James Tiptree Jr. -palkinto

James Tiptree Jr. -palkintoa jaetaan science fiction- ja fantasiakirjoille, jotka laajentavat ja kartoittavat käsitystä sukupuolesta. Palkinnon perustivat kirjailijat Pat Murphy ja Karen Joy Fowler vuonna 1991.

Palkinto on nimetty Alice B. Sheldonin mukaan. Sheldon (1915–1987) kirjoitti scifiä nimellä James Tiptree Jr. ja nautti arvostusta ja palkintoja. Vasta myöhemmin selvisi, että miehisen nimen takana olikin nainen. Nimi tiedettiin taiteilijanimeksi, mutta valtaosa lukijoista taisi olettaa, että Tiptree on mies, vaikka toisenlaisiakin arvioita Tiptreen teosten perusteella on myös esitetty.

Suomalaisittain palkinto on mielenkiintoinen, koska vuonna 2004 se myönnettiin Johanna Sinisalolle.

James Tiptree Jr. -voittajat:

  • 2011: Andrea Hairston: Redwood and Wildfire
  • 2010: Dubravka Ugresic: Baba Yaga Laid an Egg
  • 2009: Fumi Yoshinaga: Ōoku: The Inner Chambers, Greer Gilman: Cloud and Ashes: Three Winter’s Tales
  • 2008: Nisi Shawl: Filter House ja Patrick Ness: The Knife of Never Letting Go
  • 2007: Sarah Hall: The Carhullan Army
  • 2006: Shelley Jackson: Half Life, Catherynne M. Valente: The Orphan’s Tales: In the Night Garden; erikoistunnustus Julie Phillipsin elämäkertateokselle James Tiptree, Jr.: The Double Life of Alice B. Sheldon
  • 2005: Geoff Ryman: Air
  • 2004: Johanna Sinisalo: Ennen päivänlaskua ei voi, Joe Haldeman: Camouflage
  • 2003: Matt Ruff: Set This House In Order: A Romance Of Souls
  • 2002: John Kessel: ”Stories for Men” ja M. John Harrison: Valo
  • 2001: Hiromi Goto: The Kappa Child
  • 2000: Molly Gloss: Wild Life
  • 1999: Suzy McKee Charnas: The Conqueror’s Child
  • 1998: Raphael Carter: ”Congenital Agenesis of Gender Ideation”
  • 1997: Kelly Link: ”Travels With The Snow Queen”,  Candas Jane Dorsey: Black Wine
  • 1996: Mary Doria Russell: The Sparrow ja Ursula K. Le Guin: ”Mountain Ways”
  • 1995: Theodore Roszak: The Memoirs Of Elizabeth Frankenstein ja Elizabeth Hand: Waking The Moon 
  • 1994: Nancy Springer: Larque on the Wing ja Ursula K. Le Guin: ”The Matter of Seggri”
  • 1993: Nicola Griffith: Ammonite
  • 1992: Maureen F. McHugh: China Mountain Zhang
  • 1991: Gwyneth Jones: White Queen ja Eleanor Arnason: A Woman of the Iron People
  • Retrospektiiviset palkinnot: Joanna Russ: Naisten planeetta ja ”When It Changed”, Ursula K. Le Guin: Pimeyden vasen käsi, Suzy McKee Charnas: Motherlines ja Walk to the End of the World

James Tiptree Jr. -kunniamaininnat:

