The Utopians : Six attempts to built the perfect society

Anna Neima: The Utopians : Six attempts to built the perfect society

Sana Utopia tulee kreikankielisestä sanoista 'ou-topos' ja 'eu-topos' joista ensimmäinen tarkoittaa paikkaa jota ei ole, ja toinen taas paikkaa joka on hyvä. Sanan keksijä ja utopisti Thomas More kritisoi aikansa yhteiskuntaa kuvaamalla romaanissaan Utopia ihanneyhteiskuntaa – samalla kuitenkin ajatellen, että oikeaa utopiaa on mahdotonta rakentaa.... Lue koko vinkki »
Uuden maailman katu

Markus Leikola: Uuden maailman katu

Markus Leikola on kirjoittanut melkoisen teoksen. Lähes 1000-sivuinen romaani kattaa koko joukon 1900-luvun suuria historiallisia tapahtumia. Yksittäisen päähenkilön sijasta Leikola näyttää tapahtumia useiden eri henkilöiden näkökulmasta. Henkilöt ovat todellisia, historiallisia ihmisiä suurien tapahtumien takana ja asiat tapahtuvat niin kuin ne... Lue koko vinkki »
Näkemiin taivaassa

Pierre Lemaitre: Näkemiin taivaassa

Ensimmäinen maailmansota on loppumassa – lopulliseen aseiden laskemiseen on enää pari viikkoa aikaa. Ranskalaiset upseerit katsovat kunnia-asiakseen vallata kukkula 113, vaikka miehet ovatkin haluttomia. Saksalaiset ampuvat kuitenkin raukkamaisesti tiedustelijat, joka lietsoo ranskalaiset raivoon ja sotatoimiin. Paitsi että ampujat eivät ol... Lue koko vinkki »