Bram Stoker -palkinto

Horror Writers Association jakaa vuosittain Bram Stoker -palkintoja parhaille kauhukirjoille. Palkintoja on jaettu yhdistyksen perustamisvuodesta 1987 lähtien. Koska jotkut kirjailijayhdistyksen jäsenistä kokivat kirjoittajien välisen kilpailuasetelman epämiellyttäväksi, palkintoja ei myönnetä vuoden parhaista vaan ”for superior achievement”, ”erinomaisesta suorituksesta”.

Palkinto voidaan myöntää mille tahansa englanniksi julkaistulle kauhukirjalle sen julkaisuvuonna. Horror Writers Associationin jäsenet voivat suositella ehdokkaita. Seuran aktiiviset jäsenet äänestävät ehdokkaista kahden kierroksen aikana ensin finalistit ja sitten voittajat. Palkinto on pronssinen pienoismalli kummitustalosta.

Välillä palkintoa jaettiin 12 eri kategoriassa, nykyisin kategorioita on kahdeksan: romaani, esikoisromaani, novelli (short fiction), pitkänovelli (long fiction), novellikokoelma, runokokoelma, antologia ja tietokirja. Lisäksi satunnaisesti jaetaan elämäntyö-Stokereita.

Romaanisarjan voittajat:

  • 2015: Paul Tremblay: Head Full of Ghosts
  • 2014: Steve Rasnic Tem: Blood Kin
  • 2013: Stephen King: Tohtori Uni
  • 2012: Caitlín R. Kiernan: The Drowning Girl
  • 2011: Joe McKinney: Flesh Eaters
  • 2010: Peter Straub: A Dark Matter
  • 2009: Sarah Langan: Audrey’s Door
  • 2008: Stephen King: Tapahtumapaikkana Duma Key
  • 2007: Sarah Langan: The Missing
  • 2006: Stephen King: Liseyn tarina
  • 2005: David Morrell: Creepers, Charlee Jacob: Dread in the Beast
  • 2004: Peter Straub: In the Night Room
  • 2003: Peter Straub: Lost Boy, Lost Girl
  • 2002: Tom Piccirilli: The Night Class
  • 2001: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat
  • 2000: Richard Laymon: The Traveling Vampire Show
  • 1999: Peter Straub: Mr. X
  • 1998: Stephen King: Kalpea aavistus
  • 1997: Janet Berliner & George Guthridge: Children of the Dusk
  • 1996: Stephen King: Kuoleman käytävä
  • 1995: Joyce Carol Oates: Zombie
  • 1994: Nancy Holder: Dead in the Water
  • 1993: Peter Straub: The Throat
  • 1992: Thomas F. Monteleone: Blood of the Lamb
  • 1991: Robert R. McCammon: Boy’s Life
  • 1990: Robert R. McCammon: Mine
  • 1989: Dan Simmons: Carrion Comfort
  • 1988: Thomas Harris: Uhrilampaat
  • 1987: Stephen King: Piina, Robert R. McCammon: Swan Song

