August Derleth -palkinto

Amerikkalaisen kauhukirjailijan mukaan nimettyä August Derleth -palkintoa jakaa vuosittain British Fantasy Society. Palkinto jaetaan vuoden parhaalle romaanille; British Fantasy Awardsilla on toki muitakin kategorioita. Palkinnonsaajat valitaan äänestyksellä, johon voivat osallistua British Fantasy Societyn jäsenet.

Voittajissa on tuttuja nimiä, mutta kenties jonkinlainen brittipainotus. British Fantasy Societyn puheenjohtaja Ramsey Campbell on voittanut palkinnon kuusi kertaa, Michael Moorcock neljästi.

August Derleth -palkinnon voittajat:

  • 2016: Catriona Ward: Rawblood
  • 2015: Adam Nevill: No One Gets Out Alive
  • 2014: Lauren Beukes: Säkenöivät tytöt
  • 2013: Adam Nevill: Last Days
  • 2012: Adam Nevill: The Ritual
  • 2011: Sam Stone: Demon Dance
  • 2010: Conrad Williams: One
  • 2009: William Heaney: Memoirs of a Master Forger
  • 2008: Ramsey Campbell: The Grin of the Dark
  • 2007: Tim Lebbon: Dusk
  • 2006: Neil Gaiman: Hämähäkkijumala
  • 2005: Stephen King: Musta torni 7: Musta torni
  • 2004: Christopher Fowler: Full Dark House
  • 2003: China Miéville: The Scar
  • 2002: Simon Clark: The Night of the Triffids
  • 2001: China Miéville: Perdido Street Station
  • 2000: Graham Joyce: Indigo
  • 1999: Stephen King: Kalpea aavistus
  • 1998: Chaz Brenchley: Light Errant
  • 1997: Graham Joyce: The Tooth Fairy
  • 1996: Graham Joyce: Requiem
  • 1995: Michael Marshall Smith: Only Forward
  • 1994: Ramsey Campbell: The Long Lost
  • 1993: Graham Joyce: Dark Sister
  • 1992: Jonathan Carroll: Outside the Dog Museum
  • 1991: Ramsey Campbell: Midnight Sun
  • 1990: Dan Simmons: Carrion Comfort
  • 1989: Ramsey Campbell: The Influence
  • 1988: Ramsey Campbell: The Hungry Moon
  • 1987: Stephen King: Se
  • 1986: T. E. D. Klein: The Ceremonies
  • 1985: Ramsey Campbell: Incarnate
  • 1984: Peter Straub: Lohikäärme
  • 1983: Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1982: Stephen King: Cujo
  • 1981: Ramsey Campbell: To Wake the Dead
  • 1980: Tanith Lee: Death’s Master
  • 1979: Stephen R. Donaldson: The Chronicles of Thomas Covenant, the Unbeliever
  • 1978: Piers Anthony: A Spell for Chameleon
  • 1977: Gordon R. Dickson: The Dragon and the George
  • 1976: Michael Moorcock: The Hollow Lands
  • 1975: Michael Moorcock: The Sword and the Stallion
  • 1974: Poul Anderson: Hrolf Kraki’s Saga
  • 1973: Michael Moorcock: The King of the Swords
  • 1972: Michael Moorcock: The Knight of the Swords

August Derleth -palkinnon ehdokkaat:

