Myyrä joka katsoi kuuta -kirjan kannessa on piirros pienestä myyrästä istumassa nurmikumpareella katsomassa valtavaa valkoisena loistavaa täysikuuta.

Nora Surojegin ja Mila Teräs: Myyrä joka katsoi kuuta

Mila Teräs on kirjoittanut kauniin kuvakirjan, joka alkaa siitä, kun Milli Myyrällä on kummallinen olo. Hän on tekemässä suursiivousta talven varalle, mutta jokin vaivaa. Puuttuuko jotain? Metsässä Milli Myyrä löytää monet eläimet ihastelemassa huikean pyöreää täysikuuta. Vaikka Milli kokee, ettei aikaa taivaan tuijottelulle ole, hän pysähtyy, kats... Lue koko vinkki »
Ystäväni Kuu -kirjan kannessa on mustalla taustalla iso sininen ympyrä. Ympyrän sisällä on kuunsirppi, jolla on silmät, nenä ja suu, ja kuunsirpistä roikkuu keinu, jossa on pieni tyttö keinumassa.

Andreja Peklar: Ystäväni kuu

Slovenialaisia lastenkirjoja osuu käsiin harvemmin. Ystäväni kuu on slovenialaisen Andreja Peklarin palkittu kuvakirja, jonka on suomeksi julkaissut pieni Onnenläntti-kustantamo, joka on erikoistunut lastenkirjoihin. Kirjan on suomentanut Julija Potrč Šavli ja suomeksi riimitellyt Ulla Welin. Kirjan upeasti kuvitetuilla sivuilla kuu näyttäytyy m... Lue koko vinkki »
Yön äänet -kirjan kannessa on Jenny Lucanderin maalaus yöllisestä metsästä.

Kirsi Kunnas ja Jenny Lucander: Yön äänet

Kirsi Kunnas on suomalaisen lastenkirjallisuuden merkittävimpiä ääniä, sekä oman tuotantonsa että suomennostensa vuoksi. Tähän teokseen on koottu Kunnaksen yöaiheista runoutta ja jokunen suomennos. Runoja on poimittu myös Kunnaksen aikuisten kirjoista ja laajalla skaalalla: vanhimmat ovat vuodelta 1956, tuoreimmat vuodelta 2000. Mukana on rakast... Lue koko vinkki »