  • 2011: Libba Bray: Beauty Queens, L. Timmel Duchamp: “The Nones of Quintilus”, Kameron Hurley: God’s War, Gwyneth Jones: The Universe of Things, Alice Sola Kim: “The Other Graces”, Sandra McDonald: “Seven Sexy Cowboy Robots”, Maureen F. McHugh: “After the Apocalypse”, Delia Sherman: The Freedom Maze, Kim Westwood: The Courier’s New Bicycle
  • 2010: Amanda Downum:  The Bone Palace, N.K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms, Sandra McDonald: ”Diana Comet and the Disappearing Lover”, Sandra McDonald: ”Drag Queen Astronaut”, Helen Merrick: The Secret Feminist Cabal, Nnedi Okorafor: Who Fears Death, Kari Sperring: Living with Ghosts, Jillian Weise: The Colony
  • 2009: Alice Sola Kim: ”Beautiful White Bodies”, Vandana Singh: Distances, Caitlin R. Kiernan: ”Galapagos”, Jo Walton: Lifelode, Maureen F. McHugh: ”Useless Things”, Paul Haines: ”Wives”, L. Timmel Duchamp: The Marq’ssan Cycle
  • 2008: Christopher Barzak: The Love We Share Without Knowing, Jenny Davidson: The Explosionist, Gregory Frost: Shadowbridge and Lord Tophet: A Shadowbridge Novel, Alison Goodman: The Two Pearls of Wisdom, John Kessel: Pride and Prometheus, Margo Lanagan: Tender Morsels, Ursula K. Le Guin: Lavinia, John Ajvide Lindqvist: Ystävät hämärän jälkeen, Paul Park: A Princess of Roumania, The Tourmaline, The White Tyger, The Hidden World, Ekaterina Sedia: The Alchemy of Stone, Ali Smith: Girl Meets Boy, Ysabeau S. Wilce: Flora’s Dare: How a Girl of Spirit Gambles All to Expand Her Vocabulary, Confront a Bouncing Boy Terror, and Try to Save Califa from a Shaky Doom (Despite Being Confined to Her Room)
  • 2007: Kelley Eskridge: Dangerous Space, Laurie Marks: Water Logic, Karen Miller: Empress of Mijak and The Riven Kingdom, Nnedi Okorafor-Mbachu: The Shadow Speaker, Delia Sherman: Interfictions, Charles Stross: Glasshouse, Sheri S. Tepper: The Margarets, Brian K. Vaughan: Y: The Last Man, Ysabeau Wilce: Flora Segunda
  • 2006: Andrea Hairston: Mindscape, Betsy James: Listening at the Gate, Ellen Kushner: The Privilege of the Sword, James Morrow: The Last Witchfinder, Karen Russell: St. Lucy’s Home for Girls Raised by Wolves, Karen Traviss: Matriarch, Mark von Schlegell: Venusia
  • 2005: Aimee Bender: Willful Creatures, Margo Lanagan: ”Wooden Bride”, Vonda N. McIntyre: ”Little Faces”, Wen Spencer: A Brother’s Price, Wesley Stace: Misfortune, Mark W. Tiedemann: Remains
  • 2004: A.S. Byatt: Little Black Book of Stories, L. Timmel Duchamp: Love’s Body, Dancing in Time, Carol Emshwiller: ”All of Us Can Almost…”, Nancy Farmer: The Sea of Trolls, Eileen Gunn: Stable Strategies and Others, Gwyneth Jones: Life, Jaye Lawrence: ”Kissing Frogs”
  • 2003: Carol Emshwiller: ”Boys”, Geoff Ryman: ”Birth Days”, Kara Dalkey: ”Lady of the Ice Garden”, Kij Johnson: ”Fudoki”, Kim Antieau: ”Coyote Cowgirl”, Nina Kiriki Hoffman: ”A Fistfull of Sky”, Christina Flook (Richard Calder): ”The Catgirl Manifesto”, Ruth Nestvold: ”Looking Through Lace”, Sandra McDonald: ”The Ghost Girls of Rumney Mill”, Tricia Sullivan: Maul
  • 2002: John Kessel: ”Stories for Men”, Eleanor Arnason: ”Knapsack Poems”, Ted Chiang: ”Liking What You See: A Documentary”, John Clute: Appleseed, Karen Joy Fowler: ”What I Didn’t See”, Gregory Frost: ”Madonna of the Maquiladora”, Shelley Jackson: The Melancholy of Anatomy, Larissa Lai: Salt Fish Girl, Peter Straub (toim.): Conjunctions 39: The New Wave Fabulists
  • 2001: Joan Givner: Half Known Lives, Hugh Nissenson: The Song of the Earth, Ken MacLeod: Dark Light, Sheri S. Tepper: The Fresco
  • 2000: Michael Blumlein ”Fidelity: A Primer”: , James L. Cambias: ”Diagram of Rapture”, David Ebershoff: The Danish Girl, Mary Gentle: Ash: A Secret History, Camille Henrandez-Ramdwar: ”Soma”, Nalo Hopkinson (ed.): ”The Glass Bottle Trick”, Nalo Hopkinson: Midnight Robber, China Mieville: Perdido Street Station, Pamela Mordecai: ”Once on the Shores of the Strem Senegambia”, Severna Park: The Annunciate, Tess Williams: Sea As Mirror
