Eppu Nuotio ja Sanna Pelliccioni ovat tehneet sarjan kuvakirjoja, jotka käsittelevät historiallisia aiheita. Lappukaulatyttö käsitteli sotalapsia, Anteeksi totuus- ja sovintokomissioita ja anteeksi pyytämisen voimaa. Sinä päivänä ottaa aiheekseen Baltian ketjun, erään elokuisen päivän vuonna 1989, jolloin kaksi miljoonaa ihmistä piti tosiaan kädestä ja muodosti 600 kilometriä pitkän ihmisketjun Tallinnasta Riian kautta Vilnaan.
Sinä päivänä kertoo aiheesta lapsen näkökulmasta. Päivä on vain yksi monista kesäpäivistä ja kuin huomaamatta tarinassa vilahtelee erilaisia ketjuja. Yksi tärkeimmistä on päähenkilön avainketju, joka on hukassa. Kadonnut avainkin löytyy lopulta ja se Baltian ketjukin rakentuu.
Pelliccionin puuvärikuvitus on heleää ja kaunista, ja sopii hyvin aiheeseen. Tapa, jolla kirja muistuttaa tärkeästä historiallisesta tapahtumasta ja symbolista, on hienovaraisen tyylikäs. Siinä se onnistuu hyvin, kuten sarjan muutkin kirjat. Nämä ovat asioita, joista kannattaa muistutella, ja lastenkirjan kautta asia tulee vaivihkaa tutuksi vanhemmillekin, joista useimmat ovat jo syntyneet Baltian ketjun jälkeen. Tällainen voimakkaan symbolinen, väkivallaton vastarinnan muoto on hyvä pitää mielessä.








