Vahalapsi-kirjan vihreässä kannessa on musta soikio, jonka sisällä on vahasta tehtyjä kasvimaisia kuvioita.

Olga Ravn: Vahalapsi

Tanskalainen Olga Ravn teki vaikutuksen muutama vuosi sitten 2100-luvun työpaikkaromaanillaan Alaiset. Nyt kirjailijan katse on kääntynyt menneeseen. Vahalapsi perustuu todellisiin noitakäräjiin perustuva romaani 1600-luvun Tanskasta. Romaanin päähenkilöksi nouseva Christenze Kruckow on jäänyt historiankirjoihin ainoana Tanskassa noitana teloitettu... Lue koko vinkki »

Marko Lamberg: Noitaäiti : Malin Matsintyttären tarina

Ruotsinsuomalainen Malin Matsintytär on jäänyt Suomessa lähestulkoon tuntemattomaksi hahmoksi, mutta Ruotsissa hän on pikaisesti esiintynyt lukuisissa noitavainoja käsittelevissä historiateoksissa, romaaneissa ja myös Jan Guilloun dokumenttisarjassa. Onpa hänelle sävelletty jopa oma kappale Rumpare Malin noitavainojen inspiroimalla levyllä Det Stor... Lue koko vinkki »
Pyöveli

Anneli Kanto: Pyöveli

Anneli Kannolta olen lukenut tähän asti vain lastenkirjoja. Pyöveli onkin sitten jotain aivan muuta. Hyvissä käsissä tässä ollaan, lastenkirjojen lisäksi Kannon erikoisosaamista on tämä Suomen 1600-luku, jolle Pyövelinkin tapahtumat sijoittuvat. Pyöveli oli aikoinaan tärkeä kruunun virkamies, joka vastasi tuomarin langettamien rangaistusten tote... Lue koko vinkki »