Blow Up! -kirjan kannessa on piirros, jossa ovat Marcel Duchamp, Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol, Keith Haring, Marina Abramović ja Yayoi Kusama, taustallaan räjähdys josta sinkoilee taiteeseen liittyviä esineitä.

Eva Rossetti ja Robert Shore: Blow up! : The Explosion of Contemporary Art

Nykytaide on ristiriitaista, se usein ärsyttää ihmisiä, tuntuu kikkailevalta ja jopa elitistiseltä. Usein törmää teokseen, josta itsekin miettii, että mikä ihme tämänkin pointti oikeastaan edes on? Voiko ihan mikä hyvänsä pisuaari tosiaan olla taidetta, ja mistä tällainen ajatus edes tulee? Robert Shoren ja Eva Rossettin sarjakuva Blow Up! on osuva... Lue koko vinkki »

Christopher Dell: Noituus, magia & okkultismi : kuvitettu historia

Noituus, magia & okkultismi vie noituuden alkulähteille. Miksi ja miten ihmiset ovat ruvenneet harrastamaan noituutta ja miten se on muotoutunut ja kestänyt tähän päivään saakka? Kirjassa kierretään koko maailma ympäri ja mukaan on saatu magian historian vaikuttavimmat henkilöt. Teos on gootin unelmien kahvipöytäkirja. Kirja on iso ja täynnä... Lue koko vinkki »
Chineasy

Shaolan Hsueh: Chineasy : kiinaa helposti

Koska kiinan kielen kirjoitusmerkit ovat sanoja, eivätkä tavuja tai kirjaimia tarkoittavia, niitä on tuhansittain ja siksi kielen oppimiseen menee aikaa. Chineasy-metodi on taiwanilaisen Shaolan Hsuehin kehittämä ja sen on tarkoitus helpottaa kiinan oppimista. Merkkejä on visualisoitu kuviksi ja jaettu "rakennuspalikoiksi", jotta useammasta osasta ... Lue koko vinkki »