Eveliina Netti ja Anni Pyykkö: Ruokamatkailijat

Ruokamatkailijat-kirjan piirroskannessa on poika kädessään matkalaukku, jossa lukee kirjan nimi. Pojan vieressä on syömäpuikkoja pitelevä pehmomäyrä ja ympärillä erilaisia ruokia maailmalta, muun muassa bobateetä, pretzeliä, sushia, croissant, tortilla ja hampurilainen.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Anni Pyykön ja Eveliina Netin Venni ja Lyly -sarja on edennyt jo kolmanteen osaansa. Kirjasarjassa käsitellään lasten tarinallisen tietokirjan muodossa erilaisia ruoka-aiheita. Kuten nimikin jo viittaa, nyt matkustetaan maailmalle erilaisten makuelämysten perässä.

Kirjan alussa Venni syö nuudeleita ja saa isältä moitteet äänekkäästä ryystämisestä. Pehmomäyrä Lyly tietää kertoa, että Japanissa nuudelien ryystäminen olisi kohtelias merkki siitä, että ruoka maistuu. Kiinassa taas on asiallista jättää pieni määrä ruokaa syömättä, jotta ruoan tarjoaja näkee, että ruokaa oli riittävästi. Kiinassa ja Japanissa pitäisi kuitenkin osata syödä puikoilla.

Venni ja Lyly lähtevät mielikuvamatkalle maailman ympäri tutustumaan erilaisiin ruokakulttuureihin ja paikallisiin herkkuihin. Tutuksi tulevat aasialaisen ruoan lisäksi esimerkiksi leivän käyttäminen ruokailuvälineenä meksikolaisten tortilloiden ja etiopialaisen injera-leivän tapaan ja se, miten erilaisia leipiä eri puolilla maailmaa syödään (leipäpainotus selittyy sillä, että Pyykkö on töissä Vaasan Leipomolla, joka on myös tukenut kirjan tekemistä).

Paikallisten ruokakulttuurien eroja selitetään sillä, miten ilmasto ja maaperä määräävät, mikä missäkin maassa kasvaa. Kouluruokaa muistetaan arvostaa. Tietysti kirjassa mainitaan myös paikallisten ruokakulttuurien kummallisia erikoisuuksia. Letkeä kuvitus siivittää tarinan ja tiedon hyvin soljuvaa yhdistelmää.

Lopusta löytyy tuttuun tapaan pari tehtävää pohdiskeltavaksi ja muutama helppo, lapsille sopiva resepti kokeiltavaksi. Japanilaiset tamago sando -voileivät ovat helppo välipala ja hummuksen, pitaleipien ja falafelin yhdistelmästä saa välimerellisen aterian. Lopussa on myös vinkkejä aikuisille ja lähdeluettelo, joka vie lisätietojen pariin.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 330 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...