi viettää siellä lainkaan aikaa, joten sillä välin kun äiti raivaa taloa, Liina hengailee Tuurissa. Keskisen irtokarkkihyllyllä hän tutustuu viekoittelevaan Jakobiin.

Lomaromanssihan se. Kotona on kuitenkin Vili, mikä hillitsee seikkailuun heittäytymistä, mutta Jakob on kuuma ja houkutteleva tavalla, jota Vili ei ole. Suhdetta Vilin kanssa varjostavat myös tulevaisuudensuunnitelmat: Vili olettaa Liinan tulevan kanssaan lukioon, mutta Liina onkin valinnut mennä ammattikouluun. Ei siis ihme, että suhteessa ei oikein tunnu olevan tilaa hengittää.

Ursula Mursun ensimmäinen nuortenkirja kuuluu WSOY:n Ote-sarjaan, joka lupaa helppolukuisia ja houkuttelevia nuortenkirjoja. Tässäkin tapauksessa lupaus pidetään: aika proosamaisena säeromaanina etenevä Hengitysvaikeuksia on helppolukuinen ja juonessa on siinä määrin imua, että sivut kääntyvät kuin itsestään. Sujuvampi lukija nauttii tämän kirjallisen karkkipussin helposti kertaistumalla, eikä helppolukuisuus onneksi tarkoita kielellistä köyhyyttä tai tarinan yksinkertaisuutta.

Hengitysvaikeuksia on kiinnostava kertomus siitä, mitä halu saa aikaan, miten tunteet syttyvät ja sammuvat, ja millaista on elää tekojensa seurausten kanssa. Se on myös kelpo muistutus siitä, että asioiden kohtaaminen rehellisesti ja avoimesti auttaa hengittämään vapaammin. Kahden ensimmäisen kirjansa perusteella Ote-sarja vaikuttaa onnistuneelta, molemmat kirjat ovat olleet vetäviä ja helppolukuisia nuortenkirjoja kiinnostavista aiheista.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Näkökulmia lasten- ja nuortenkirjoihin – Tilaa Onnimanni-lehti! (Kuvassa seitsemän Onnimanni-lehteä.)

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 366 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...