Kvanttikilpajuoksu-kirjan kannessa on jokin monimutkainen huipputeknologinen laite. Taustalla näkyy avaruutta ja maapallon pintaa. Maapallolla on yö ja kaupunkien valaistus näkyy: kuvasta erottuu ainakin Italia. Maapallon pinnalle on piirretty jonkun verkoston solmuja.

Tommi Tenkanen: Kvanttikilpajuoksu : supertietokoneiden vallankumous

Tässä on kirja, joka sopii kaikille, joita kiinnostaa kvanttifysiikka ja kvanttitietokoneet. Asiaan ensimmäistä kertaa perehtyville kirjassa avataan kvanttifysiikan perusteita selkeästi ja ymmärrettävästi. Heille, joilla perusasiat ovat jo hallussa, kirjassa on ajankohtaista tietoa kvanttitietokoneiden kehittämisestä, globaalista kilpailusta ja tul... Lue koko vinkki »
Datakapitalismi kriisien maailmassa

Timo Harakka: Datakapitalismi kriisien maailmassa

Aloittaessani kirjaa aviomieheni vilkaisi kirjan kantta ja kysyi, luenko koskaan kirjoja joiden tulevaisuudennäkymät ovat positiiviset? Hymyilytti kun hetken mietittyäni jouduin toteamaan, että enpä juuri. Onneksi tyhjälle naureskelua ei tarvinnut jatkaa liian kauan, sillä Liikenne- ja viestintäministerinä työskentelevän Timo Harakan maalaama kuva ... Lue koko vinkki »