Maorien laulu

Sarah Lark: Maorien laulu

Maorien laulu kahlitsi minut sohvan lukunurkkaan kahdestakin syystä. Kirjassa on järkälemäiset yli 860 sivua, joten sitä ei noin vain kantele mukanaan. Toisekseen tarinassa on ajoittain draamaa niin, että lukemista on mahdotonta jättää kesken. Pitkästä aikaa kirja, jota luin yöunia uhmaten pikkutunneille! Sarah Larkin Uusi-Seelanti -sarjan aloit... Lue koko vinkki »
Sodassa ja rakkaudessa

Chris Cleave: Sodassa ja rakkaudessa

Kirjan ensimmäisten sivujen perusteella en olisi uskonut, että tulen pitämään kirjasta niin paljon kuin lopulta pidin. Chris Cleaven Sodassa ja rakkaudessa alkaa kepeänä ensirakkauden huumana, jatkuu toisen maailmansodan Lontoon ja piiritetyn Maltan kuvauksilla ja päättyy koruttomasti mutta toiveikkaasti. Mary North on 18-vuotias yläluokkainen t... Lue koko vinkki »
Yövartion kannessa on mustavalkoinen valokuva kahdesta naisesta sodan raunioittamassa asunnossa.

Sarah Waters: Yövartio

Yövartio heittää lukijan suoraan sodan sydämeen. Kirja on täysin fiktiivinen, mutta Sarah Waters saa tekstin heräämään eloon tarkalla historiallisella tutkimustyöllään. Waters on yleensä keskittynyt 1800-lukuun, joten kirja on Watersin tuotannossa aivan omaa luokkaansa. Kirjassa käsitellään joukkoa naisia Lontoossa sodan aikana, ennen ja jälkeen... Lue koko vinkki »