Mythopoeic Fantasy Award

Mythopoeic Society on fantastisen ja myyttisen kirjallisuuden edistämiseen keskittynyt yhdistys. Yhtenä toimintamuotonaan se jakaa kirjallisuuspalkintoja.

Sarjoja on kaksi: Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature ja Mythopoeic Fantasy Award for Children’s Literature. Sarjat jaettiin kahtia 1992, sitä ennen oli vain yksi sarja.

Lisäksi Mythopoeic Society jakaa palkintoja Inklings-kirjailijoiden (ryhmän tunnetuimmat jäsenet ovat J.R.R. Tolkien ja C.S. Lewis) tutkijoille ja muille myyttien ja fantasioiden asiaa edistäneille.

Palkintoehdokkaat valitaan seuran jäsenten ehdotuksesta ja voittajat valitsee seuran jäsenistä koostuva komitea. Lisätietoja palkinnosta löytyy seuran palkintosivulta.

Mythopoeic Fantasy Award -voittajat (aikuisten sarja, yleinen sarja 1992 asti)

  • 2016: Naomi Novik: Uprooted
  • 2015: Sarah Avery: Tales from Rugosa Coven
  • 2014: Helene Wecker: The Golem and the Jinni
  • 2013: Ursula Vernon: Digger
  • 2012: Lisa Goldstein: The Uncertain Places
  • 2011: Karen Lord: Redemption in Indigo
  • 2010: Jo Walton: Lifelode
  • 2009: Carol Berg: Flesh and Spirit and Breath and Bone
  • 2008: Catherynne M. Valente: The Orphan’s Tales
  • 2007: Patricia A. McKillip: Solstice Wood
  • 2006: Neil Gaiman: Hämähäkkijumala
  • 2005: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr. Norrell
  • 2004: Robin McKinley: Sunshine
  • 2003: Patricia A. McKillip: Unohdettu Ombria
  • 2002: Lois McMaster Bujold: The Curse of Chalion
  • 2001: Midori Snyder: The Innamorati
  • 2000: Peter S. Beagle: Tamsin
  • 1999: Neil Gaiman and Charles Vess: Tähtisumua
  • 1998: A. S. Byatt: The Djinn in the Nightingale’s Eye
  • 1997: Terri Windling: The Wood Wife
  • 1996: Elizabeth Hand: Waking the Moon
  • 1995: Patricia A. McKillip: Something Rich and Strange
  • 1994: Delia Sherman: The Porcelain Dove
  • 1993: Jane Yolen: Briar Rose
  • 1992: Eleanor Arnason: A Woman of the Iron People
  • 1991: Ellen Kushner: Thomas Riiminiekka
  • 1990: Tim Powers: The Stress of Her Regard
  • 1989: Michael Bishop: Unicorn Mountain
  • 1988: Orson Scott Card: Seitsemännen pojan seitsemäs poika
  • 1987: Peter Beagle: The Folk of the Air
  • 1986: Barry Hughart: Bridge of Birds
  • 1985: Jane Yolen: Cards of Grief
  • 1984: Joy Chant: When Voiha Wakes
  • 1983: Carol Kendall: The Firelings
  • 1982: John Crowley: Little, Big
  • 1981: J. R. R. Tolkien: Keskeneräiset tarinat
  • 1975: Poul Anderson: A Midsummer Tempest
  • 1974: Mary Stewart: The Hollow Hills
  • 1973: Evangeline Walton: The Song of Rhiannon
  • 1972: Joy Chant: Red Moon and Black Mountain
  • 1971: Mary Stewart: The Crystal Cave

Lastensarjan voittajat

  • 2016: Ursula Vernon: Castle Hangnail
  • 2015: Natalie Lloyd: A Snicker of Magic
  • 2014: Holly Black: Doll Bones
  • 2013: Sarah Beth Durst: Vessel
  • 2012: Delia Sherman: The Freedom Maze
  • 2011: Megan Whalen Turner: The Queen’s Thief Series consisting of The Thief, The Queen of Attolia, The King of Attolia, and A Conspiracy of Kings
  • 2010: Grace Lin: Where the Mountain Meets the Moon
  • 2009: Kristin Cashore: Graceling
  • 2008: J.K. Rowling: Harry Potter -sarja
  • 2007: Catherine Fisher: Corbenic
  • 2006: Jonathan Stroud: The Bartimaeus Trilogy
  • 2005: Terry Pratchett: A Hat Full of Sky
  • 2004: Clare B. Dunkle: The Hollow Kingdom
  • 2003: Michael Chabon: Kesämaa
  • 2002: Peter Dickinson: The Ropemaker
  • 2001: Dia Calhoun: Aria of the Sea
  • 2000: Franny Billingsley: The Folk Keeper
  • 1999: Diana Wynne Jones: Derkinhovin musta ruhtinas
  • 1998: Jane Yolen: Young Merlin trilogy (consisting of Passager, Hobby, and Merlin)
  • 1997: sama kuin aikuistensarjassa
  • 1996: Diana Wynne Jones: The Crown of Dalemark
  • 1995: Patrice Kindl: Owl in Love
  • 1994: Suzy McKee Charnas: The Kingdom of Kevin Malone
  • 1993: Debra Doyle and James D. Macdonald: Knight’s Wyrd
  • 1992: Salman Rushdie: Harun ja tarinoiden meri