  • 2016: Alison Littlewood: A Cold Silence, Sarah Pinborough: The Death House, Adam Nevill: Lost Girl, Tim Lebbon: The Silence, Joseph Fink ja Jeffrey Cranor: Welcome to Night Vale
  • 2015: Rich Hawkins: The Last Plague, Alison Littlewood: The Unquiet House, Emily St. John Mandel: Station Eleven, Gary McMahon: The End, M. R. Carey: The Girl With All the Gifts
  • 2014: Adam Nevill: House of Small Shadows, Sarah Pinborough: Mayhem, Joe Hill: NOS4A2, Alison Littlewood: Path of Needles, Graham Joyce: The Year of the Ladybird (The Ghost in the Electric Blue Suit)
  • 2013: Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl, Ramsey Campbell: The Kind Folk, Gary McMahon: Silent Voices, Graham Joyce: Some Kind of Fairy Tale
  • 2012: Stephen King: 22.11.63, Kim Lakin-Smith: Cyber Circus
  • 2011: Adam Nevill: Apartment 16, Tom Fletcher: The Leaping, Gary McMahon: Pretty Little Dead Things, Graham Joyce: The Silent Land
  • 2010: Joe Abercrombie: Best Served Cold, Sam Stone: Futile Flame, Mike Carey: The Naming of the Beasts, Stephen King: Kuvun alla
  • 2009: Simon Clark: The Midnight Man, Gary McMahon: Rain Dogs, Neil Gaiman: Hautausmaan poika, Christopher Fowler: The Victoria Vanishes, Ramsey Campbell: Thieving Fear
  • 2008: Joe Hill: Sydämen muotoinen rasia, Michael Marshall: The Intruders, Michael Marshall Smith: The Servants, Sarah Pinborough: The Taken, Dan Simmons: The Terror
  • 2007: Sarah Pinborough: Breeding Ground, Chaz Brenchley: Bridge of Dreams, Mike Carey: The Devil You Know, Mark Samuels: The Face of Twilight, Mark Chadbourn: Jack of Ravens, Scott Lynch: Locke Lamoran valheet, M. John Harrison: Nova Swing, Conrad Williams: The Unblemished
  • 2006: George R.R. Martin: Korppien kestit, Mark Chadbourn: The Hounds of Avalon, Mark Morris: Nowhere Near an Angel, Ramsey Campbell: Secret Story, Hal Duncan: Vellum
  • 2005: Clive Barker: Abarat: Days of Magic, Nights of War, Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell, Mark Chadbourn: The Queen of Sinister, Christopher Fowler: The Water Room
  • 2004: Jon Courtenay Grimwood: Felaheen, Peter Straub: Lost Boy Lost Girl, James Herbert: Nobody True, Liz Williams: The Poison Master, Simon Clarke: Vampyrrhic Rites
  • 2003: Ramsey Campbell: The Darkest Part of the Wood, Mark Chadbourn: The Devil in Green, Graham Joyce: The Facts of Life, Jonathan Carroll: Valkoiset omenat
  • 2002: Mark Chadbourn: Always Forever, Neil Gaiman: Unohdetut jumalat, Gwyneth Jones: Bold as Love, Graham Joyce: Smoking Poppy
  • 2001: Tim Lebbon & Gavin Williams: Hush, Peter Straub: Mr. X, Steve Lockley & Paul Lewis: The Ragchild, Ramsey Campbell: Silent Children
  • 2000: Freda Warrington: The Amber Citadel, Jonathan Carroll: The Marriage of Sticks, Chaz Brenchley: Shelter, Mark Chadbourn: World’s End
  • 1999: Stephen Laws: Chasm, Robert Holdstock: Gate of Ivory, Gate of Horn, Jonathan Carroll: Kissing the Beehive, Michael Marshall Smith: One of Us, Charles de Lint: Someplace to Be Flying, Graham Joyce: The Stormwatcher, Simon Clark: Vampyrrhic
  • 1998: Ramsey Campbell: Nazareth Hill, Tim Lebbon: Mesmer, David ja Leigh Eddings: Polgara: Velhottaren tarina, M. John Harrison: Elonmerkit
  • 1997: Robin Hobb: Salamurhaajan oppipoika, Iain M. Banks: Excession, Peter Straub: The Hellfire Club, Terry Pratchett: Valkoparta karjupukki, Clive Barker: Sacrament, Storm Constantine: Scenting Hallowed Blood, Michael Marshall Smith: Spares
  • 1996: Simon Clark: Blood Crazy, Chaz Brenchley: Dead of Light, Stephen R. Donaldson: Chaos and Order, Stephen Baxter: The Time Ships
  • 1995: Brian Lumley: Bloodwars, Mark Chadbourn: Nocturne, Paul J. McAuley: Pasquale’s Angel, Kim Newman: The Quorum
  • 1992: Ramsey Campbell: The Count of Eleven, Dan Simmons: The Summer of Night
  • 1983: M. John Harrison: Floating Gods, Robert Bloch: Psycho II
  • 1981: Stephen King: Tulisilmä, Tanith Lee: Kill the Dead, M. John Harrison: A Storm of Wings, Stephen R. Donaldson: The Wounded Land
  • 1980: Patricia McKillip: Harpist in the Wind, Phyllis Eisenstein: Sorcerer’s Son
  • 1979: George R.R. Martin: Dying of the Light, Michael Moorcock: Gloariana, Tanith Lee: Quest for the White Witch, Richard Cowper: The Road to Corlay
  • 1977: Katherine Kurtz: Camber of Culdi, Anne Rice: Veren vangit
  • 1975: Michael Shea: A Quest for Simbilis, Richard Adams: Shardik

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *