Hae Kirjavinkeistä

Huomioita kirjamaailmasta

Uusimmat vinkit

Uljanan kannessa on valkoisten koristekuvioiden keskellä piirros naisesta, jolla on auringonkukkia hiuksissaan.

Sofija Andruhovytš: Amadoka 2 : Uljana

Ukrainalaisen Sofija Andruhovytšin suurromaanin Amadoka ensimmäinen osa päättyi, kun Romana sai muistinmenetyksestä kärsivän Bohdaninsa sairaalasta kotiin. Teoksen toinen osa Uljana jatkaa samaa muistamisen ja muistojen teemaa kuin alkukin, mutta nyt vielä paljon järkyttävämmästä perspektiivistä. Vanhojen valokuvien kautta tarinan keskushenkilöksi ... Lue koko vinkki »
Kiinteistön harmaassa kannessa on rakeinen, vanhanaikaisen näköinen mustavalkoinen kuva tuolissa istuvasta naisesta, ja sen alla teksti "Esteri kaipaa veljeään".

Maija Sirkjärvi: Kiinteistö

Pyörittelin Kiinteistöä käsissäni ja kuuntelin siitä äänikirjankin, jopa pariin kertaan, koska olin suoraan sanottuna hämmentynyt. Mitä en nyt oikein ymmärtänyt? Kiinnostuin kirjasta, koska aiheena oli sisko ja sen veli, mutta miten se tässä kirjassa tuli esiin ei ollut sitä, mitä hain tai odotin. Oli jokseenkin niin absurdia, että piti oikein m... Lue koko vinkki »
Synkeä juhannus -kirjan kannessa on piirros juhannussalosta.

Laura Arikka: Synkeä juhannus

Synkeä juhannus on Laura Arikan esikoisromaani. Dekkari sijoittuu pieneen Farlaxin kuntaan Länsi-Suomen saaristoon. Farlaxissa asuu noin kymmenentuhatta vakituista asukasta, mutta kesäisin asukasmäärä tuplaantuu, kun mökkiläiset ja turistit saapuvat. Faxlax on kaikin puolin idyllinen paikka asua. Ihmiset tuntevat toisensa, ja naapuriapu toimii t... Lue koko vinkki »
Naisen pyörän tarakalla on kukkakori. Hän kulkee kukkaniityllä kohti kaksikerroksista taloa edellään mies.

Anni Niskanen: Kuohuja ja kissankelloja

Aava ymmärsi vaihtelun kaipuun ja nyökkäsi. Hassua, etteivät he vielä tienneet tätä asiaa toisistaan. Anni Niskasen Lehmuslahti-sarjan kolmannessa osassa Aava ja Eemil ovat päätyneet yhteen ja tutustuvat toisiinsa ja taustoihinsa syvemmin. Lehmuslahti on kuvitteellinen kylä Kaakkois-Suomessa lähellä itärajaa, ja niin kuin kunnon maalaiskyläs... Lue koko vinkki »
Romaanihenkilön elämä -kirjan kannessa on mustalla taustalla kirjan nimi pystyssä. ”Romaanihenkilön" on keltaisella, "elämä" valkoisella.

Tommi Melender ja Sinikka Vuola: Romaanihenkilön elämä

Sinikka Vuola ja Tommi Melender kirjoittivat vuonna 2018 kirjan Maailmojen loput, jossa he tarkastelivat romaanien lopetuksia aihetta tutkivien dialogiesseiden ja yksittäisiin teoksiin pureutuvien pienesseiden muodossa. Nyt kaksikko on samalla formaatilla uudelleen asialla, mutta aiheena ovat romaanien henkilöt. Ensimmäisessä neljässä luvussa ta... Lue koko vinkki »
Teetä ja teräaseita -kirjan kannessa on sinisellä taustalla pelkistetty oranssi teekuppi. Alareunassa on pieni valkoinen koira. Kirjan nimi on mustilla kirjaimilla, paitsi "ja" on verenpunainen ja "teräaseita"-sanan tavuviiva on verinen sutaisu.