Aikuisten sarjan ehdokkaat:

  • 2016: Holly Black: The Darkest Part of the Forest, Kazuo Ishiguro: The Buried Giant, E.K. Johnston: A Thousand Nights, Daniel José Older: Shadowshaper
  • 2015: Stephanie Feldman: The Angel of Losses, Theodora Goss: Songs for Ophelia, Joanne M. Harris: The Gospel of Loki, Joe Hill ja Gabriel Rodriguez: Locke & Key -sarja
  • 2014: Yangsze Choo: The Ghost Bride, Neil Gaiman: The Ocean at the End of the Lane, Max Gladstone: Three Parts Dead, Mark H. Williams: Sleepless Knights
  • 2013: Alan Garner: Weirdstone trilogy, osat The Weirdstone of BrisingamenThe Moon of Gomrath ja Boneland, Caitlin R. Kiernan: The Drowning Girl, R.A. MacAvoy: Death and Resurrection, Tim Powers, Hide Me Among the Graves
  • 2012: Erin Morgenstern: Yösirkus, Richard Parks: The Heavenly Fox, Catherynne M. Valente: Deathless, Jo Walton: Among Others
  • 2011: Guy Gavriel Kay: Under Heaven, Patricia A. McKillip: The Bards of Bone Plain, Devon Monk: A Cup of Normal, Sharon Shinn: Troubled Waters
  • 2010: Barbara Campbell: Trickster’s Game -trilogia eli Heartwood, Bloodstone ja Foxfire, Greer Gilman: Cloud & Ashes: Three Winter’s Tales, Robert Holdstock: Avilion, Catherynne M. Valente: Palimpsest
  • 2009: Daryl Gregory: Pandemonium, Ursula K. Le Guin: Lavinia, Patricia A. McKillip: The Bell at Sealey Head, Gene Wolfe: An Evil Guest
  • 2008: Theodora Goss: In the Forest of Forgetting, Nalo Hopkinson: The New Moon’s Arms, Guy Gavriel Kay: Ysabel, John C. Wright: Chronicles of Chaos
  • 2007: Peter S. Beagle: The Line Between, Susanna Clarke: The Ladies of Grace Adieu, Keith Donohue: The Stolen Child, Susan Palwick: The Necessary Beggar, Tim Powers: Three Days to Never
  • 2006: Margaret Atwood: Penelopeia, Lois McMaster Bujold: The Hallowed Hunt, Tanith Lee: Metallic Love, Tim Pratt: The Strange Adventures of Rangergirl
  • 2005: Kage Baker: The Anvil of the World, Elizabeth Hand: Mortal Love, Patricia A. McKillip: Alphabet of Thorn, Gene Wolfe: The Wizard Knight
  • 2004: Lois McMaster Bujold: Paladin of Souls, Kij Johnson: Fudoki, Ursula K. Le Guin: Changing Planes, Patricia A. McKillip: Serren metsissä
  • 2003: Nina Kiriki Hoffman: A Fistful of Sky, Ellen Kushner ja Delia Sherman: The Fall of the Kings
  • 2002: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat, Sarah A. Hoyt: Ill Met by Moonlight, Ursula K. Le Guin: Toinen tuuli, Tim Powers: Declare
  • 2001: Win Blevins: ravenShadow, Charles de Lint: Forests of the Heart, Guy Gavriel Kay: The Sarantine Mosaic
  • 2000: A.S. Byatt: Elementals, Lisa Goldstein: Dark Cities Underground, Peg Kerr: The Wild Swans, Yves Meynard: The Book of Knights
  • 1999: Charles de Lint: Someplace to be Flying, R.E. Klein: The History of our World Beyond the Wave, Patricia A. McKillip: Basiliskin laulu, James Stoddard: The High House
  • 1998: Peter S. Beagle: Giant Bones, Charles de Lint: Trader, Neil Gaiman: Neverwhere, Patrick O’Leary: The Gift
  • 1997: John Barnes: One for the Morning Glory, Patricia A. McKillip: Winter Rose, Nancy Springer: Fair Peril, Gene Wolfe: The Book of the Long Sun
  • 1996: Michael Bishop: Brittle Innings, James P. Blaylock: All the Bells on Earth, Patricia A. McKillip: The Book of Atrix Wolfe, Kenneth Morris: The Dragon Path
