X-COM : Tietokonepelien klassikot

Juho Kuorikoski: X-COM : Tietokonepelien klassikot

Vuonna 1994 ilmestynyt UFO: Enemy Unknown nousee jatkuvasti esille, kun listataan parhaita tietokonepelejä. Peli toimi lähtölaukauksena monipuoliselle X-COM-pelisarjalle ja oli samalla jo 1980-luvulla alkaneen pelisuunnittelutyön huipennus. X-COM – Tietokonepelien klassikot kertoo, mistä UFO sai alkunsa ja miten pelin kehittäjä Julian Gollop pää... Lue koko vinkki »
Vielä joskus kerromme kaiken

Daniela Krien: Vielä joskus kerromme kaiken

Sitten kulttielokuva Goodbye Leninin (2003) päätyy Saksassa bestselleriksi, jos kirjoittaa entisestä DDR:stä ja siihen liittyneistä asioista. Ei sillä, että se jollain tapaa alentaisi teoksen arvoa, mutta hyvin ostalgiakirjallisuus tuntuu myyvän. Tähän aaltoon liittyy myös Daniela Krienin vuonna 2011 julkaistu esikoisteos Vielä joskus kerromme kaik... Lue koko vinkki »
Iiro Viinanen : Henkilökuva -kirjan kannessa on valokuva Iiro Viinasesta taustallaan pilvinen taivas.

Risto Uimonen: Iiro Viinanen : Henkilökuva

Kun vuonna 1991 Esko Ahon porvarihallitus nimitettiin, oli jo nuoren Ahon pääministeriys yllätys kansalle. Kun vielä valtioneuvoston toiseksi tärkein ministerinsalkku meni riihimäkeläiselle kansanedustajalle, Iiro Viinaselle, kysyttiin: "Kenelle ihmeen Viinaselle?" Ja kansa oppi myöhemmin kyllä tuntemaan Viinasen — niin hyvässä kuin pahassakin! ... Lue koko vinkki »
Puhdistus

Sofi Oksanen: Puhdistus

Tarina alkaa virolaisen arjen kuvauksella. Keittiössä pörräilee kärpäsiä, joilta lihaa yritetään varjella. Eletään vuotta 1992 ja lukija tutustuu ensimmäisenä Aliida-nimiseen vanhaan naishenkilöön. Aliide huomaa pihallaan mytyn, jonka sisällä makaa tyttö. Tytön tarinan kautta tarkastellaan Viron lähihistoriaa ja Aliiden kautta toista maailmansotaa.... Lue koko vinkki »