Langennut herttua ja muita pulmia -kirjan violetissa kannessa on piirros naisesta ja miehestä. Naisella on tummansininen iltapuku, miehellä harmaat housut ja pitkä musta takki. Svulla on viherkasveja ja taustalla iso aateliskartano.

Satu Tähtinen: Langennut herttua ja muita pulmia

Satu Tähtisen neliosainen Moraalisten naisten kirjakerho -sarja on viimein tullut päätökseensä. Jatkoa ei ole enää luvassa. Eipä siinä – tämän osan jälkeen viimeinenkin pari on saatu uunista ulos, eikä joutilaita sinkkuaatelisia enää ole tarjolla. Sarjaa lukeneille ei siis ole epäselvää, kenet viimeisessä osassa saatellaan yhteen. Jäljellä ovat vie... Lue koko vinkki »
Klaanin suojeluksessa -kirjan kannessa on ylämaiden maastoa ja etualalla penkillä kirjan ja kepin kanssa istuva vihreänkultaiseen historialliseen mekkoon pukeutunut punahiuksinen nainen.

Kaisa Viitala: Klaanin suojeluksessa

Klaanin vieraana -romaanista tuttu Agnes Hunter on nyt klaaninpäällikkö Fingal MacTorrianin vaimo. Avioelämä sujuu rakkauden, hellyyden ja pikaisesti ohimenevien riidantuiskahdusten merkeissä; pariskunta elää Gilleshielin linnassa Ylämaalla, mutta heti kirjan alussa Fingalia kutsuvat Edinburghiin erinäiset liikesuhteet. Agnes, joka lähtee tietenkin... Lue koko vinkki »
Perhosten päiviä -kirjan kannessa on rakeinen ja syväterävyydeltään matala kuva polvipituiseen hameeseen pukeutuneesta naisesta ja harmaahousuisesta miehestä kävelemässä käsi kädessä niityllä. Kuva on rajattu niin, että ihmisten päitä ei näy.

Iida Aho: Perhosten päiviä

Olin jo aiemmin tutustunut Iida Ahon kirjaan Kesän tango, josta tykkäsin. Nyt sitten ilmestyi tämä Perhosten päiviä, jonka otin heti haltuun. Oletin, että Pääskyniemi-sarja jatkuu siitä, mihin se jäi… eipä käynytkään niin, vaan tämä kirja onkin ihan itsenäinen osa. Jos Kesän tangossa oli pääosassa Kristiina, niin tässä kirjassa seikkailee Ursula. ... Lue koko vinkki »
Klaanin vieraana -kirjan kannessa vihreään pukuun pukeutunut keppiä käyttävä nainen katselee veden toisella puolella näkyvää skotlantilaista linnaa.

Kaisa Viitala: Klaanin vieraana

Kuten jo kuluneena talvena lukemani Silja-Elisa Laitosen kirjan yhteydessä (ja ties kuinka monta kertaa sitä aiemmin) mainitsin, eivät historialliset lukuromaanit, joiden keskiössä on vielä rakkaustarina, ole ominta aluettani. Mutta kun luin mediasta yhä uudestaan tästä Kaisa Viitalan uudesta kirjasta, en voinut olla tarttumatta siihen. Vaikka k... Lue koko vinkki »
Jaarli vailla värejä ja muita arvoituksia -kirjan piirroskannessa on persikanväriseen mekkoon pukeutunut vaalea nainen ja kokomustiin pukeutunut tumma mies, ympärillään puita ja taustallaan kartanoita.

Satu Tähtinen: Jaarli vailla värejä ja muita arvoituksia

Vihdoin pääsin lukemaan Satu Tähtisen Moraalisten naisten kirjakerho -sarjan kolmannen osan, jonka bongaaminen kuvastosta sai minut ylipäänsä kiinnostumaan koko sarjasta. 1840-luvulle sijoittuvissa kirjoissa seurataan joukkoa seurapiirinaisia, jotka ovat kiinnostuneita naisasiasta ja toimivat kirjakerhossaan hyvien asioiden puolesta. Siinä sivussa ... Lue koko vinkki »
Paikka hyvässä perheessä -kirjan kannessa on nuori nainen vanhanaikaisessa piian asussa, taustalla englantilaisen kylän rakennuksia.

Helena Steen: Paikka hyvässä perheessä

Helena Steenin Paikka hyvässä perheessä on päiväkirjaromaani, joka välittää 1930-luvun ajankuvaa niin Suomesta kuin Isosta-Britanniasta. Anni on melkein ylioppilas. Matematiikka täytyy kirjoittaa syksyllä uudestaan. Kotiväen mielestä Annin käytös on arveluttavaa: hän on suudellut poikaa ja kehtaa käyttää ihojauhetta ja huulipunaakin. Moinen kuje... Lue koko vinkki »
Seikkailijalordin paluu ja muita yllätyksiä -kirjan piirroskannessa on kirjan nimi isoilla kultakirjaimilla. Vihreäsävyisen kannen alareunassa on kaksi ihmishahmoa: vaaleahiuksinen nainen leveäksi pönkätyssä vaaleansinisessä mekossa pomeraniankoiran kanssa ja tummahiuksinen mies paitahihasillaan sinisessä paidassa ja oranssinruskeissa housuissa, pidellen takkia ja solmiota kädessään.

