Deborah Marcero: Toiveiden purkki

Toiveiden purkki -kirjan kanessa on kuvattuna kolme pitkäkorvaista pupuhahmoa kävelemässä ilta-auringossa. Keskimmäisellä pupulla on käsissään valoa hohtava lasipurkki.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Deborah Marceron Purkki-sarjan kolmannessa kirjassa kohtaamme taas asioita purkkeihin säilövän Leevi-pupun. Hän unelmoi ystävineen monista eri asioista ja säilöö arvokkaita unelmia purkkeihin turvaan. Purkkeihin kertyy pieniä toiveita – ”olisipa ihana luistella” – ja vähän isompia – ”haluan balettitanssijaksi suureen kaupunkiin” – ja pian ystävillä on valtava kokoelma toiveita ja unelmia tulevaisuuden varalle.

Mutta! Tuuli voimistuu, taivas tummuu ja pisaroita alkaa putoilla. Myrsky iskee, eikä mikään ole ennallaan. Puita on kaatunut ja kun kaverukset muistavat purkkinsa, käy ilmi, että kokoelma on mennyttä. “Mitä järkeä on unelmoida, jos kaiken saattoi menettää?”

Pieni unelma oli kuitenkin selvinnyt myrskystä. Se herätti puput huomaamaan, että heillä on kuitenkin yhä toisensa. Unelmoinnin voi aloittaa alusta, päästää osasta unelmista irti ja toteuttaa osan.

On osuvaa, että unelmat tuhoaa juuri yllättävä myrsky, koska ilmastokatastrofin tuomat äärisäät tulevat jatkossa olemaan yhä useampien unelmien tiellä. On kuitenkin hyvä, että Toiveiden purkin sanoma on toiveikas. Toiveikkuutta tarvitaan. Yhteistyön ja yhdessä tekemisen voima välittyy myös.

Kauniisti kuvitettu kuvakirja luottaa vahvasti kuvaan. Mari Nurmisen suomentamaa tekstiä on niukasti. On ilo lukea kuvakirjaa, joka ei selitä liikaa.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Näkökulmia lasten- ja nuortenkirjoihin – Tilaa Onnimanni-lehti! (Kuvassa seitsemän Onnimanni-lehteä.)

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 337 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...