Romaanisarjan ehdokkaat

  • 2015: Clive Barker: The Scarlet Gospels, Michaelbrent Collings: The Deep, JG Faherty: The Cure, Patrick Freivald: Black Tide
  • 2014: Craig DiLouie: Suffer the Children, Patrick Freivald: Jade Sky, Chuck Palahniuk: Beautiful You, Christopher Rice: The Vines
  • 2013: Joe Hill: NOS4A2, Lisa Morton: Malediction, Sarah Pinborough ja F. Paul Wilson: A Necessary End, Christopher Rice: The Heavens Rise
  • 2012:  Benjamin Kane Ethridge: Bottled Abyss, John Everson: NightWhere, Bentley Little: The Haunted, Joe McKinney: Inheritance
  • 2011: Christopher Conlon: A Matrix Of Angels, Greg Lamberson: Cosmic Forces, Ronald Malfi: Floating Staircase, Gene O’Neill: Not Fade Away, Lee Thomas: The German
  • 2010: Joe Hill: Sarvet, Jonathan Maberry: Rot and Ruin, Linda Watanabe McFerrin: Dead Love, Joe McKinney: Apocalypse of the Dead, Jeff Strand: Dweller
  • 2009: Jonathan Maberry: Patient Zero, Joe McKinney: Quarantined, Jeremy Shipp: Cursed
  • 2008: Gary Braunbeck: Coffin County, Nate Kenyon: The Reach, Gregory Lamberson: Johnny Gruesome
  • 2007: Bruce Boston: The Guardener’s Tale, Joe Hill: Sydämen muotoinen rasia, Erika Mailman: The Witch’s Trinity, Dan Simmons: The Terror
  • 2006: Tom Piccirilli: Headstone City, Jonathan Maberry: Ghost Road Blues, Jeff Strand: Pressure, Gary A. Braunbeck: Prodigal Blues
  • 2005: Gary A. Braunbeck: Keepers, Tom Piccirilli: November Mourns
  • 2004: P. D Cacek: The Wind Caller, Stephen King: Musta torni VII: Musta torni, Michael Laimo: Deep in the Darkness
  • 2003: Stephen King: Musta torni V: Callan sudet, James A. Moore: Serenity Falls, Stewart O’Nan: The Night Country, Tom Piccirilli: A Choir of Ill Children
  • 2002: Douglas Clegg: The Hour Before Dark, Stephen King: Buick 8, Chuck Palahniuk: Lullaby, Alice Sebold: Oma taivas
  • 2001: Ray Bradbury: From the Dust Returned, Jack Ketchum: The Lost, Stephen King & Peter Straub: Pimeyden talo
  • 2000: Gary A. Braunbeck: The Indifference of Heaven, Ramsey Campbell: Silent Children, Brian A. Hopkins: The Licking Valley Coon Hunters Club, Tom Piccirilli: The Deceased
  • 1999: Owl Goingback: Darker than Night, Thomas Harris: Hannibal, Stephen King: Low Men in Yellow Coats, Tom Piccirilli: Hexes
  • 1998: Dean R. Koontz: Ilman pelkoa, S.P. Somtow: Darker Angels, Thomas Tessier: Fog Heart
  • 1997: Stephen Dobyns: The Church of Dead Girls, Tananarive Due: My Soul to Keep, Tim Powers: Earthquake Weather
  • 1996: Poppy Z. Brite: Exquisite Corpse, Owl Goingback: Crota, Peter Straub: The Hellfire Club
  • 1995: Billie Sue Mosiman: Widow, Yvonne Navarro: Deadrush, Alan Rodgers: Bone Music
  • 1994: Caleb Carr: The Alienist, Jonathan Carroll: From the Teeth of Angels, Stephen King: Uneton yö, Patrick McCabe: The Butcher Boy
  • 1993: Kim Newman: Anno Dracula, Bradley Denton: Blackburn, Poppy Z. Brite: Drawing Blood, Bentley Little: The Summoning
  • 1992: Matthew Costello: Homecoming, Brian Hodge: Deathgrip, Dean R. Koontz: Pakopaikka, Dan Simmons: Children of the Night
  • 1991: Thomas M. Disch: The M.D., Stephen King: Tarpeellista tavaraa, Stephen King: Musta torni III: Joutomaa, Dan Simmons: Summer of Night
  • 1990: Richard Laymon: Funland, Chet Williamson: Reign, Joe R. Lansdale: Savage Season
  • 1989: Katherine Dunn: Geek Love, Charles L. Grant: In a Dark Dream, Dean R. Koontz: Keskiyö, Robert R. McCammon: The Wolf’s Hour
  • 1988: Robert R. McCammon: Stinger, F. Paul Wilson: Black Wind, Joe R. Lansdale: The Drive-In, Anne Rice: Kadotettujen kuningatar, Richard Laymon: Flesh
  • 1987: Ray Garton: Live Girls, Kem Nunn: Unassigned Territory, Chet Williamson: Ash Wednesday

Esikoisromaanisarjan voittajat:

  • 2015: Nicole Cushing: Mr. Suicide
  • 2014: Maria Alexander: Mr. Wicker
  • 2013: Rena Mason: The Evolutionist
  • 2012: L.L. Soares: Life Rage
  • 2011: Allyson Bird: Isis Unbound
  • 2010: Lisa Morton: The Castle of Los Angeles, Benjamin Kane Ethridge: Black & Orange
  • 2009: Hank Schwaeble: Damnable
  • 2008: Lisa Mannetti: The Gentling Box
  • 2007: Joe Hill: Sydämen muotoinen rasia
  • 2006: Jonathan Maberry: Ghost Road Blues
  • 2005: Weston Ochse: Scarecrow Gods
  • 2004: Lee Thomas: Stained, John Everson: Covenant
  • 2003: Brian Keene: The Rising
  • 2002: Alice Sebold: Oma taivas
  • 2001: Michael Oliveri: Deadliest of the Species
  • 2000: Brian A. Hopkins: The Licking Valley Coon Hunters Club
  • 1999: J.G. Passarella: Wither
  • 1998: Michael Marano: Dawn Song
  • 1997: Kirsten Bakis: Lives of the Monster Dogs
  • 1996: Owl Goingback: Crota
  • 1995: Lucy Taylor: The Safety of Unknown Cities
  • 1994: Michael Arnzen: Grave Markings
  • 1993: Nina Kiriki Hoffman: The Thread that Binds the Bones
  • 1992: Elizabeth Massie: Sineater
  • 1991: Melanie Tem: Prodigal, 1991: Kathe Koja: The Cipher
  • 1990: Bentley Little: The Revelation
  • 1989: Nancy A. Collins: Musta yö – Tummat lasit
  • 1988: Kelley Wilde: The Suiting
  • 1987: Lisa Cantrell: The Manse

Esikoisromaanisarjan ehdokkaat:

