Muumit uimahuoneessa -kirjan kannessa on piirros muumien uimahuoneen ulkopuolesta. Ovensuussa ovat Muumipeikko ja Nuuskamuikkunen. Kirja on uimahuoneen muotoinen.

Riina Kaarla ja Sami Kaarla: Muumit uimahuoneessa

Muumeista julkaistaan yhtä jos toista. Yksi omaperäisimmistä ”kirjasarjoista” on Riina ja Sami Kaarlan käsialaa olevat muotokirjat, jotka ovat aina jonkin Muumilaakson talon näköisiä. Sarjassa ovat ilmestyneet muun muassa tähtitornia, majakkaa ja Muumitaloa käsittelevät kirjat. Muumit uimahuoneessa alkaa, kun Muumipeikko ja Pikku Myy ovat tullee... Lue koko vinkki »
Vilijonkka on tarkka -kirjan oranssissa kannessa on kolme piirrosta Vilijonkasta.

Tove Jansson, Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen: Vilijonkka on tarkka

Vilijonkka on tarkka jatkaa Pikku Muumi -kirjasarjaa, jossa esitellään tunteita muumihahmojen kautta. Kirjojen kuvitus on peräisin Tove Janssonin Muumi-kirjoista. Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen ovat kirjoittaneet kuviin uuden tarinan. Sarjassa on ilmestynyt yhdeksän muutakin osaa. Vilijonkka arvostaa järjestystä. Kaiken pitää olla suorassa ... Lue koko vinkki »
Luota minuun, sanoi kilpikonna -kirjan kannessa on kuva kahdesta pienestä kilpikonnanpoikasesta.

Rachel Bright ja Jim Field: Luota minuun, sanoi kilpikonna

Rachel Brightin ja Jim Fieldin lastenkirjoissa yhdistyvät aina joku eläin, jännittävä tilanne ja riimittely. Luota minuun, sanoi kilpikonna on kahdeksas laatuaan. Kirja alkaa sillä, kun rannalta kuoriutuu Nipsu, kilpikonnatyttönen. Heti perään kuoriutuu Tipsu. Tipsu on hänen vilkas pikkuveljensä. He eivät ole ainoa laatuaan, vaan pian ranta on t... Lue koko vinkki »
Pingviinit eivät tykkää pöksyistä! -kirjan kannessa on piirros pingviinistä, joka pitelee turkooseja pöksyjä ja katsoo niitä epäluuloisesti.

Jonny Leighton ja Robert Starling: Pingviinit eivät tykkää pöksyistä!

Pingviinit eivät tykkää pöksyistä! on Jonny Leightonin ja Robert Starlingin kuvakirja, joka pingviinien pukeutumisvaikeuksia. Pingviinit tuntuvat olevan muuten kovin leppoisia, mutta pukeutumisesta ne eivät pidä. Oli sitten kyse tylsistä pöksyistä, kiristävistä sukista tai kutittavista villapaidoista, mikään ei tunnu niistä kivalta. Tästä huolimatt... Lue koko vinkki »
Huijarilokki Hyi -kirjan kannessa on piirros lokista, jolla on punavalkoraidallinen huivi kaulassa. Lokin ympärillä on erilaisia ruokia: hummeri, kala, banaani ja jäätelö.

Linn Henrichson: Huijarilokki Hyi

Huijarilokki Hyi on kova rosvoamaan ruokaa. Nimensä hän lienee saanut ihmisiltä, jotka kuorossa huutavat ”Hyi!”, kun Hyi saapuu varkaisille. Mutta sitten tulee talvi ja ruoka käy vähiin, joten on aika suunnata kohti etelää parempien ruoka-apajien toivossa. Etelän mailla elämä ei kuitenkaan ole pelkkää leppoisaa loikoilua, sillä ruokaa vailla ovat m... Lue koko vinkki »
Ystäväni Kuu -kirjan kannessa on mustalla taustalla iso sininen ympyrä. Ympyrän sisällä on kuunsirppi, jolla on silmät, nenä ja suu, ja kuunsirpistä roikkuu keinu, jossa on pieni tyttö keinumassa.

Andreja Peklar: Ystäväni kuu

Slovenialaisia lastenkirjoja osuu käsiin harvemmin. Ystäväni kuu on slovenialaisen Andreja Peklarin palkittu kuvakirja, jonka on suomeksi julkaissut pieni Onnenläntti-kustantamo, joka on erikoistunut lastenkirjoihin. Kirjan on suomentanut Julija Potrč Šavli ja suomeksi riimitellyt Ulla Welin. Kirjan upeasti kuvitetuilla sivuilla kuu näyttäytyy m... Lue koko vinkki »
Muumit teatterissa -kirjan kannessa on puolikas muumien teatteritalosta. Lavalla Muumimamma maalaa lavasteita, Muumipeikko on rooliasussa ja Muumipappa kurkistelee esiripun takaa.

