Hugo

Hugo-palkintoja jaetaan joka vuosi edellisen vuoden parhaille science fiction- ja fantasiasaavutuksille. Palkinto on nimetty Hugo Gernsbackin, Amazing Stories -lehden perustajan mukaan. Vuodesta 1955 alkaen jaetut Hugot jaetaan Worldcon-scifitapahtumassa pidettävän äänestyksen perusteella. Palkinnon taustalla on World Science Fiction Society.

Hugoja jaetaan lukuisissa eri sarjoissa: eri pituiselle fiktiolle, tietokirjoille, lehdille, toimittajille ja niin edelleen.

Hugon romaanisarjan voittajat:

  • 2017: N. K. Jemisin: The Obelisk Gate
  • 2016: N. K. Jemisin: The Fifth Season
  • 2015: Cixin Liu: The Three Body Problem
  • 2014: Ann Leckie: Ancillary Justice
  • 2013: John Scalzi: Redshirts
  • 2012: Jo Walton: Among Others
  • 2011: Connie Willis: Blackout/All Clear
  • 2010: Paolo Bacigalupi: The Windup Girl, China Miéville: Toiset
  • 2009: Neil Gaiman: Hautausmaan poika
  • 2008: Michael Chabon: The Yiddish Policemen’s Union
  • 2007: Vernor Vinge: Rainbows End
  • 2006: Robert Charles Wilson: Spin
  • 2005: Susanna Clarke: Jonathan Strange & Mr. Norrell
  • 2004: Lois McMaster Bujold: Paladin of Souls
  • 2003: Robert J. Sawyer: Hominids
  • 2002: Neil Gaiman: Unohdetut jumalat
  • 2001: J. K. Rowling: Harry Potter ja liekehtivä pikari
  • 2000: Vernor Vinge: A Deepness in the Sky
  • 1999: Connie Willis: To Say Nothing of the Dog
  • 1998: Joe Haldeman: Forever Peace
  • 1997: Kim Stanley Robinson: Blue Mars
  • 1996: Neal Stephenson: The Diamond Age
  • 1995: Lois McMaster Bujold: Mirror Dance
  • 1994: Kim Stanley Robinson: Green Mars
  • 1993: Vernor Vinge: A Fire Upon the Deep, Connie Willis: Tuomiopäivän kirja
  • 1992: Lois McMaster Bujold: Barrayar
  • 1991: Lois McMaster Bujold: The Vor Game
  • 1990: Dan Simmons: Hyperion
  • 1989: C. J. Cherryh: Cyteen
  • 1988: David Brin: The Uplift War
  • 1987: Orson Scott Card: Kuolleiden puolustaja
  • 1986: Orson Scott Card: Ender
  • 1985: William Gibson: Neurovelho
  • 1984: David Brin: Tähtisumu täyttyy
  • 1983: Isaac Asimov: Säätiö veitsen terällä
  • 1982: C. J. Cherryh: Downbelow Station
  • 1981: Joan D. Vinge: The Snow Queen
  • 1980: Arthur C. Clarke: Paratiisin suihkulähteet
  • 1979: Vonda N. McIntyre: Unikäärme
  • 1978: Frederik Pohl: Portti
  • 1977: Kate Wilhelm: Where Late the Sweet Birds Sang
  • 1976: Joe Haldeman: Loputon sota
  • 1975: Ursula K. Le Guin: Osattomien planeetta
  • 1974: Arthur C. Clarke: Uhka avaruudesta
  • 1973: Isaac Asimov: Itse jumalat
  • 1972: Philip José Farmer: To Your Scattered Bodies Go
  • 1971: Larry Niven: Rengasmaailma
  • 1970: Ursula K. Le Guin: Pimeyden vasen käsi
  • 1969: John Brunner: Stand on Zanzibar
  • 1968: Roger Zelazny: Lord of Light
  • 1967: Robert A. Heinlein: Kuu on julma
  • 1966: Roger Zelazny: …And Call Me Conrad (This Immortal), Frank Herbert: Dyyni
  • 1965: Fritz Leiber: The Wanderer
  • 1964: Clifford D. Simak: Väliasema
  • 1963: Philip K. Dick: The Man in the High Castle
  • 1962: Robert A. Heinlein: Stranger in a Strange Land
  • 1961: Walter M. Miller, Jr.: Viimeinen kiitoshymni
  • 1960: Robert A. Heinlein: Starship Troopers
  • 1959: James Blish: A Case of Conscience
  • 1958: Fritz Leiber: The Big Time
  • 1956: Robert A. Heinlein: Panoksena tulevaisuus
  • 1955: Mark Clifton ja Frank Riley: They’d Rather Be Right (The Forever Machine)
  • 1953: Alfred Bester: Murskattu mies

Romaanisarjan Hugo-ehdokkaat:

Hugo-palkinnon voittajan lisäksi listataan viiden kirjan lyhytlista, josta voittaja valitaan.

