Kukkapaitaan ja farkkusortseihin pukeutunut nainen kulkee rantapolkua selin katsojaan. Molemmin puolin kasvaa niittykukkia, edessä näkyy vesistö.

Anni Niskanen: Umpikujia ja ukkoskuuroja

Lehmuslahti-sarja jatkuu Anni Niskasen uusimmassa kirjassa Umpikujia ja ukkoskuuroja. Sarjan viides osa tuo kylälle uuden asukkaan, kun lumilautailuonnettomuudesta kuntoutuva Inari tulee kesäksi vanhempiensa mökille jatkamaan jalan kuntouttamista. Vanhastaan Lehmuslahdella asustelee Teppo-pappa, mutta muuten henkilögalleria on tässä osassa jokseenk... Lue koko vinkki »
Hattuun, paitaan ja farkkuihin pukeutunut nainen katselee ylämaalaismaisemaa nummella. Taustalla näkyy valkoinen talo, rantaa ja saari.

Alexandra Zöbeli: Menolippu Skotlantiin

Jo, jolle vanhemmat ovat antaneet monimutkaisen nimen Josephine, ja jota kutsutaan pisimmillään Josyksi (tämä on tärkeää, kun kohtaat nuorimman kirjan henkilöistä), saa potkut kokin työstään hoivakodissa ja palaa kotiin miesystävän touhujen kannalta aivan liian aikaisin. Liki nelikymppisen naisen ei auta kuin palata lapsuudenkotiinsa Alexandra Zöbe... Lue koko vinkki »