Riina Kaarla, Sami Kaarla ja Anders Vacklin: Muumit teatterissa

Muumit teatterissa on suurikokoinen kuvakirja, joka on leikattu muistuttamaan muumitarinoiden teatteria. Sen ovat tehneet Riina Kaarla, Sami Kaarla ja Anders Vacklin, jotka ovat yhdessä ja erikseen tehneet lukuisia muumikirjoja. Sarjassa on ilmestynyt aiemmin vastaavat kirjat Muumitalosta, majakasta ja tähtitornista. Muumiväki on tutustumassa te... Lue koko vinkki »
Varislaulu Pohjolan lapsille -kirjan kannessa on vaaleanpunaisella taustalla maalaus tanssivasta variksesta.

Linda Bondestam ja Annika Sandelin: Varislaulu Pohjolan lapsille

Tämän kirjan on julkaissut Luckan, suomenruotsalainen tiedoitus- ja kulttuurikeskus, osana Barnens rätt på jorden här i Norden -hanketta. Kirjan taustalla on kertoa lapsille tietoa sekä lasten oikeuksista että elämästä pohjoismaissa. Keinona on riimitelty kuvakirja. Sen on kirjoittanut Annika Sandelin ja suomeksi kääntänyt Henriikka Tavi. Kuvitus o... Lue koko vinkki »
Kaupunki Kukaties -kirjan kannessa on piirros lapsesta kulkemalla märällä kadulla. Lapsella on kirkkaankeltainen sateenvarjo, jonka alla sataa vettä. Taustalla kettu ajaa skeittilaudalla ohi ja edessä viemärinkannen alta kurkistaa joku.

Jani Ikonen ja Pia Krutsin: Kaupunki Kukaties

Runokaupunki kutsuu! Alakouluikäisille suunnatussa kirjassa Pia Krutsin riimittelee tiensä halki Jani Ikosen kuvituksen. Matkan varrella on monenlaista runoa ja riimiä pienestä haikusta runomatikan kautta pidempiin eepoksiin. Krutsin on keksinyt kirjaan kaikenlaista monipuolista ja kautta linjan riimit ja rytmi toimivat sujuvasti. Kirjan kuvitus... Lue koko vinkki »
Muumimamma on kiltti -kirjan kannessa Muumimamma laittaa sidettä Muumipeikon päähän, pakkaa eväskoria ja hymyilee kädet levällään.

Tove Jansson, Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen: Muumimamma on kiltti

Pikku muumi -sarjassa esitellään Muumilaakson eri hahmoja ja näitä eniten määritteleviä tunteita. Sarjan kirjat ovat toimittaneet Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen, ja ne käyttävät kuvituksenaan Tove Janssonin alkuperäiskuvituksia. Muumimamma on kiltti, hän hoitaa muita ja pitää kodin kunnossa. Aina ahertaa, vaikka joskus väsyttääkin. Kuuntele... Lue koko vinkki »
Kärppähässäkkä-kirjan kannessa on punaisella taustalla piirros kahdesta kärpästä.

Varpu Eronen ja Tuukka Sandström: Kärppähässäkkä

Kärppähässäkkä on Tuukka Sandströmin ja Varpu Erosen kuudes yhteinen lastenkirja. Heidän aiemmista teoksistaan tunnetuin on sarja, jossa seikkailee Rontti-kissa. Kärppähässäkkä on kuvakirjan ja runokirjan yhdistelmä, jossa riimittely ja leikittelevä kielenkäyttö ovat pääosassa. Runot eivät muodosta yhtenäistä tarinaa, mutta muutamat hahmot toist... Lue koko vinkki »
Keinulauta-kirjan kannessa on vihreää maata, sininen taivas ja keltaisen kolmion päälle aseteltu keinulauta. Ritari on ratsastanut hevosellaan keinulaudan päälle. Laudan toisessa päädyssä on koholla kirjan ja kirjailijan nimi.