  • 1995: Pamela Dean: The Dubious Hills, Robert Holdstock: The Hollowing, Rachel Pollack: Temporary Agency
  • 1994: Peter S. Beagle: The Innkeeper’s Song, Patricia A. McKillip: The Cygnet and the Firebird, Robin McKinley: Deerskin
  • 1993: James P. Blaylock: The Paper Grail, Tim Powers: Last Call, Susan Shwartz: The Grail of Hearts, Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Pamela Dean: Tam Lin, Greer Ilene Gilman: Moonwise, Patricia A. McKillip: The Sorceress and the Cygnet, Sheri S. Tepper: Beauty
  • 1991: Guy Gavriel Kay: Tigana, Ursula K. Le Guin: Tehanu, James Morrow: Only Begotten Daughter, Jane Yolen: The Books of Great Alta
  • 1990: Orson Scott Card: Oppipoika Alvin, Patricia A. McKillip: The Changeling Sea, Pat Murphy: The City: Not Long After, Matt Ruff: Fool on the Hill
  • 1989: James P. Blaylock: The Last Coin, Orson Scott Card: Punainen profeetta, Kara Dalkey: The Nightingale, Diana L. Paxson: The White Raven, Michaela Roessner: Walkabout Woman
  • 1988: Emma Bull: War for the Oaks, Pat Murphy: The Falling Woman, Connie Willis: Lincoln’s Dreams
  • 1987: Guy Gavriel Kay: Fionavarin kuvakudos, Tanith Lee: Tales from the Flat Earth, Jane Yolen: Merlin’s Booke
  • 1986: Barbara Hambly: Dragonsbane, P.C. Hodgell: Dark of the Moon, Diana Wynne Jones: Fire and Hemlock, Ursula K. Le Guin: Always Coming Home, Manuel Mujica Lainez: The Wandering Unicorn
  • 1985: Charles de Lint: Moonheart, R.A. McAvoy: The Damiano Trilogy, Robin McKinley: The Hero and the Crown, J.R.R. Tolkien: The Book of Lost Tales
  • 1984: ei tietoa
  • 1983: Marion Zimmer Bradley: Avalonin usvat, Stephen R. Donaldson: The One Tree, David Eddings: Queen of Sorcery, P.C. Hodgell: God Stalk, Robin McKinley: The Blue Sword, Robin McKinley: The Door in the Hedge, Diana L. Paxson: Lady of Light, Meredith Ann Pierce: The Darkangel
  • 1982: Tanith Lee: Delusion’s Master, Elizabeth A. Lynn: The Woman Who Loved the Moon, Julian May: The Many-colored Land, Nancy Springer: The Sable Moon, Gene Wolfe: Claw of the Conciliator
  • 1981: Joy Chant: The Grey Mane of Morning, Stephen R. Donaldson: The Wounded Land, Ursula K. Le Guin: The Beginning Place, Morgan Llywelyn: Lion of Ireland
  • 1975: Richard Adams: Ruohometsän kansa, Patricia A. McKillip: The Forgotten Beasts of Eld, H. Warner Munn: Merlin’s Ring, Thomas Burnett Swann: How Are the Mighty Fallen, Evangeline Walton: Prince of Annwn
  • 1974: Poul Anderson: Hrolf Kraki’s Saga, Susan Cooper: Pimeä nousee, Sanders Anne Laubenthal: Excalibur, Katherine Kurtz: High Deryni
  • 1973: Poul Anderson: Dancer from Atlantis, Katherine Kurtz: Deryni Checkmate, Ursula K. Le Guin: Kaukaisin ranta, Thomas Burnett Swann: Green Phoenix, Roger Zelazny: Avalonin luodit
  • 1972: John Gardner: Grendel, Isidore Haiblum: The Tsaddik of the Seven Wonders, Ursula K. Le Guin: Atuanin holvihaudat, Michael Moorcock: The Corum Trilogy, Joan North: The Light Maze, Thomas Burnett Swann: The Forest of Forever, Evangeline Walton: The Children of Llyr
  • 1971: Lloyd Alexander: The Marvellous Misadventures of Sebastian, Katherine Kurtz: Deryni Rising, Roger Zelazny: Amberin yhdeksän prinssiä

Lasten sarjan ehdokkaat:

