Kummeli : Erittäin hyvin sanottu

Tuomas Marjamäki: Kummeli : erittäin hyvin sanottu

Kummeli lienee Suomen tunnetuin komediasarja Uuno Turhapuron jälkeen. Kummelien ydinryhmän kolmen Heikin (Silvennoisen, Helan ja Vihisen) sekä Timo Kahilaisen sketsejä Suomessa on nähty 1990-luvun alkupuolelta useiden sarjojen ja elokuvien muodossa. Kirja lähtee liikenteeseen jo ennen Kummeli-aikaa, kartoittaen muun muassa useimpien jäsenten bän... Lue koko vinkki »
Hercule Poirot ja minä

David Suchet: Hercule Poirot ja minä

1980-luvun lopulla brittinäyttelijä David Suchet'lle tarjottiin Hercule Poirot'n roolia uudessa Agatha Christien tarinoihin perustuvassa tv-sarjassa. Tarkoin harkittuaan hän suostui, ja loppu on historiaa: seuraavien 25 vuoden aikana valtavan maailmanlaajuisen suosion saaneessa sarjassa toteutettiin kaikki 65 Poirot-tarinaa. Pieniin ... Lue koko vinkki »
The Pacific -kirjan kannessa on lukijaa kohti ryömivä yhdysvaltalaissotilas ja taustalla muita sotilaita ja räjähdyksiä.

Hugh Ambrose: The Pacific : Tyynenmeren taistelutoverit

The Pacific kuvaa toista maailmansotaa Tyynellä valtamerellä. Tekijä on halunnut syventää samannimisen tv-sarjan synnyttämiä kokemuksia. Hanke sai alkunsa historioitsija Stephen Ambrosen tutkimuksista, jotka hänen poikansa Hugh Ambrose saattoi loppuun isän kuoltua. Aiemmista historiikeista sekä rintamamiesten muistelmista ja muista alkuperäisl... Lue koko vinkki »

Bob McCabe (toim.): Monty Pythonin maailma Monty Pythonin mukaan

Monty Python -ryhmää tuskin tarvitsee esitellä. Mikäli on sitä mieltä, että tämä kuusikko muodostaa televisiohuumorin terävimmän kärjen, tämä omaelämäkerta on ehdottomasti lukemisen arvoinen. Kirja koostuu Monty Pythonin jäsenten haastatteluista. Graham Chapmanin osuus koostuu Chapmanin aikaisemmista haastatteluista, joiden lisäksi tietoja on tä... Lue koko vinkki »