  • 2017: Charlie Jane Anders: All the Birds in the Sky, Becky Chambers: A Closed and Common Orbit, Cixin Liu: Death’s End, Yoon Ha Lee: Ninefox Gambit, Ada Palmer: Too Like the Lightning
  • 2016: Naomi Novik: Uprooted, Ann Leckie: Ancillary Mercy, Neal Stephenson: Seveneves, Jim Butcher: The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass
  • 2015: Katherine Addison: The Goblin Emperor, Ann Leckie: Ancillary Sword, Jim Butcher: Skin Game, Kevin J. Anderson: The Dark Between the Stars
  • 2014: Charles Stross: Neptune’s Brood, Mira Grant: Parasite, Larry Correia: Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, Robert Jordan ja Brandon Sanderson: The Wheel of Time
  • 2013: Lois McMaster Bujold: Captain Vorpatril’s Alliance, Kim Stanley Robinson: 2312, Saladin Ahmed: Throne of the Crescent Moon, Mira Grant: Blackout
  • 2012: George R.R. Martin: A Dance with Dragons, Mira Grant: Deadline, China Miéville: Embassytown, James S.A. Corey: Leviathan Wakes
  • 2011: Lois McMaster Bujold: Cryoburn, Ian McDonald: The Dervish House, Mira Grant: Feed, N. K. Jemisin: The Hundred Thousand Kingdoms
  • 2010: Cherie Priest: Boneshaker, Robert J. Sawyer: Wake, Catherynne M. Valente: Palimpsest, Robert Charles Wilson: Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America
  • 2009: Cory Doctorow: Little Brother, Neal Stephenson: Anathem, Charles Stross: Saturn’s Children, John Scalzi: Zoe’s Tale
  • 2008: John Scalzi: The Last Colony, Charles Stross: Halting State, Robert J. Sawyer: Rollback, Ian McDonald: Brasyl
  • 2007: Charles Stross: Glasshouse, Naomi Novik: Kuninkaan lohikäärme, Michael F. Flynn: Eifelheim, Peter Watts: Blindsight
  • 2006: Ken MacLeod: Learning the World, George R. R. Martin: Korppien kestit, John Scalzi: Old Man’s War, Charles Stross: Accelerando
  • 2005: Ian McDonald: River of Gods, Iain M. Banks: Algebraisti, Charles Stross: Iron Sunrise, China Miéville: Iron Council
  • 2004: Dan Simmons: Ilium, Charles Stross: Singularity Sky, Robert Charles Wilson: Blind Lake, Robert J. Sawyer: Humans
  • 2003: David Brin: Kiln People (Kil’n People), Michael Swanwick: Bones of the Earth, China Miéville: The Scar, Kim Stanley Robinson: The Years of Rice and Salt
  • 2002: Lois McMaster Bujold: The Curse of Chalion, Connie Willis: Passage, China Miéville: Perdido Street Station, Robert Charles Wilson: The Chronoliths, Ken MacLeod: Cosmonaut Keep
  • 2001: George R. R. Martin: Miekkamyrsky, Robert J. Sawyer: Calculating God, Ken MacLeod: The Sky Road, Nalo Hopkinson: Midnight Robber
  • 2000: Lois McMaster Bujold: A Civil Campaign, Neal Stephenson: Cryptonomicon, Greg Bear: Darwinin radio, J. K. Rowling: Harry Potter ja Azkabanin vanki
  • 1999: Mary Doria Russell: Children of God, Robert Charles Wilson: Darwinia, Bruce Sterling: Distraction, Robert J. Sawyer: Factoring Humanity
  • 1998: Walter Jon Williams: City on Fire, Dan Simmons: Endymionin nousu, Robert J. Sawyer: Frameshift, Michael Swanwick: Jack Faust
  • 1997: Lois McMaster Bujold: Memory, Elizabeth Moon: Remnant Population, Robert J. Sawyer: Starplex, Bruce Sterling: Holy Fire
  • 1996: Stephen Baxter: The Time Ships, David Brin: Brightness Reef, Robert J. Sawyer: The Terminal Experiment (Hobson’s Choice), Connie Willis: Remake
  • 1995: John Barnes: Mother of Storms, Nancy Kress: Beggars and Choosers, Michael Bishop: Brittle Innings, James Morrow: Towing Jehovah
  • 1994: Greg Bear: Moving Mars, Nancy Kress: Beggars in Spain, David Brin: Glory Season, William Gibson: Virtual Light
  • 1993: Kim Stanley Robinson: Red Mars, Maureen F. McHugh: China Mountain Zhang, John Varley: Steel Beach
  • 1992: Emma Bull: Bone Dance, Anne McCaffrey: All the Weyrs of Pern, Joan D. Vinge: The Summer Queen, Orson Scott Card: Kansanmurha, Michael Swanwick: Stations of the Tide
  • 1991: David Brin: Earth, Dan Simmons: Hyperionin tuho, Michael P. Kube-McDowell: The Quiet Pools, Greg Bear: Queen of Angels
  • 1990: George Alec Effinger: A Fire in the Sun, Orson Scott Card: Oppipoika Alvin, Poul Anderson: The Boat of a Million Years, Sheri S. Tepper: Ruohojen maa
  • 1989: Orson Scott Card: Punainen profeetta, Lois McMaster Bujold: Falling Free, Bruce Sterling: Islands in the Net, William Gibson: Mona Lisa Overdrive
  • 1988: George Alec Effinger: Kun painovoima pettää, Orson Scott Card: Seitsemännen pojan seitsemäs poika, Greg Bear: The Forge of God, Gene Wolfe: The Urth of the New Sun
  • 1987: Bob Shaw: The Ragged Astronauts, William Gibson: Kreivi nolla, Vernor Vinge: Marooned in Realtime, L. Ron Hubbard: Black Genesis
  • 1986: C. J. Cherryh: Cuckoo’s Egg, David Brin: The Postman, Larry Niven and Jerry Pournelle: Footfall, Greg Bear: Veren musiikkia
  • 1985: David R. Palmer: Emergence, Vernor Vinge: The Peace War, Robert A. Heinlein: Tuomiopäivän komedia, Larry Niven: The Integral Trees
  • 1984: R. A. MacAvoy: Tea with the Black Dragon, John Varley: Millennium, Anne McCaffrey: Moreta: Dragonlady of Pern, Isaac Asimov: Aamunkoiton robotit
  • 1983: C. J. Cherryh: The Pride of Chanur, Arthur C. Clarke: 2010: Avaruusodysseia, Robert A. Heinlein: Friday, Donald Kingsbury: Courtship Rite, Gene Wolfe: The Sword of the Lictor
  • 1982: Gene Wolfe: The Claw of the Conciliator, Julian May: The Many Colored Land, Clifford D. Simak: Project Pope, John Crowley: Little, Big
  • 1981: Robert Silverberg: Lord Valentine’s Castle, Larry Niven: The Ringworld Engineers, Frederik Pohl: Beyond the Blue Event Horizon, John Varley: Wizard
  • 1980: John Varley: Titan, Frederik Pohl: Jem, Patricia A. McKillip: Harpist in the Wind, Thomas Disch: On Wings of Song
  • 1979: Anne McCaffrey: The White Dragon, C. J. Cherryh: The Faded Sun: Kesrith, Tom Reamy: Blind Voices
  • 1978: Marion Zimmer Bradley: The Forbidden Tower, Larry Niven and Jerry Pournelle: Lucifer’s Hammer, Gordon R. Dickson: Time Storm, George R. R. Martin: Dying of the Light
  • 1977: Joe Haldeman: Mindbridge, Frank Herbert: Children of Dune, Frederik Pohl: Plusmies, Robert Silverberg: Shadrach in the Furnace
  • 1976: Roger Zelazny: Doorways in the Sand, Larry Niven and Jerry Pournelle: Inferno, Alfred Bester: The Computer Connection (The Indian Giver), Robert Silverberg: The Stochastic Man
  • 1975: Poul Anderson: Fire Time, Philip K. Dick: Anna kyynelten tulla, pyysi poliisi, Larry Niven and Jerry Pournelle: The Mote in God’s Eye, Christopher Priest: Käänteismaailma
  • 1974: Robert A. Heinlein: Time Enough for Love, Larry Niven: Protector, Poul Anderson: The People of the Wind, David Gerrold: The Man Who Folded Himself
  • 1973: David Gerrold: When Harlie Was One, Poul Anderson: There Will Be Time, Robert Silverberg: The Book of Skulls, Robert Silverberg: Dying Inside, Clifford D. Simak: A Choice of Gods
  • 1972: Ursula K. Le Guin: Taivaan työkalu, Anne McCaffrey: Dragonquest, Roger Zelazny: Jack of Shadows, Robert Silverberg: A Time of Changes
  • 1971: Poul Anderson: Tau nolla, Robert Silverberg: Tower of Glass, Wilson Tucker: The Year of the Quiet Sun, Hal Clement: Star Light
  • 1970: Robert Silverberg: Up the Line, Piers Anthony: Macroscope, Kurt Vonnegut: Teurastamo no 5, Norman Spinrad: Bug Jack Barron
  • 1969: Alexei Panshin: Rite of Passage, Samuel R. Delany: Nova, R. A. Lafferty: Past Master, Clifford D. Simak: The Goblin Reservation
  • 1968: Samuel R. Delany: The Einstein Intersection, Piers Anthony: Chthon, Chester Anderson: The Butterfly Kid, Robert Silverberg: Thorns
  • 1967: Samuel R. Delany: Babel-17, Randall Garrett: Too Many Magicians, Daniel Keyes: Kukkia Algernonille, James H. Schmitz: The Witches of Karres, Thomas Burnett Swann: Day of the Minotaur
  • 1966: John Brunner: The Squares of the City, Robert A. Heinlein: Kuu on julma, Edward E. Smith: Skylark DuQuesne
  • 1965: John Brunner: The Whole Man, Edgar Pangborn: Davy, Cordwainer Smith: The Planet Buyer (The Boy Who Bought Old Earth)
  • 1964: Robert A. Heinlein: Glory Road, Andre Norton: Witch World, Frank Herbert: Dune World, Kurt Vonnegut: Kissan kehto
  • 1963: Marion Zimmer Bradley: The Sword of Aldones, Arthur C. Clarke: Selene 1, H. Beam Piper: Little Fuzzy, Jean Bruller: Sylva
  • 1962: Daniel F. Galouye: Dark Universe, Harry Harrison: Sense of Obligation (Planet of the Damned), Clifford D. Simak: The Fisherman (Time Is the Simplest Thing), James White: Second Ending
  • 1961: Poul Anderson: The High Crusade, Algis Budrys: Rogue Moon, Harry Harrison: Deathworld, Theodore Sturgeon: Venus Plus X
  • 1960: Gordon R. Dickson: Dorsai! (The Genetic General), Murray Leinster: The Pirates of Ersatz (The Pirates of Zan), Mark Phillips: That Sweet Little Old Lady (Brain Twister), Kurt Vonnegut: Titaanin seireenit
  • 1959: Poul Anderson: We Have Fed Our Sea (The Enemy Stars), Algis Budrys: Who?, Robert A. Heinlein: Have Space Suit — Will Travel, Robert Sheckley: Time Killer (Immortality, Inc.)

