W. G. Sebald: Ilmasota ja kirjallisuus

Toisen maailmansodan aikana liittoutuneet pommittivat yli 130 saksalaista kaupunkia. Dresden, Hampuri ja Berliini kokivat muiden muassa valtavia vaurioita. Pommituksissa kuoli 600 000 siviiliä. Missä on pommituksista selviytyneiden kirjallisuus, kysyy W.G. Sebald. Sebald piti 1990-luvulla Sveitsissä luentosarjan aiheesta saksalainen kirjallisuus... Lue koko vinkki »
Toinen maailmansota

Antony Beevor: Toinen maailmansota

Toinen maailmansota on, ainakin toistaiseksi, kaikkine maailmanlaajuisine seurauksineen tuhoisin ihmisen aiheuttama katastrofi. Aiheesta on kirjoitettu varmasti tuhansia kirjoja, faktaa ja fiktiota, kirjasarjoja, kuvateoksia, tutkimuksia ja analyyseja. Antony Beevorin näkökulma sotaan on kuitenkin hieman erilainen: hän oikeastaan liittää yhteen ... Lue koko vinkki »
The Pacific -kirjan kannessa on lukijaa kohti ryömivä yhdysvaltalaissotilas ja taustalla muita sotilaita ja räjähdyksiä.

Hugh Ambrose: The Pacific : Tyynenmeren taistelutoverit

The Pacific kuvaa toista maailmansotaa Tyynellä valtamerellä. Tekijä on halunnut syventää samannimisen tv-sarjan synnyttämiä kokemuksia. Hanke sai alkunsa historioitsija Stephen Ambrosen tutkimuksista, jotka hänen poikansa Hugh Ambrose saattoi loppuun isän kuoltua. Aiemmista historiikeista sekä rintamamiesten muistelmista ja muista alkuperäisl... Lue koko vinkki »