Olavi Ruitlane: Nainen

Voi Luoja, jos olisit vielä tunnin verran pystynyt pitämään hänen jalkansa yhdessä, niin olisin ehtinyt aamun ensimmäiseen bussiin ja pelastunut. Runoilija joutuu suhteeseen naisen kanssa. Hän ei alusta alkaenkaan pidä oikeastaan mistään naisessa, mutta niin vain vähitellen syntyy lapsi, mennään naimisiin, käydään vieraissa, riidellään ja erota... Lue koko vinkki »
Tuhat tapaa kostaa eksälle -kirjan kannessa on kirjan nimi isolla valkoisella tekstillä ("kostaa" on korostettu punaisella) mustalla taustalla ja punaisia koristekuvioita.

Bertil Hyresbostad (toim.): Tuhat tapaa kostaa eksälle

Koottuja kostovinkkejä jätetyille ja petetyille. Tuliko bänät? Jättikö heila? Kirja on koottu eri lähteistä, yhteys totuuteen on vain lukijan omaa kuvitelmaa tai hekumointia. Bertil Hyresbostad sanookin esipuheessaan, että lähes kaikki kostovinkit ovat joko laittomia tai ainakin ehdottoman epäeettisiä – älkää siis toteuttako näitä käytännössä. K... Lue koko vinkki »