Hanni Maula: Teetä ja teräaseita

Eläkkeellä oleva kirjastonhoitaja Helvi Helve, naapurissa asuva puutarhaansa hoitava Riitta Rantanen ja kyläkauppias Hannu Kallio muodostavat yhdessä omituisen etsiväjengin. Helvi on suorasanainen nainen, joka ei arkaile työntää nokkaansa toisten asioihin. Riitta puolestaan on yksi positiivisimmista jokapaikanhöylistä. Hän järjestää erilaisia tapah... Lue koko vinkki »
Nainen istuu selin nojatuolissa takkatulen ääressä. Lattialla on lankakeriä.

Anni Niskanen: Vipinää ja villasukkia

Petteri oli ehdottanut yhteistä aamiaisretkeä, jotta tädit saisivat puunata paikkoja keskenään. Täällä he voisivat puhua rauhassa. Tädit olivat molemmille rakkaita, mutta myös julmetun uteliaita. Petterin ja Aavan luotsaama majatalo painii talousongelmissa Anni Niskasen Lehmuslahti-sarjan toisessa osassa. Aavan ja Petterin ystävyys on palautunu... Lue koko vinkki »
Verkko-kirjan kannessa on yläpuolisko punaista, jossa mustaa verkkoa reunassa. Alla on mustavalkoinen kuva Reykjavikistä.

Lilja Sigurðardóttir: Verkko

Reykjavík Noir -dekkaritrilogian ensimmäisessä osassa Loukussa Sonja on käynyt läpi vaikean avioeron ja menettänyt poikansa Tómaksen huoltajuuden ex-miehelleen Adamille. Tilaisuuden tullen Sonja on pakannut vähäiset tavaransa, ottanut pojan mukaansa ja matkustanut Amerikkaan. Hän vaihtaa tuon tuostakin osavaltiota pitääkseen sijaintinsa salassa ... Lue koko vinkki »
Hattuun, paitaan ja farkkuihin pukeutunut nainen katselee ylämaalaismaisemaa nummella. Taustalla näkyy valkoinen talo, rantaa ja saari.

Alexandra Zöbeli: Menolippu Skotlantiin

Jo, jolle vanhemmat ovat antaneet monimutkaisen nimen Josephine, ja jota kutsutaan pisimmillään Josyksi (tämä on tärkeää, kun kohtaat nuorimman kirjan henkilöistä), saa potkut kokin työstään hoivakodissa ja palaa kotiin miesystävän touhujen kannalta aivan liian aikaisin. Liki nelikymppisen naisen ei auta kuin palata lapsuudenkotiinsa Alexandra Zöbe... Lue koko vinkki »
Hattu-kirjan kannessa on maalaus violetista silinterihatusta, jolla on isot silmät ja josta pilkottaa kahdeksan tikkumaista jalkaa.

Anne Vasko: Hattu

Hattu päättää Anne Vaskon pienille lapsille suunnatun oivaltavan, humoristisen ja isoja kysymyksiä käsittelevän trilogian. Kirjassa ihmetellään yhtäkkiä ilmestyvää hattua, josta onkin puutarhan pikkuöttiäisille paljon iloa ja ihmetystä. Violetti silinterihattu tarjoaa paljon mahdollisuuksia: joku saa siitä kodin, toinen kaipaa suojaa ja kutsuu kave... Lue koko vinkki »
Heikki Kinnunen -kirjan kannessa on valokuva Heikki Kinnusen kasvoista.

Elisa Heilala: Heikki Kinnunen : Tarinankertojan elämät

Tämä kirja on alunperin vuonna 2016 ilmestyneen elämäkerran täydennetty painos, mutta ainakin minulle ihan uusi ja sen myötä ajaton, koska Heikki Kinnunen on elävä legenda. Hän menee samaan kastiin Seela Sellan kanssa, sillä niin on lupsakka, taitava ja kaiken kokenut. Heikille oli ihan pienestä asti selvää, että hän on näyttelijä; tavallaan hän... Lue koko vinkki »
T-paitaan ja farkkuihin pukeutunut nainen kulkee kesäisessä kullankeltaisessa maalaismaisemassa. Kuvassa näkyy kukkaniittyä ja taustalla leikkuupuimuri pellolla ja kaksikerroksinen rakennus.