  • 1999: Judy Budnitz: If I Told You Once, Sally Caves: ”In the Second Person”, Graham Joyce: ”Pinkland”, Yumiko Kurahashi: The Woman with the Flying Head: And Other Stories, Penelope Lively: ”5001 Nights”, David E. Morse: The Iron Bridge, Kim Stanley Robinson: ”Sexual Dimorphism”
  • 1998: Eleanor Arnason: ”The Gauze Banner”, Octavia Butler: Parable of the Talents, Ted Chiang: ”Story of Your Life”, Stella Duffy: Singling Out The Couples, Karen Joy Fowler: Black Glass, Maggie Gee: The Ice People, Carolyn Ives Gilman: Halfway Human, Phyllis Gotlieb: Flesh and Gold, Nalo Hopkinson: Brown Girl in the Ring, Gweneth Jones: ”La Cenerentola”, James Patrick Kelly: ”Lovestory”, Ursula K. Le Guin: ”Unchosen Love”, Elizabeth A. Lynn: Dragon’s Winter, Maureen F. McHugh: Mission Child, Karl-Rene Moore: ”The Hetairai Turncoat”, Rebecca Ore: ”Accelerated Grimace”, Sara Paretsky: Ghost Country, Severna Park: Hand of Prophecy, Kit Reed: Weird Women, Wired Women, Kit Reed: ”Bride of Bigfoot”, Robert Reed: ”Whiptail”, Mary Rosenblum: ”The Eye of God”, Joan Slonczewski: The Children Star, Martha Soukup: ”The House of Expectations”, Sean Stewart: Matkijalintu, Sarah Zettel: Playing God
  • 1997: Kelly Link: ”Travels With The Snow Queen”, Storm Constantine: ”The Oracle Lips”, Paul Di Filippo: ”Alice, Alfie, Ted and the Aliens”, Emma Donoghue: Kissing the Witch: Old Tales in New Skins, L. Timmel Duchamp: ”The Apprenticeship of Isabetta di Pietro Cavazzi”, Molly Gloss: The Dazzle of Day, M. John Harrison: Elonmerkit, Gwyneth Jones: ”Balinese Dancer”, Ian McDonald: Sacrifice of Fools, Vonda N. McIntyre: The Moon and the Sun, Shani Mootoo: Cereus Blooms at Night, Salman Rushdie: ”The Firebird’s Nest”, Paul Witcover: Waking Beauty
  • 1996: Fred Chappell: ”The Silent Woman”, Suzy McKee Charnas: ”Beauty and the Opera, or The Phantom Beast”, L. Timmel Duchamp: ”Welcome, Kid, to the Real World”, Alasdair Gray: A History Maker, Jonathan Lethem: ”Five Fucks”, Pat Murphy: Nadya, Rachel Pollack: Godmother Night, Lisa Tuttle: The Pillow Friend, Tess Williams: ”And She Was the Word”, Sue Woolfe: Leaning Towards Infinity
  • 1995: Theodore Roszak: The Memoirs of Elizabeth Frankenstein, Kelley Eskridge: ”And Salome Danced”, Kit Reed: Little Sisters of the Apocalypse, Lisa Tuttle: ”Food Man”, Terri Windling (toim.): The Armless Maiden and Other Stories for Childhood’s Survivors
  • 1994: Eleanor Arnason: ”The Lovers”, Suzy McKee Charnas: The Furies, L. Warren Douglas: Cannon’s Orb, Greg Egan: ”Cocoon”, Ellen Frye: Amazon Story Bones, Gweneth Jones: North Wind, Graham Joyce: ”Eat Reecebread”, Ursula K. Le Guin: ”Forgiveness Day”, Ursula K. Le Guin: Sisämeren kalasta, Rachel Pollack: Temporary Agency, Geoff Ryman: Unconquered Countries, Melissa Scott: Trouble and Her Friends, Delia Sherman: ”Young Woman in a Garden”, George Turner: Genetic Soldier
  • 1993: Eleanor Arnason Ring of Swords: Tor, Margaret Atwood: Ryövärin morsian, Sybil Claiborne: In the Garden of Dead Cars, L. Timmel Duchamp: ”Motherhood”, R. Garcia y Robertson: ”The Other Magpie”, James Patrick Kelly: ”Chemistry”, Laurie J. Marks: Dancing Jack, Ian McDonald: ”Some Strange Desire”, Alice Nunn: Illicit Passage, Paul Park: Coelestis
  • 1992: Carol Emshwiller: Venus Rising, Ian MacLeod: ”Grownups”, Susan Moffett: Time, Line an Ever Rolling Stream, Kim Stanley Robinson: Red Mars, Sue Thomas: Correspondence, Lisa Tuttle: Lost Futures, Elizabeth Vonarburg: In the Mother’s Land
  • 1991: Gwyneth Jones: White Queen, John Barnes: Orbital Resonance, Karen Joy Fowler: Sarah Canary, Mary Gentle: The Architecture of Desire, Greer Ilene Gilman: Moonwise, Marge Piercy: He, She and It

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *