Evelynin seitsemän kuolemaa

Stuart Turton: Evelynin seitsemän kuolemaa

Esikoiskirjailija Stuart Turton on varmasti saanut hikoilla Evelynin seitsemän kuoleman kanssa. Turton kuvailikin kirjoitusprosessia "ihan kamalaksi" Guardianin haastattelussa. Olisi mielenkiintoista nähdä Turtonin muistiinpanot romaanin rakenteesta – nyt nimittäin ollaan vankasti kikkailun ytimessä. Evelynin seitsemän kuolemaa yhdistelee Agatha... Lue koko vinkki »

John Dickson Carr ja Adrian Conan Doyle: Seitsemän piipun arvoitukset

Sir Arthur Conan Doylen poika Adrian Conan Doyle lyöttäytyi yhteen kultaisen kauden dekkarimestari John Dickson Carrin kanssa kirjoittaakseen jatkoa Sherlock Holmesin seikkailuille. Kokoelma ilmestyi jo 1954, eli se on varhainen esimerkki muiden kuin Sir Arthurin kirjoittamista Sherlock Holmes -tarinoista. Carr on kirjoittanut virallisen Conan Doyl... Lue koko vinkki »

John Dickson Carr: Se kulkee öisin

Mies menee huoneeseen, jossa ei ole ketään muita. Kukaan muu ei mene huoneeseen, eikä myöskään poistu sieltä. Vain kymmenen minuuttia myöhemmin huoneeseen menee tarjoilija, joka löytää miehen murhattuna. Kuka on syyllinen ja ennen kaikkea: miten ihmeessä tämä on mahdollista? Tutkintatuomari Henri Bencolin on onneksi rikostutkinnan mestari, joten... Lue koko vinkki »