Kertomukset-kirjan kannessa on valkoisella taustalla labyrintinkehistä muodostuvia toistuvia kuvioita, jotka tuovat mieleen hepreankieliset kirjaimet.

Jorge Luis Borges: Kertomukset

Kirjastonhoitaja Jorge Luis Borges (1899–1986) oli Argentiinan tunnetuin nykykirjailija, jota kiehtoivat niin kirjalliset mysteerit kuin argentiinalainen kansankulttuuri ja alamaailma. Nobelia Borges ei koskaan saanut, yli kolmestakymmenestä ehdokkuudesta huolimatta; arvellaan, että tuki Argentiinan sotilasjuntalle vaihtoehtona vieroksumalleen Peró... Lue koko vinkki »
Viisi aihetta -kirjan kannessa on kirjan ja kirjoittajan nimen taustalla epämääräinen kelloaihe.

Jorge Luis Borges: Viisi aihetta

Kirja The Rigor of Angels tutustutti minut Jorge Luis Borgesin ajatuksiin, ja samalla kirjaston kokoelmien selaus osoitti, että Borgesia on käännetty suomeksi vähänlaisesti, mutta jotain sentään löytyy. Viisi aihetta on käännöksistä tuoreimpia. Aviadorin 2021 julkaisema teos on viiden esseen kokoelma, joka perustuu Borgesin Belgranon yliopistossa v... Lue koko vinkki »