Koiranuni on luonteeltaan vähän levotonta, mutta mistä koirat näkevät unta? Sitä pohtii Taru Kumara-Moisio tässä Kaisa-Tuulia Tuomen kuvittamassa kirjassa. Kirja kertoo Dali-koiran unesta: “Haluaisitko kuulla koiratarinan, jossa koira nukkuu koiranunta ja näkee sinut – koirana?”
Dali on söpö pikkukoira, jolla on kuitenkin taipumusta kaikenlaisiin pieniin tuhotöihin. Dalin unessakin tapahtumat alkavat siitä, että sinä, lukija, hullaannut naulakossa roikkuvasta emännän lempirepusta ja alat retuuttaa sitä. Kun emäntä käskee Dalia jättämään repun rauhaan, Dali voi vain tyytyväisenä miettiä: “En se minä ole, tuo on joku muu, minä nukun.”
Siitä alkaa koiramainen touhotus ja seikkailu, jossa maailmaa tarkastellaan eläytyen koiran näkökulmaan. Koiranunta on soma kirja, joka kuitenkin myös herättää ajatuksia ja saa asettumaan toisenlaiseen näkökulmaan.
Kirjan kuvitus on tyylikästä ja viittailee vähän surrealistisiinkin suuntiin. Toisaalta sen yleissävy on jotenkin vähän harmaa ja lattea. Jäin kaipaamaan vähän kirkkaampia värejä. Tärkein eli koirat on kuitenkin kuvattu ilmeikkäästi ja eloisasti.