  • 2015: Courtney Alameda: Shutter, Brian Kirk: We Are Monsters, John McIlveen: Hannahwhere, John Claude Smith: Riding the Centipede
  • 2014: J.D. Barker: Forsaken, David Cronenberg: Consumed, Michael Knost: Return of the Mothman, Josh Malerman: Bird Box
  • 2013: Kate Jonez: Candy House, John Mantooth: The Year of the Storm, Jonathan Moore: Redheads, Royce Prouty: Stoker’s Manuscript
  • 2012: Michael Boccacino: Charlotte Markham and the House of Darkling, Deborah Coates: Wide Open, Charles Day: The Legend of the Pumpkin Thief, Peter Dudar: A Requiem for Dead Flies, Richard Gropp: Bad Glass
  • 2011: John Hornor Jacobs: Southern Gods, Frazer Lee: The Lamplighters, Thomas Roche: The Panama Laugh, Brett J. Talley: That Which Should Not Be
  • 2010: Gemma Files: A Book of Tongues, Lucy A. Snyder: Spellbent
  • 2009: S. G. Browne: Breathers, Daniel G. Keohane: Solomon’s Grave, Paul Tremblay: The Little Sleep
  • 2008: Christopher Conlon: Midnight on Mourn Street, Michael McCarty and Mark McLaughlin: Monster Behind the Wheel, David Oppegaard: The Suicide Collectors, Joel A. Sutherland: Frozen Blood
  • 2007: Michael Louis Calvillo: I Will Rise, John R. Little: The Memory Tree, Mary SanGiovanni: The Hollower
  • 2006: Sarah Langan: The Keeper, Nate Kenyon: Bloodstone, Alexandra Sokoloff: The Harrowing
  • 2005: Kealan Patrick Burke: The Hides, Alan M. Clark ja Jeremy Robert Johnson: Siren Promised
  • 2004: James Kidman: Black Fire, Nick Mamatas: Move Under Ground
  • 2003: William D. Gagliani: Wolf’s Trap, Jeffrey Thomas: Monstrocity, Jeff Vandermeer: Veniss Underground
  • 2002: Tina Jens: The Blues Ain’t Nothing, Michael Laimo: Atmosphere, Scott Nicholson: The Red Church
  • 2001: Diana Barron: Phantom Feast, d.g.k. goldberg: Skating on the Edge, Joe Nassise: Riverwatch
  • 2000: Simon Clark: Nailed by the Heart, Mark Z. Danielewski: House of Leaves, Douglas E. Winter: Run
  • 1999: Steve Beai: Widow’s Walk, John Connolly: Every Dead Thing, China Miéville: King Rat
  • 1998: P.D. Cacek: Night Prayers, Charlee Jacob: This Symbiotic Fascination, Caitlin R. Kiernan: Silk
  • 1997: Stephen Dedman: The Art of Arrow Cutting, Barry Hoffman: Hungry Eyes, Mary Ann Mitchell: Drawn to the Grave, Mary Murrey: The Inquisitor
  • 1996: Donald R. Burleson: Flute Song, Greg Kihn: Horror Show, Del Stone: Dead Heat
  • 1995: Gary Bowen: Diary of a Vampire, Tananarive Due: The Between, Robert Girardi: Madeleine’s Ghost, Edo van Belkom: Wyrm Wolf
  • 1994: Jay R. Bonansinga: The Black Mariah, Robert Devereaux: Deadweight, Nancy Kilpatrick: Near Death
  • 1993: Yvonne Navarro: Afterage, Richard Christian Matheson: Created By, Anne Billson: Suckers, Philip Nutman: Wet Work
  • 1992: Poppy Z. Brite: Lost Souls, Brian D’Amato: Beauty, Gary Raisor: Less Than Human, Wayne Allen Salee: The Holy Terror
  • 1991: Chris Curry & L. Dean James: Winter Scream, Dennis Danvers: Wilderness, Ashley McConnell: Unearthed
  • 1990: Alan Rodgers: Blood of the Children, Tom Piccirilli: Dark Father, T. Chris Martindale: Nightblood
  • 1989: Tom Elliott (JW Paine): The Dwelling, Douglas Clegg: Goat Dance, Dean Wesley Smith: Laying The Music To Rest, Jean Paiva: The Lilith Factor
  • 1988: Michael Paine: Cities of the Dead, Kevin J. Anderson: Resurrection, Inc., Allen Lee Harris: Deliver Us From Evil, J. Michael Straczynski: Demon Night, John L. Byrne: Fear Book
  • 1987: Clive Barker: Kadotuksen peli, Rex Miller: Slob, Tony Richards: The Harvest Bride, Steve Rasnic Tem: Excavation

Palkinnon muista voittajista Kirjavinkeissä on arvosteltu seuraavat teokset:

Muista ehdokkaista on arvosteltu seuraavat teokset:

Elämäntyöpalkinnon ovat saaneet seuraavat Kirjavinkeissä esiintyvät kirjailijat:

Kommentti

  1. Tuo palkinto on minulle tuntematon, mutta Stokerin Draculasta muistan elokuvan lisäksi sarjakuvan Aavelinna, jossa Draculaa esitti kreivi nimeltä Reinari.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.