Kirja, jota etsit -kirjan kannessa on pieni japanilainen kirjakauppa rautatieaseman laiturilla (etualalla näkyy raiteita). Kuvaa reunustavat kukkivat kirsikkapuut ja ilmassa leijuu kirsikankukkia.

Sawako Natori: Kirja, jota etsit

Somehuhujen mukaan Tokion pohjoispuolella, Noharan asemalla, on kirjakauppa, josta voi löytää juuri sen kirjan, jonka haluaa lukea. Kirjakauppa Perjantaihin löytää tiensä myös kirjan kertoja, nuori mies nimeltä Fumiya. Silmälasejaan yhtenään nosteleva Fumiya on opiskelija, joka on aikeissa lopettaa opintonsa, ja on etsimässä isänsä kaipaamaa Kaoru ... Lue koko vinkki »
Mistelin alla Bloomsburyn kirjakaupassa -kirjan kannessa on kivijalkakirjakaupan ovi. Kadut ovat lumiset, lunta sataa ja ulkona on koristeltu joulukuusi. Oven edessä kävelee nainen, joka on pudottanut lapasen, ja mies, joka on nostanut sen.

Annie Darling: Mistelin alla Bloomsburyn kirjakaupassa

Kirjoittajan perinteinen ohje on, että jos mainitsee aseen tarinan alussa, on muistettava ampua sillä. Niinpä odottelin kiinnostuneena, mitä saisin selville Bloomsburyn kirjakaupassa työskentelevän Tomin tarinasta. Osa-aikainen kirjamyyjä on vaihdevuosi-iän ohittaneiden asiakkaiden suosiossa ja pukeutuu vanhanmallisiin housuihin ja ikäkuluihin twee... Lue koko vinkki »
Viimeinen henkäys

John le Carré: Viimeinen henkäys

John Le Carré oli jännityskirjailija, joka julkaisi uransa aikana 20 romaania. Hänen uransa alkoi jo 1960-luvulla. Viimeinen henkäys jäi hänen viimeiseksi teoksekseen. Koko hänen tuotantoaan on luonnehdittu monesti varsin asiantuntevaksi, mikä varmasti on seurausta siitä, että hän oli Britannian tiedustelupalvelun agentti. Julian Lawndsley paken... Lue koko vinkki »