Muybridge-kirjan kannessa on piirros Eadweard Muybridgestä seisomassa kameran kanssa kalliokielekkeellä, kuvattuna alaviistosta vasten keltaista taivasta.

Guy Delisle: Muybridge

"Elokuvien isänäkin" tunnettu Eadweard Muybridge on nykyään harvan muistama nimi. Muybridge oli kuitenkin ensimmäinen, joka onnistui vangitsemaan liikkeen valokuviin, mistä hänen "kuvasarjansa kilpahevosesta" on erityisen kuuluisa. Muybridgen kehittämä zoopraxiscope oli niin ikään vallankumouksellinen: varhainen elokuvaprojektori oli aikansa huippu... Lue koko vinkki »
Eric Tigerstedt : Suomen Tesla

Markus Hotakainen: Eric Tigerstedt : Suomen Tesla

Tämä kirja kiinnosti, koska Tigerstedtin suku vaikuttaa Kouvolan Elimäellä. On kuin olisimme jotenkin "tuttuja" ja ainahan on tiedettävä, miten naapurilla menee. Lisäksi minua on aina harmittanut, kun joku ei eläessään saa mitään kunnioitusta ja saa tekosistaan mainetta vasta kuoleman jälkeen. Kukaan ei siis oikein tiennyt, kuka suomalainen keks... Lue koko vinkki »