BSFA-palkinto

BSFA-palkintoa jakaa British Science Fiction Association. Voittajat valitaan äänestyksellä, johon saavat osallistua kaikki yhdistyksen jäsenet ja viime vuosina myös Eastercon-tapahtuman osallistujat. Ehdokkaita voi nimetä kuka tahansa yhdistyksen jäsen ja lyhytlistalle pääsee noin viisi eniten ääntä saanutta kirjaa.

Lyhytlista julkistetaan tammikuussa ja voittajat Easterconissa pääsiäisen aikaan.

Voittajat:

  • 2015: Aliette de Bodard: The House of Shattered Wings
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Sword
  • 2013: Ann Leckie: Ancillary Justice ja Gareth L. Powell: Ack-Ack Macaque
  • 2012: Adam Roberts: Jack Glass
  • 2011: Christopher Priest: Islanders
  • 2010: Ian McDonald: The Dervish House
  • 2009: China Mieville: Toiset
  • 2008: Ken MacLeod: The Night Sessions
  • 2007: Ian McDonald: Brasyl
  • 2006: Jon Courtenay Grimwood: End of the World Blues
  • 2005: Geoff Ryman: Air
  • 2004: Ian McDonald: River of Gods
  • 2003: Jon Courtenay Grimwood: Felaheen
  • 2002: Christopher Priest: The Separation
  • 2001: Alastair Reynolds: Kuilukaupunki
  • 2000: Mary Gentle: Ash: The Secret History
  • 1999: Ken MacLeod: The Sky Road
  • 1998: Christopher Priest: The Extremes
  • 1997: Mary Doria Russell: The Sparrow
  • 1996: Iain M. Banks: Excession
  • 1995: Stephen Baxter: The Time Ships
  • 1994: Iain M. Banks: Feersum Endjinn
  • 1993: Christopher Evans: Aztec Century
  • 1992: Kim Stanley Robinson: The Red Mars
  • 1991: Dan Simmons: Hyperionin tuho
  • 1990: Colin Greenland: Take Back Plenty
  • 1989: Terry Pratchett: Pyramids
  • 1988: Robert Holdstock: Metsän henget
  • 1987: Keith Roberts: Grainne
  • 1986: Bob Shaw: The Ragged Astronauts
  • 1985: Brian W. Aldiss: Helliconian talvi
  • 1984: Robert Holdstock: Alkumetsä
  • 1983: John Sladek: Tik-Tok
  • 1982: Brian W. Aldiss: Helliconian kevät
  • 1981: Gene Wolfe: The Shadow of the Torturer
  • 1980: Gregory Benford: Timescape
  • 1979: J.G. Ballard: The Unlimited Dream Company
  • 1978: Philip K. Dick: Hämärän vartija
  • 1977: Ian Watson: The Jonah Kit
  • 1976: Michael G. Coney: Brontomek!
  • 1975: Bob Shaw: Orbitsville
  • 1974: Christopher Priest: Käänteismaailma
  • 1973: Arthur C. Clarke: Uhka avaruudesta
  • 1972: ei palkintoa
  • 1971: Brian W. Aldiss: The Moment of Eclipse
  • 1970: John Brunner: The Jagged Orbit
  • 1969: John Brunner: Stand on Zanzibar

Ehdokkaat:

