Riikka Jäntti: Tervetuloa, joulu! : Pikku hiiren 24 tarinaa

Tervetuloa, joulu! -kirjan kannen reunoilla on vihreitä havukuvioita ja joulukoristeita ja keskellä pikku Hiiru kurkistaa ovenraosta.

Osta kirja itsellesi

(Kirjavinkit.fi saa komission linkkien kautta tekemistäsi ostoksista.)

Nyt odotetaan Hiirun kanssa joulua!

Erilaiset joulukalenterikirjat ovat useana joulunalusaikana kuuluneet perheemme elämään. Erityisesti kuopus on tykännyt kalentereista, joista suklaan tai karkin sijaan onkin saanut joka päivä uuden tarinan, pienen kirjan, joita on myöhemmin helppo ottaa mukaan esimerkiksi matkoille. Näin ollen, kun ikisuosikkimme Pikku hiiri on tänä vuonna saanut oman joulukalenterikirjansa, on perheemme tietysti innoissaan. Jopa niin innoissaan, että kuopuksen kanssa olemme jo muutaman tarinan lukeneetkin, nämä kun löytyvät suoraan kansien välistä, eivät luukkujen takaa. Esikoinen sen sijaan haluaa ilman muuta edetä kuten on tarkoitettu, tarina kerrallaan ja vasta joulukuun ensimmäisestä päivästä alkaen.

Se, että Hiirukin seikkailisi 24:ssä luukkujen takaa paljastuvassa pienessä kirjasessa, olisi tietysti huippua, mutta on tämä kivaa näinkin – kunhan vaan malttaa sinnikkäästi odottaa. En itsekään ole halunnut vilkuilla tarinoita pahemmin etukäteen, mutta muutamat luetut kertovat, että tulossa on taattua Pikku hiiri -laatua. Oivaltavia ja realistisia tarinoita, jotka voisivat olla palasia miltei jokaisen lapsiperheen elämästä. Mikä niin mukavaa, pitkän tauon jälkeen tarinoissa seikkailee taas se vähän nuorempi, päiväkoti-ikäinen Hiiru.

Suosittelen ilman muuta. Aina mukava joulukuu on vieläkin mukavampi, kun joka päivään kuuluu pieniä odotuksen aiheita. Jos tämän kirjan laittaa jouluaattona vuodeksi piiloon, voi sen kaivaa esiin taas ensi vuonna. Uskoisin, että tarinat tuntuvat silloin taas ihan uusilta.

Hauskana lisänä kirjan lopusta löytyvät ohjeet kolopiirustukseen, josta kiinnostuimme heti siitä luettuamme.

Kaisa

Kaisa Sutela on kirjamaailmaan työelämässään eksynyt – ja uppoutunut – teologi. Hän rakastaa kirjoja ja on kirjallisuuden lajien suhteen melko kaikkiruokainen, mutta viihtyy silti parhaiten laatukirjallisuuden parissa. Myös lastenkirjat ovat lähellä sydäntä. Kaisa harrastaa ruoanlaittoa ja sitä myöten Tunnelmallisia makuja -blogin pitämistä. Kaisan haastattelu. Kaikki vinkit »

Tilaa Kirjavinkit sähköpostiisi

Haluatko saada edellisen viikon kirjavinkit suoraan sähköpostiisi joka maanantai? Tilaa uutiskirjeemme tästä ja liity listan 1 319 tilaajan joukkoon! Jos haluat tietoa uusista vinkeistä nopeammin, tilaa Telegram-kanavamme!

Tilaamalla uutiskirjeen hyväksyt, että lähetämme sinulle sähköpostia ja lisäämme sähköpostiosoitteesi osoiterekisteriimme. Voit peruuttaa tilauksesi koska tahansa. Kirjavinkit.fi:n rekisteriseloste.

Aikaisempia kirjavinkkejä

Ladataan lisää luettavaa...