Anni Niskanen: Hunajaa ja houkutuksia

Anni Niskasen Hunajaa ja houkutuksia aloittaa maalaisromanttisen Lehmuslahti-sarjan. Lehmuslahti on kuvitteellinen pikkukylä lähellä itärajaa. Aava on palannut Saksasta takaisin Suomeen vähin äänin nuolemaan haavojaan. Niin moni asia on mennyt Berliinissä toisin kuin hän ajatteli. Hän ei ole edes kertonut paluustaan juuri kenellekään, mutta häne... Lue koko vinkki »
Märkä turbaani -kirjan kannessa on tummalla taustalla keltapunainen huivi, jonka hapsuiset päät kohtaavat toisensa ympyrän muodossa ja solmuille solmittu keskiosa muodostaa ympyrän kaaren.

Hannu Väisänen: Märkä turbaani

Pariisin La Défense on kaupunginosa, joka tunnetaan korkeista pilvenpiirtäjistään ja futuristisesta muotoilustaan. Mikään klassinen turistirysä se ei suinkaan ole, mutta kyllä sen torneissa oikeita ihmisiäkin asuu. Hannu Väisäsen Märkä turbaani on kunnianosoitus 38-kerroksiselle talolle ja sen erikoisille asukkaille. Märän turbaanin kertojana on... Lue koko vinkki »
Kiertolainen-kirjan kannessa on keltaisenbeigellä taustalla kirjailijan ja kirjan nimet ja sitten iso koko kannen levyinen musta nelikulmio, joka on jaettu keskeltä kahtia pystysuunnassa.

Fumiko Hayashi: Kiertolainen

Imo on uusi tulokas suomalaisella kustannuskartalla. Kustantamon takana ovat veljekset Heikki ja Antti Valkama, jotka tunnetaan japanilaisen kulttuurin edistäjinä Suomessa. Heikki Valkama on kirjoittanut Japani-aiheisia romaaneja ja tietokirjoja ja Antti Valkama tunnetaan etenkin japanilaisen sarjakuvan parissa tekemästään työstä, mutta myös kääntä... Lue koko vinkki »
30 päivää Pariisissa -kirjan kannessa on pariisilainen katunäkymä, jossa näkyy taustalla Eiffel-torni. Kannen kulmissa on kaksi kukkakimppua, joissa on vaaleanpunaisia kukkia.

Veronica Henry: 30 päivää Pariisissa

Veronica Henryn 30 päivää Pariisissa on mukava kuvaus siitä, miten aikuistuttuaan ymmärtää nuorta itseään paremmin ja osaa suhtautua asioihin kypsemmin. Tiedän, ei ikä mieltä kaikille anna, mutta tässä tarinassa tuo oli yksi niistä jutuista, joista pidin kovasti. Juliet oli Pariisissa au pairina 30 vuotta aiemmin. Kun avioliitto on päättynyt sop... Lue koko vinkki »
Tuulta päin, Hilja -kirjan kannessa kaksi tyttöä ja aikuinen nainen seilaavat pahvilaatikolla meressä. Lapsilla on merimiesasut: raitapaidat ja merimieslakit. Toinen lapsista pitelee ankkuria. Naisella on mekko ja kapteeninlakki ja hän puhaltaa hiustenkuivaimella ilmaa pieneen keittiöpyyhkeestä tehtyyn purjeeseen.

Heidi Viherjuuri: Tuulta päin, Hilja

Odotettu talviloman matka Espanjaan peruuntuu ja loma meneekin kotioloissa. Isä lähtee bändinsä kanssa Kanarialle, mutta muu perhe jää kotiin, koska äidiltä on jalka poikki. Kun Hilja valittaa tästä naapuruston mummoille ja tädeille, alkaa tapahtua. Perhe saa yllättävän kirjeen, jossa heidän kerrotaan voittaneen täyshoitoloman lomakoti Vihreälinnas... Lue koko vinkki »
Valkoiseen puseroon ja punaiseen kukkahameeseen pukeutunut nainen kulkee tummat hiukset hulmuten taustalla näkyvän talon ohi.

Minna Haapasalo: Parioviunelmia

Sävelet valuivat ihmisten iholle ja silittivät mielen rauhalliseksi. Soitto levisi lattioille, ovenpieliin ja ikkunoihin kiinnitettyihin havukoristeisiin. Sävelet kävivät läpi jokaisen rintakehän, upposivat tuolien ja tyynyjen pehmikkeisiin ja kietoivat kaiken syliinsä. Minna Haapasalon Parioviunelmia aloittaa Uusien alkujen koti -sarjan. Salla... Lue koko vinkki »