  • 2015: Dave Hutchinson: Europe at Midnight, Ian McDonald: Luna: New Moon, Chris Beckett: Mother of Eden, Justina Robson: Glorious Angels
  • 2014: Nina Allan: The Race, Frances Hardinge: Cuckoo Song, Dave Hutchinson: Europe in Autumn, Simon Ings: Wolves, Claire North: The First Fifteen Lives of Harry August, Nnedi Okorafor: Lagoon, Neil Williamson: The Moon King
  • 2013: Kameron Hurley: God’s War, Paul J. McAuley: Evening’s Empires, Christopher Priest: The Adjacent
  • 2012: Chris Beckett: Dark Eden, M. John Harrison: Empty Space: a Haunting, Ken Macleod: Intrusion, Kim Stanley Robinson: 2312
  • 2011: Kim Lakin-Smith: Cyber Circus, China Miéville: Embassytown, Adam Roberts: By Light Alone, Lavie Tidhar: Osama
  • 2010: Paolo Bacigalupi: The Wind-up Girl, Lauren Beukes: Zoo City, Ken MacLeod: The Restoration Game, Tricia Sullivan: Lightborn
  • 2009: Stephen Baxter: Ark, Ursula K. Le Guin: Lavinia, Adam Roberts: Yellow Blue Tibia
  • 2008: Neal Stephenson: Anathem, Stephen Baxter: Flood, Nick Harkaway: The Gone-Away World
  • 2007: Bryan Talbot: Alice in Sunderland, Richard Morgan: Musta mies, Ken MacLeod: The Execution Channel, Alastair Reynolds: Prefekti, Michael Chabon: The Yiddish Policemen’s Union
  • 2006: Liz Williams: Darkland, Roger Levy: Icarus, James Morrow: The Last Witchfinder, M. John Harrison: Nova Swing
  • 2005: Jon Courtenay Grimwood: 9Tail Fox, Charless Stross: Accelerando, Ken MacLeod: Learning the World, Justina Robson: Living Next Door to God
  • 2004: Alastair Reynolds: Century Rain, Kim Stanley Robinson: Forty Signs of Rain, Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr Norrell, Ken MacLeod: Newton’s Wake, Jon Courtenay Grimwood: Stamping Butterflies
  • 2003: Alastair Reynolds: Sovituksen kuilu, Tricia Sullivan: Maul, Gwyneth Jones: Midnight Lamp, Justina Robson: Natural History, William Gibson: Hahmontunnistus
  • 2002: Gwyneth Jones: Castles Made of Sand, Jon Courtenay Grimwood: Effendi, M. John Harrison: Valo, China Miéville: The Scar, Kim Stanley Robinson: The Years of Rice and Salt
  • 2001: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat, Gwyneth Jones: Bold as Love, Geoff Ryman: Lust, Jon Courtenay Grimwood: Pashazade, Paul McAuley: The Secret of Life
  • 2000: John Meaney: Paradox, China Miéville: Perdido Street Station, Jon Courtenay Grimwood: redRobe, Alastair Reynolds: Ilmestysten avaruus
  • 1999: Mary Doria Russell: Children of God, Simon Ings: Headlong, Justina Robson: Silver Screen, Eugene Byrne: ThigMOO
  • 1998: Ken MacLeod: The Cassini Division, Iain M. Banks: Inversions, Kathleen Ann Goonan: Queen City Jazz, John Meaney: To Hold Infinity
  • 1997: Tim Powers: Earthquake Weather, Michael Swanwick: Jack Faust, M. John Harrison: Elonmerkit, Jack Deighton: A Son of the Rock
  • 1996: Kim Stanley Robinson: Blue Mars, Bruce Sterling: Holy Fire, Stephen Bury: Interface, Gill Alderman: The Memory Palace, Ken MacLeod: The Stone Canal
  • 1995: Michael Moorcock: Blood, Ian McDonald: Chaga, Paul J. McAuley: Fairyland, Peter F. Hamilton: The Nano Flower, Christopher Priest: The Prestige
  • 1994: Eric Brown: Engineman, Ian McDonald: Necroville, Gwyneth Jones: North Wind, Greg Egan: Permutation City
  • 1993: Nicola Griffith: Ammonite, Kim Stanley Robinson: Green Mars, Colin Greenland: Harm’s Way, Neal Stephenson: Snow Crash
  • 1992: Connie Willis: Tuomiopäivän kirja, Ian McDonald: Hearts, Hands and Voices, Simon Ings: Kuuma pää, Lisa Tuttle: Lost Futures
  • 1991: Mary Gentle: The Architecture of Desire, Paul J. McAuley: Eternal Light
  • 1990: William Gibson & Bruce Sterling: The Difference Engine, Dan Simmons: Hyperion, Mary Gentle: Rats and Gargoyles, Iain M. Banks: Aseiden käyttö
  • 1989: Jonathan Carroll: A Child Across the Sky, Geoff Ryman: The Child Garden, C. J. Cherryh: Cyteen, Kim Stanley Robinson: The Gold Coast
  • 1988: Iain M Banks: Pelaaja, William Gibson: Mona Lisa Overdrive, Gwyneth Jones: Kairos, Bob Shaw: The Wooden Spaceships, Lucius Shepard: Life During Wartime
  • 1987: Ei tiedossa
  • 1986: Greg Bear: Veren musiikkia, William Gibson: Kreivi nolla, Josephine Saxton: Queen of the States, Bruce Sterling: Schismatrix
  • 1985: Tim Powers: The Anubis Gates, Gene Wolfe: Free Live Free, Keith Roberts: Kiteworld, Geoff Ryman: The Warrior Who Carried Life
  • 1984: J. G. Ballard: Auringon valtakunta, Christopher Priest: The Glamour, William Gibson: Neurovelho, Angela Carter: Sirkusyöt
  • 1983: Michael G. Coney: Cat Karina, Gene Wolfe: The Citadel of the Autarch, Mary Gentle: Golden Witchbreed, Brian W. Aldiss: Helliconian kesä
  • 1982: Philip K. Dick: Jumalan pojan paluu, John Crowley: Little, Big, Michael Bishop: No Enemy But Time, Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1981: Christopher Priest: The Affirmation, J. G. Ballard: Hello America, Robert Holdstock: Where Time Winds Blow
  • 1980: Frederik Pohl: Beyond the Blue Event Horizon, John Crowley: Engine Summer, Keith Roberts: Molly Zero, Michael Bishop: Transfigurations, Norman Spinrad: A World Between
  • 1979: Rob Swigart: A.K.A.: A Cosmic Fable, Tom Reamy: Blind Voices, Arthur C. Clarke: Paratiisin suihkulähteet, Thomas M. Disch: On Wings of Song

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *