Lemmenkipeät-kirjan kannessa on mies kävelemässä mäntymetsässä, perässään koira. Etualalla on mustikanvarpuja.

Minna Mikkanen: Lemmenkipeät

Minna Mikkasen Lemmenkipeät jatkaa Sydänmaa-sarjaa. Mörkö-koira pääsee Henrikin kanssa maaseutumatkalle, kun kirjailijan työpäivä keskeytyy ilmoitukseen: äiti kateissa. Hukassa olevaa mummoa etsivät myös vapaaehtoiset, ja metsässä teuhaava koira saa nopeasti uusia ystäviä. Miten sinnikkään yksineläjän, kirjoittamiseensa keskittyvän Henrikin, yst... Lue koko vinkki »
206 pientä osaa

Wilhelmiina Palonen: 206 pientä osaa

Mikä koostuu 206 pienestä ja vähän isommasta osasta? Ihmisen luuranko, tietysti, ja luista tässä kirjassa puhutaankin monella tavalla. Alvar on poika, jonka äiti tekee yksinhuoltajana kansainvälistä uraa Helena Rannan jalanjäljissä oikeushammaslääketieteen alalla eli kiertelee kriisialueilla tunnistamassa kuolleita hampaistaan ja konferensseissa... Lue koko vinkki »
Scarlatti

Robert Ludlum: Scarlatti

Eipä ollut Robert Ludlumin kirjallinen tuotanto tätä ennen tuttua. Kyselin kirjastossa suosituksia vakoojakirjallisuudesta (otan vastaan edelleen vinkkejä etenkin kylmän sodan vakoojakähinöistä) ja kirjastonhoitajat suosittelivat Ludlumia. Nappasin hyllystä tämän Ludlumin esikoisteoksen, koska alustahan on aina hyvä aloittaa. Ei ollut petty... Lue koko vinkki »

Patricia Highsmith: Edithin päiväkirja

Patricia Highsmith on tullut lukevalle yleisölle tutuksi psykologisista thrillereistään, joista tunnetuimmat on elokuvattukin, kuten Muukalaisia junassa ja Lahjakas herra Ripley. Myös Edithin päiväkirja on filmattu kertaalleen Saksassa, mutta kirjailija itse piti lopputulosta kauheana. Edith Howland perheineen muuttaa pikkukaupunkiin Pennsylvani... Lue koko vinkki »