Satu Tähtinen: Seikkailijalordin paluu ja muita yllätyksiä

Satu Tähtisen Lordi D ja muita seurapiirisalaisuuksia aloitti 1840-luvun Englantiin sijoittuvan Moraalisten naisten kirjakerho -sarjan. Sarjalle nimen antanutta kirjakerhoa pyörittävä aatelisneiti Lady Josephine ei ollut kiinnostunut naimakaupoista, mutta päätyi kuitenkin teeskennellyn romanssin myötä oikeasti naimisiin Lordi Devonayn kanssa. Ku... Lue koko vinkki »
Sydän täynnä kaipausta -kirjan kannessa on valkoiseen paitapuseroon ja siniseen solmioon pukeutunut 1940-luvun tyylinen vaalea nainen toimistopöydän ääressä kirjoittamassa muistikirjaan.

Katarina Widholm: Sydän täynnä kaipausta

Ruotsalainen Katarina Widholm on aloittanut historiallisen Betty-sarjan, josta tämä kirja on jo toinen. Sarjasta tulee neliosainen eli se jatkuu aina 1960-luvulle asti. Ensimmäinen osa Viaton sydän lyö sijoittuu 1930-luvullem kun Betty menee Tukholmaan lääkäriperheeseen kotiapulaiseksi. Kuuntelin sen äänikirjana viime vuonna ja ihastuin ikihyviksi,... Lue koko vinkki »
Lordi D ja muita seurapiirisalaisuuksia

Satu Tähtinen: Lordi D ja muita seurapiirisalaisuuksia

Törmäsin Satu Tähtisen Moraalisten naisten kirjakerho -sarjaan kevään 2025 kirjakuvastoissa. Sarjan kolmas osa vaikutti kiinnostavalta, joten ensimmäisestä osasta oli siis syytä aloittaa. 1840-luvun Lontooseen sijoittuvassa viihderomaanissa pääosassa on Suttonin herttuan sisar, Lady Josephine, naimaton nainen, joka keskittyy pyörittämään perustamaa... Lue koko vinkki »
Tessa, eli kuinka veret seisautetaan

Terhi Tarkiainen: Tessa, eli kuinka veret seisautetaan

Olen tutustunut useampaan Terhi Tarkiaisen kirjaan ja joka kerran olen aina yhtä hämmästynyt siitä, kuka kirjoittaja on ja miten niin se voi sijoittaa tapahtumat vaikka minne ja mihin aikaan? Kuten 1700-luvulle ja ihan muualle kuin Suomeen. Meni tosi kauan, että sain yhdistettyä Lappeenrannasta kotoisin olevan kirjailijan kertomaan 1750-luvun Skotl... Lue koko vinkki »
Emily, eli kuinka sukua jatketaan

Terhi Tarkiainen: Emily, eli kuinka sukua jatketaan

Tutustuin Terhi Tarkiaisen kirjoihin viime vuonna, kun luin 1700-luvulle sijoittuvan Kitty, eli kuinka mies tuhotaan -romaanin. Sen jälkeen olikin syytä tutustua myös esikoisteokseen, vampyyriromantiikkaa uusille mutkille laittavaan Pure mua -kirjaan. Nyt Tarkiaisen uusin romaani Emily, eli kuinka sukua jatketaan jatkaa Kittyn jalanjäljissä 1700-lu... Lue koko vinkki »
Kitty, eli kuinka mies tuhotaan

Terhi Tarkiainen: Kitty, eli kuinka mies tuhotaan

Tälle viihdyttävälle romaanille puitteet tarjoaa 1740-luvun Lontoo kaikessa likaisuudessaan. Kitty Blackstone on apteekkarin tytär, joka kaikista mieluiten työskentelisi isänsä apteekissa lääkkeiden parissa. Tämähän ei kuitenkaan naiselle sovi, vaan Kittyä yritetään koulia seurapiirikelpoiseksi ja lopulta hänet naitetaan ikälopulle (ainakin nelikym... Lue koko vinkki »
Jääleinikki

Enni Mustonen: Jääleinikki

Jääleinikki on toinen osa Pohjatuulen tarinoita -sarjassa, johon on tulossa vielä kolmaskin osa. Tapahtumat sijoittuvat 1960-luvulle. Päähenkilönä on nuori sairaanhoitaja Eliisa, joka lähtee Suomen Lapista töihin Saksaan, josta matka jatkuu myös Sveitsiin. Ulkomailla ollessaan hän rakastuu ja selvittelee taustaansa, josta äiti ei ole kunnolla puhun... Lue koko vinkki »