Joyce Grant ja Kathleen Marcotte: Voiko se olla totta? : Huomaa valeuutiset ja tarkista faktat

Voiko se olla totta? -kirjan kannessa on piirros joukosta ihmisiä nurmikentällä lukemassa lehtiä ja katselemassa puhelimiltaan tietoa mustekaloista.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Valeuutiset, misinformaatio ja disinformaatio alkavat olla siinä määrin arkipäivää, että aiheeseen on syytä ottaa kantaa myös lastenkirjoissa. Lapsille ja opettajille sopivia uutisia julkaisevan TeachingKidsNews.com-sivuston vetäjä, journalisti ja mediatutkimuksen professoriJoyce Grant on kirjoittanut kirjan, joka opettaa lapsia tunnistamaan luotettavat uutislähteet ja suhtautumaan kriittisesti mediaan.

Kirjassa kerrotaan valeuutisista, sosiaalisen median vaikuttajista, klikkiotsikoista, journalismin toimintaperiaatteista, uutisjutuissa aina piilevistä näkökulmista, virheiden vastuullisesta käsittelystä, mainoksista ja advertoriaaleista ja niin edelleen. Kirjassa on siis rutkasti asiaa, jota selitetään runsaiden esimerkkien, harjoitustehtävien ja tarkistuslistojen avulla.

Asian omaksumista helpottaa Kathleen Marcotten selkeä ja hurmaava kuvitus. Jade Haapasalon suomennos on helppolukuista tekstiä, vaikka aiheet varmasti lapsilukijaa haastavatkin. Kirja onkin parhaimmillaan vanhemman kanssa luettuna tai koulutyöskentelyn ohessa, koska kirjan aiheista voi helposti herätä lisää kysymyksiä.

Internetin käyttötaitoja ja journalistisen tiedon arviointikykyä tarvitsee nykymaailmassa jokainen, joten Voiko se olla totta? on hyödyllinen kirja. Kirjaa onkin helppo suositella vanhemmille lasten kanssa luettavaksi, koska moni aikuinenkin hyötyy näiden asioiden kertaamisesta.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Somesta Mikon löytää Mastodonista. Kaikki vinkit »

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 331 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...