John W. Campbell Award for Best New Writer -palkinto myönnetään parhaalle uudelle kirjailijalle. Se ei ole varsinaisesti osa Hugo-palkintoja, mutta palkinnon voittaja valitaan Worldconissa samalla menetelmällä kuin Hugo-voittajatkin. Palkinnon voi saada kirjailija, jonka ensimmäinen ammattimainen science fiction- tai fantasiajulkaisu on ilmestynyt kahden viimeisen vuoden sisällä.

  • 1973: Jerry Pournelle
  • 1974: Spider Robinson, Lisa Tuttle
  • 1975: P.J. Plauger
  • 1976: Tom Reamy
  • 1977: C.J. Cherryh
  • 1978: Orson Scott Card
  • 1979: Stephen R. Donaldson
  • 1980: Barry B. Longyear
  • 1981: Somtow Sucharitkul
  • 1982: Alexis A. Gilliland
  • 1983: Paul O. Williams
  • 1984: R.A. MacAvoy
  • 1985: Lucius Shepard
  • 1986: Melissa Scott
  • 1987: Karen Joy Fowler
  • 1988: Judith Moffett
  • 1989: Michaela Roessner
  • 1990: Kristine Kathryn Rusch
  • 1991: Julia Eclar
  • 1992: Ted Chiang
  • 1993: Laura Resnick
  • 1994: Amy Thomson
  • 1995: Jeff Noon
  • 1996: David Feintuch
  • 1997: Michael A. Burstein
  • 1998: Mary Doria Russell
  • 1999: Nalo Hopkinson
  • 2000: Cory Doctorow
  • 2001: Kristine Smith
  • 2002: Jo Walton
  • 2003: Wen Spencer
  • 2004: Jay Lake
  • 2005: Elizabeth Bear
  • 2006: John Scalzi
  • 2007: Naomi Novik
  • 2008: Mary Robinette Kowal
  • 2009: David Anthony Durham
  • 2010: Seanan McGuire
  • 2011: Lev Grossman
  • 2012: E. Lily Yu
  • 2013: Mur Lafferty
  • 2014: Sofia Samatar
  • 2015: Wesley Chu
  • 2016: Andy Weir
  • 2017: Ada Palmer

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *