Karin Niemi ja Saija Uusi-Viitala: Aamu ja karannut minipossu

Aamu ja karannut minipossu -kirjan kannessa on kolme lasta etsiväisenä näköisenä pieneläintilalla. Yksi lapsista istuu pyörätuolissa. Taustalla näkyy lehmiä, reunoilla auringonkukkia ja etualalla hanhi ja kuvasta pois vilistävän sian takapuoli.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Aamu ystävineen vierailee kotieläintilalla, jossa saa tutustua monenlaisiin eläimiin. Kiinnostavimpia ovat possut, mutta niitäkin olisi hauska päästä katsomaan lähempää. Tilan henkilökuntaa ei näy missään, joten Aamun ystävä Pieta raottaa vähän porttia ja yrittää houkutella possuja lähemmäs. Yksi possuista näkee tilaisuutensa tulleen ja ampaisee karkuun!

Leppoisa kertomus jatkaa Aamu ja salaperäinen seteli -kirjan vuonna 2024 aloittamaa kuvakirjasarjaa, jonka tärkein piirre on päähenkilö Aamun pyörätuoli. Kirjasarjaa on inspiroinut kirjailijan oman lapsen liikuntarajoitteesta noussut huomio pyörätuolia ja muita apuvälineitä liikkumiseen käyttävien lasten vähäisyydestä lastenkirjoissa. Pyörätuolilla liikkuen voi kokea asioita siinä missä muutkin, ja näemmä osallistua vähän hölmöilyihinkin.

Tarinan ohessa myös opetetaan vähän. Tästä kirjasta selviää, että pyörätuolilla kulkevan ihmisen avustaja pääsee ilmaiseksi moneen paikkaan ja tapahtumaan, kunhan mukana on vammaiskortti, ja viittomakieltäkin esitellään vähän. Kovin opettavaisesta kirjasta ei kuitenkaan ole kyse, pääpaino on tarinassa ja kotieläinten esittelyssä. Siinä missä aikaisemmin tällaisessa kirjassa oltaisiin perinteisellä (mutta kovin epärealistisella) maatilalla, tässä ollaan matkailuhenkisellä kotieläintilalla. Eläinten pitämisen eettisiin kysymyksiin kirja ei ota mitään kantaa.

Karin Niemen kuvitus on värikästä ja persoonallista. Minun makuuni kirjan isosilmäiset henkilöhahmot ovat vähän oudon peikkomaisia, mutta ainakin kuvitus on ilmeikästä, persoonallista ja värikästä. Toimii siis, ja loppu on makuasioita. Sarjalle soisin edelleen jatkoa, yhdistelmä leppoisaa kuvakirjaa ja selkeää vammaisrepresentaatiota on yhä toimiva ja tarpeellinen.

Aamu ja karannut minipossu -kirjan aukeamalla pyörätuolissa oleva Aamu on possuaitauksen vierellä. Ystävistä toinen tutkailee aitauksen opastetaulua ja toinen on kiivennyt portille seisomaan ja katsoo aitauksessa kauempana olevia possuja.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Näkökulmia lasten- ja nuortenkirjoihin – Tilaa Onnimanni-lehti! (Kuvassa seitsemän Onnimanni-lehteä.)

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 366 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...