  • 2016: Cassie Beasley: Circus Mirandus, Robert Beatty: Serafina and The Black Cloak, Sarah Beth Durst: The Girl Who Could Not Dream, Terry Pratchett: Tiffany Aching -sarja
  • 2015: Jonathan Auxier: The Night Gardener, Merrie Haskell: The Castle Behind Thorns, Diana Wynne Jones ja Ursula Jones: The Islands of Chaldea, Robin LaFevers: His Fair Assassin -sarja
  • 2014: William Alexander: Ghoulish Song, Joseph Bruchac: Killer of Enemies, Sara Beth Durst: Conjured, Robin McKinley: Shadows
  • 2013: Jorge Aguirre ja Rafael Rosado: Giants Beware!, Merrie Haskell: The Princess Curse, Christopher Healy: The Hero’s Guide to Saving Your Kingdom, Sherwood Smith: The Spy Princess
  • 2012: Lisa Mantchev: Théâtre Illuminata -sarja, osat Eyes Like StarsPerchance to Dream ja So Silver Bright, Tamora Pierce: Beka Cooper -sarja, osat TerrierBloodhound, ja Mastiff, Maggie Stiefvater: The Scorpio Races, Catherynne M. Valente: Tyttö joka purjehti Satumaan ympäri itse rakentamallaan laivalla
  • 2011: Catherine Fisher: Incarceron and Sapphique, Terry Pratchett: I Shall Wear Midnight, Polly Shulman: The Grimm Legacy, Heather Tomlinson: Toads and Diamonds
  • 2010: Kage Baker: The Hotel Under the Sand, Shannon Hale: Books of Bayern eli The Goose Girl, Enna Burning, River Secrets ja Forest Born, Malinda Lo: Ash, Lisa Mantchev: Eyes Like Stars
  • 2009: Neil Gaiman: Hautausmaan poika, Diana Wynne Jones: Rönsyilevä talo, Ingrid Law: Savvy, Terry Pratchett: Nation
  • 2008: Holly Black: Tithe: A Modern Faerie Tale, Derek Landy: Keplo Leutokalma, Nancy Springer: Dusssie, Kate Thompson: The New Policeman
  • 2007: Nina Kiriki Hoffman: Spirits That Walk in Shadow, Diana Wynne Jones: The Pinhoe Egg, Martine Leavitt: Keturah and Lord Death, Terry Pratchett: Wintersmith
  • 2006: Holly Black: Valiant, Diane Duane: Wizards at War, Clare B. Dunkle: By These Ten Bones
  • 2005: Kevin Crossley-Holland: Arthur Trilogy, Nancy Farmer: Sea of Trolls, Monica Furlong: Wise Child, Juniper ja Colman, Garth Nix: Abhorsen-trilogia
  • 2004: Kate DiCamillo: The Tale of Despereaux, Cornelia Funke: Mustesydän, Shannon Hale: The Goose Girl, Terry Pratchett: The Wee Free Men
  • 2003: Holly Black: Tithe: A Modern Faerie Tale, Nancy Farmer: House of the Scorpion, Neil Gaiman: Coraline varjojen talossa, Vivian Vande Velde: Heir Apparent
  • 2002: Diane Duane: The Wizard’s Dilemma, Eva Ibbotson: Island of the Aunts, Gail Carson Levine: The Two Princesses of Bamarre
  • 2001: Rita Murphy: Night Flying, Donna Jo Napoli: Beast, Laurel Winter: Growing Wings, Jane Yolen: Boots and the Seven Leaguers
  • 2000: David Almond: Skellig, Tamora Pierce: The Circle of Magic series, J.K. Rowling: Harry Potter ja Azkabanin vanki, Cynthia Voigt: Kingdom-sarja
  • 1999: Kara Dalkey: Heavenward Path, Gail Carson Levine: Ella Enchanted, Gerald Morris: The Squire’s Tale, J.K. Rowling: Harry Potter ja viisasten kivi
  • 1998: Susan Cooper: The Boggart and the Monster, Dahlov Ipcar: A Dark Horn Blowing, Robin McKinley: Rose Daughter
  • 1997: sarjat olivat yhdessä
  • 1996: Susan Cooper: The Boggart, Luli Gray: Falcon’s Egg, Sherwood Smith: Wren’s War, Sylvia Waugh: The Mennyms
  • 1995: Emma Bull: The Princess and the Lord of Night, Peni R. Griffin: Switching Well, Robin McKinley: A Knot in the Grain and Other Stories, Jane Yolen: Good Griselle
  • 1994: Lynne Reid Banks: The Mystery of the Cupboard, Lois Lowry: The Giver, Will Shetterly: Nevernever, Patricia C. Wrede: Calling on Dragons
  • 1993: T.A. Barron: The Ancient One, Bruce Coville: Jennifer Murdley’s Toad, Peni R. Griffin: Hobkin, Ursula K. Le Guin: Fish Soup
  • 1992: Bruce Coville: Jeremy Thatcher: Dragon Hatcher, Diana Wynne Jones: Leijuva linna, Will Shetterly: Elsewhere, Zilpha Keatley Snyder: Song of the Gargoyle

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *