Réka Király ja Marika Maijala: Lunta sataa, Lupo!

Lunta sataa, Lupo! -kirjan kannessa on koiran kasvot. Koira on valkoinen ja sillä on musta kirsu ja mustat luppakorvat. Koiran kirsulle on satanut lumihiutale.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Réka Királyn ja Marika Maijalan Lunta sataa, Lupo! näyttää isommalta kirjalta kuin onkaan. Kansien välistä paljastuu paksut pahvisivut ja luukkukirja. Varsin pienten lasten kuvakirjassa ihmetellään Lupoa, laikukasta koiraa, ja lumen satamista.

Kirjan vetovoima perustuu yksinkertaiseen kuvitukseen: laikkuihin, palloihin ja selkeisiin muotoihin. Värimaailma on aika hillitty, paljolti mustaa ja valkoista. Luukkujen takaa paljastuu erilaisia yllätyksiä. Kirjassa käytetään myös reikiä sivuissa; niitä olisi saanut olla enemmänkin, koska sehän on mitä oivallisin yllätyselementti.

Taitavien kuvittajien teos tarjoaa oivalluksia ja silmäniloa pelkistetyn kuvituksen ystäville. Yksinkertainen tarina on helppolukuinen ja pärjää pitkälle ilman tekstiäkin. Luukuissa on mukavaa oivallusta ja kuvitus toimii, joten kelpaa tätä vähän vanhempaakin kirjaa yhä suositella.

Mikko

Kirjavinkkien päätoimittaja Mikko Saari lukee kirjoja laajasti, mutta enimmäkseen uusia naisten kirjoittamia kirjoja. Mikko pelaa monimutkaisia lautapelejä ja päätoimittaa Lautapeliopasta. Työkseen Mikko tietää WordPressistä kaiken, mitä tietää tarvitsee. Instagramissa Mikko on @mikko_lukee. Kaikki vinkit »

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 324 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...