Joaquín Camp: Keinulauta

Argentiinalaisen kuvittajan Joaquín Campin kannessa on kuvattuna selkeä vihreä maa ja sininen taivas, ja maan päällä on keinulauta, jolle on ratsastanut haarniskoitu ritari. Kuvitustyyli on vahvaa: väripinnat ovat varsin yksivärisiä ja voimakkaasti väritettyjä, ja kynänvedot näkyvät kuvituksessa vahvasti. Hyvin yksinkertaista ja selkeää tyyliä, sii... Lue koko vinkki »
Nipsu on arka

Tove Jansson, Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen: Nipsu on arka

Yksi vuoden uusista muumikirjoista on Tove Janssonin kuvituksista koottu Nipsu on arka. Se on osa tunnetaitoihin keskittyvää runokuvakirjasarjaa, jossa on ilmestynyt aikaisemmin viisi muutakin osaa. Nipsu on varsin syvällinen hahmo. Muumien ystävät tuntevat hänet niin ahneudestaan kuin pelokkuudestaan. Arkuus on näistä ominaisuuksista varmasti h... Lue koko vinkki »
Muumipappa on rohkea

Tove Jansson, Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen: Muumipappa on rohkea

Muumikirjoja syntyy jatkuvaa tahtia ja osa näistä kirjataan yhä Tove Janssonin tekemiksi. Niin myös Muumipappa on rohkea. Sen ovat koonneet Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen Janssonin kuvitusta yhdistelemällä. Muumipappa on rohkea esittelee Muumipapan urotekoja: myrskyn läpi purjehtimista ja mamelukin pyydystystä. Mutta vaikka Muumipappa onkin... Lue koko vinkki »
Muumit tähtitornissa

Riina Kaarla, Sami Kaarla ja Anders Vacklin: Muumit tähtitornissa

Muumeista julkaistaan vuodessa todella monia teoksia. Yksi aktiivisimmista on Riina Kaarlan, Sami Kaarlan ja Anders Vacklinin työryhmä, jotka ovat tehneet muun muassa Muumipeikkoon ja Pikku Myyhyn keskittyviä kirjasarjoja. Muumit tähtitornissa on muotokuvakirja, jossa kirja on muotoiltu muistuttamaan tähtitornia. Samassa “sarjassa” on aikaisemm... Lue koko vinkki »
Lupaan, sanoi Panda

Rachel Bright ja Jim Field: Lupaan, sanoi panda

Rachel Bright on kirjoittaa riimiteltyjä kuvakirjoja. Lupaan, sanoi panda on yhdeksäs suomennos Brightiltä. Kaukana vuoren rinteillä asuu pieni pandaperhe. Sen perheen pienimmät Tupsu ja Hipsu ovat luvanneet äidilleen pysyä aina pihapiirissä. Tupsu kuitenkin tahtoo seikkailla ja Hipsu lähtee sisaruksensa perään. Yhdessä he joutuvat seikkailuun, ... Lue koko vinkki »
Missä Samu luuraa?

Tove Jansson: Missä Samu luuraa?

Suomessa julkaistaan yllättävänkin paljon piilokuvakirjoja vuosittain. Näissä yleensä nuori lukija etsii kuviin piilotettuja esineitä ja asioita. Missä Samu luuraa on Tove Janssonin kuvittama Muumi-aiheinen piilokuvakirja. Kirjassa on piilokuvasivujen lisäksi muutamia muita tehtäviä. Kirjan kuvitus on Tove Janssonin alkuperäistä käsialaa. Se on ... Lue koko vinkki »
Kanijengi tonttuilee

Philip Ardagh ja Ben Mantle: Kanijengi tonttuilee

Kanijengi tonttuilee on Philip Ardaghin Kanijengi-sarjan kolmas osa. Aikaisemmat osat ovat Kanijengi veneilee ja Kanijengi kaahaa. Aikaisemmin Tammi on julkaissut Ardaghilta myös sarjakuvamuodossa olevia tietopaketteja esimerkiksi ötököistä ja avaruudesta. Kanijengi tonttuilee lähtee käyntiin, kun Joulupukin tontut syövät karkkiöverit. Jos kukaa... Lue koko vinkki »
Mörkö on pelottava

Tove Jansson, Päivi Kaataja ja Riikka Turkulainen: Mörkö on pelottava

Mörkö on pelottava on yksinkertainen muumikuvakirja. Se on samassa Pikku Muumi -sarjassa kuin Pikku Myy on hauska, Niiskuneiti on ihana ja Muumipeikko on mukava. Sarjan kirjoissa tuttuun Muumihahmoon on yhdistetty tunne, jota sitten käsitellään kirjan kautta. Mörön ottaminen mukaan sarjaan tässä vaiheessa yllätti itseäni. Siinä missä Muumipeikko... Lue koko vinkki »