Tuntematon mies -kirjan kannessa on pimeä rantanäkymä, jossa rannalla seisoo yksinäinen siluettina näkyvä ihminen.

Tim Weaver: Tuntematon mies

David Raker on kokenut kadonneiden etsijä. Tällaista toimeksiantoa hänelläkään ei tosin ole aiemmin ollut. Richard Kite on kutsunut Rakerin tapaamiseen, jossa hän kertoo kadonneen tapauksesta tarkemmin. Puhelimessa hän ei suostu puhumaan mitään. Tapaaminen sovitaan kirkkoon, jossa Richard tekee vapaaehtoistyötä. "Richard, kuka on kadonnut?" kys... Lue koko vinkki »

Jutta Tynkkynen: Salamyhkän salapoliisit : viikinkiaarteen arvoitus

Eräs kirjatyyppi, josta muistan lapsena, kutakuinkin ala-asteikäisenä, innostuneeni olivat eräänlaiset salapoliisikirjat, joissa sivu sivulta tarinan edetessä pääsi ratkaisemaan erilaisia tehtäviä ja arvoituksia. Tämä oli hauskaa puuhaa, joka onnistuessaan tuotti suuriakin ilon tunteita. Oppi ja ilo -sarjaan lukeutuva Salamyhkän salapoliisit -sa... Lue koko vinkki »

Ilkka Mattila: My?teerinmurtajat huvipuistossa

Sain käsiini hauskan kirjan, jonka lukemista piti tovi opetella, sillä kirjaa luetaan toki perinteisesti, mutta apuna käytetään QR-koodeja. Tarvitsee siis älypuhelimen pysyäkseen juonen käänteissä mukana. Kirjassa ratkotaan erilaisia mysteereitä, jotka sijoittuvat huvipuistoon ja nyt hyvin paljon Kouvolassa sijaitsevan Tykkimäen huvipuiston kalt... Lue koko vinkki »