Kapellimestari

Maria Peters: Kapellimestari

”Se on mahdotonta. Naisista ei tule kapellimestareita. Niistä ei ole siihen.” ”Miksi ei?” ”He eivät osaa johtaa.” Hollantilainen Maria Peters käsikirjoitti ja tuotti vuonna 2018 kapellimestari Antonia Bricosta kertovan elokuvan The Conductor. Antonia Brico (1902–1989) oli maailman ensimmäinen sinfoniaorkesteria johtanut nainen. Tie kapellimestar... Lue koko vinkki »
Elämän ilo

Goliarda Sapienza: Elämän ilo

Mikä urakka! Elämän ilo on vaatimattomat 722 sivua pitkä, ja se kertoo Modestasta, joka syntyy Sisiliassa 1900-­luvun alussa. Elämä kuljettaa hänet köyhästä kodista luostarin kautta italialaisen aatelisperheen linnaan, ja Modestan kehityksen kautta lukija saa tutustua vuosisadan alun erilaisiin aatteisiin ja elämäntapoihin. ­ Luin tämän kirjan melk... Lue koko vinkki »
Tohtori Faustus

Thomas Mann: Tohtori Faustus

Thomas Mannin hengästyttävä klassikko ei päästä lukijaansa helpolla. Luvassa on yli 500 sivua musiikkia, teologiaa, psykologiaa, sosiologiaa, politiikkaa, ihmiskuvausta ja niin edelleen pitkiin polveileviin virkkeisiin, loppumattomiin sivulauseisiin ja hankalahkoon kieleen kätkettynä. Kirja kertoo säveltäjä Adrian Leverkühnin fiktiivisen elämäkerra... Lue koko vinkki »